WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Тектонічні катастрофи - Реферат

Тектонічні катастрофи - Реферат

грязевулканічних процесів необхідна також поява у пластах гірських порід аномально високого тиску, пластичного характеру та наявність тектонічних розривів, по яких рідина проникає на поверхню. Ось чому грязеві вулкани трапляються в ділянках молодої альпійської складчастості, до яких в основному належать нафтогазоносні провінції.
Грязеві вулкани - це конусовидні або плескаті горби з лійкоподібним отвором на вершині. За формою нагадують справжній конус вулкана. Найбільші з них досягають висоти 400 м, при діаметрі основи до 4 км. Вершину грязевого вулканаувінчує кратер, що іноді перевищує у діаметрі 500 м. Він з'єднує канал жерла з вогнищем вулкана. Грязеві вулкани іноді виносять каміння, воду, газ з глибини 10-12 км, тому їх ще називають "візитними картами Землі". Температура грязі під час виверження становить понад 100 °С, газ при цьому, як правило, спалахує і горить у вигляді факела. Проте така діяльність надр дуже рідко спричиняє жертви та руйнування. Грязевих вулканів на Землі є близько 345, у тому числі на Керченському півострові - 33.
Грязеві вулкани обмежені в своєму поширенні певними районами, але іноді виникають у нових місцях, наприклад нещодавно в Івано-Франківській області утворилося два грязеві вулкани, досі тут невідомі.
Землетруси - підземні поштовхи у земній корі або верхній частині мантії, які спричиняють коливання земної поверхні, її дефорамацію або руйнування інженерних споруд.
Кожен рік у світі стається більше 57 тисяч землетрусів: один над потужний (вище 8 балів); 18 - від 6 до 6,9 балів (дуже потужні -J від 6 до 8 балів); 800 - від 5 до 5,9; 6200 - від 4 до 4,9; 49 тисяч -J від 3 до 3,9 балів.
Надпотужні та потужні землетруси сейсмографи фіксують по всьому світу, незалежно від географії стихії. Решта землетрусів вважаються слабкими або невідчутними на поверхні і практично не завдають ніякої шкоди.
Крім наземних землетрусів бувають ще й підводні, океанічні. Наслідком таких землетрусів є дуже потужні цунамі.
11 вересня 1927 року у Чорному морі стався підводний землетрус силою у 9 балів. Ялта зазнала найбільших руйнувань: матеріальні збитки склали 25 млн карбованців. У цей день у Криму загинуло близько 20 чоловік, більше 100 були поранені.
В одному тільки Криму стається до 40 землетрусів на рік. Сейс-моактивними зонами є Закарпатська, Карпатська (гори Вранча), Кримсько-Чорноморська та Південно-Азовська, що оточують Україну з півдня та південного заходу. Найбільшнебезпечні у сейсмологічному плані такі області України: Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Одеська та Автономна Республіка Крим.
Причини виникнення землетрусів. За походженням розрізняють землетруси тектонічні, вулканічні, звичайні, метеоритні, техногенні.
Тектонічні та техногенні землетруси виникають у результаті неконтрольованого впливу людини на навколишнє середовище. Причинами техногенних землетрусів можуть бути глибоке розвідувальне буріння, Заповнення крупних водосховищ. Розвиток зрошувальних систем і осушення земель, будівництво промислових об'єктів, прокладання інженерних комунікацій, ліній електропередач та інше також можуть призвести до землетрусів. Техногенна діяльність людей за останні роки зменшила сейсмічну стійкість 70 % території України.
Розвиток землетрусів та їх наслідки. Розглядаючи уражаючі фактори землетрусу, слід відзначити, що основний збиток завдається у результаті впливу не первинних факторів, що породжуються земною стихією, - коливаннями ґрунту і тріщинами, що в ньому утворюються,- а повторними, які виникають під впливом первинних: руйнуваннями, пожежами, повенями тощо.
У ряді випадків вторинні фактори, такі як цунамі, зсуви, обвали, самі є джерелами НС. На відміну від первинних факторів, можливість виникнення або ступінь виявлення вторинних факторів можна суттєво зменшити, а іноді запобігти їм шляхом своєчасного проведення комплексу інженерно-технічних та організаційних заходів.
При землетрусах високої бальності можливі масові ураження населення, у тому числі травми різного ступеня, порушення нормальних умов життєдіяльності людей, руйнування окремих об'єктів і систем інфраструктури.
До недавнього часу зусилля багатьох країн щодо зменшення небезпеки стихійних лих були направлені на ліквідацію наслідків природних явищ, надання допомоги потерпілим, організацію рятувальних робіт, надання матеріальних, технічних та медичних послуг, постачання продуктів харчування тощо.
Однак необоротне зростання кількості катастрофічних подій і по-в'язаного з ними збитку робить ці зусилля усе менш ефективними і висуває як пріоритетну нову задачу: прогнозування та попередження природних катастроф. У підсумковому документі Всесвітньої конференції із природних катастроф, що відбулася у травні 1994 року в Іокогамі (Японія), записано: "Краще попередити стихійні лиха, ніж усувати їх наслідки".
Список деяких катастроф найкрупніших масштабів: г Землетруси
27.05.1995 - Сахалін (9 балів), повністю зруйнований Нафтогірськ - загинуло 3 тисячі чоловік.
Виверження вулканів
1976 - Гватемала - виверження трьох вулканів і землетрус - загинуло 22 тисячі чоловік, 80 тисяч одержали поранення.
За дослідженнями ЮНЕСКО, з 1885 до 1977 року від землетрусів загинули 3,5 млн чоловік, що складає 3120 жертв на рік. Чисельність тих, що гинули щорічно, з 1950 до 1970 року уже склала 10 тисяч чоловік, а з 1970 до 1985 року - досягла 20 тисяч чоловік. Землетруси сталися в Індонезії, Туреччині, на Тихоокеанському узбережжі, активізувався середземноморський пояс, тобто ожили сейсмоактивні зони планети. У минулих століттях в Європі було максимум один-два сильних землетруси, а в попередньому - близько 10.
Перший сейсмоскоп винайшов китайський філософ Чан Єнг у 132 році до н. е. Це був великий глек із розміщеними по діаметру вісьмома драконячими головами. Що було всередині глека, так і залишилося таємницею. Навколо ж нього були розміщені вісім жаб (за вісім основними азимутами компаса) із широко розкритими ротами, направленими до голів драконів. У пащі кожного дракона лежала металева кулька. Коли траплявся землетрус, кулька падала у рот жабі. За тим, яка із жаб "ковтала наживку", визначали, в якій стороні світу відбувся поштовх... Історики того часу свідчили, що прилад дозволяв визначати землетруси на відстані до 700 км.

 
 

Цікаве

Загрузка...