WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Валеологія. Здоров'я майбутніх батьків і дитини - Реферат

Валеологія. Здоров'я майбутніх батьків і дитини - Реферат

опори.
Слід пам'ятати, що під час годування малюка перевіряти його рефлекси не можна.
Ще одним показником фізіологічної зрілості дитини є її спонтанна рухова активність під час сну (напр., здригання ручок, ніжок або ж розгинальна активність, у якій бере участь уся скелетна мускулатура організму).
У фізіологічне зрілого новонародженого з перших же днів його життя встановлюється повноцінна терморегуляція. Голою дитина може перебувати на столі 20-30 хвилин, протягом яких вона зберігає постійну температуру тіла.
Частота серцевих скорочень - також яскравий показник фізіологічної активності дитини. Вона коливається в межах 135-140 скорочень на хвилину, частота дихання - 35-42 вдихів-видихів на хвилину.
Отже, ознайомившись із простими методами виявлення фізіологічної зрілості дитини, ви можете легко її перевірити, проте слід усвідомити, що фізіологічна зрілість новонародженого не є чимось даним раз і назавжди. Вона може бути втрачена внаслідок невідповідності гігієнічних умов і режиму утримання малюка особливостям його фізіології.
Фізіологічна незріла дитина - це дитина, організм якої характеризується не тільки відставанням, у розвитку відповідних фізіологічних функцій, що виникають ще у внутрішньоутробному періоді, але й пізнішим, послабленням, їхньої інтенсивності порівняно з такими самими функціями фізіологічно зрілого новонародженого.
Фізіологічне незрілі діти відрізняються від фізіологічно зрілих дітей не ступенем доношеності чи недоношеності і не вагою тіла під час народження. Вони відрізняються особливостями своєї фізіології, зміненої негативним впливом організму майбутньої матері, яка перебуває в умовах, несприятливих для вагітності.
Основні ознаки фізіологічної незрілості новонароджених - це їхній слабкий м'язовий тонус і мала рухова активність. Про слабкий м'язовий тонус можна судити за незначним проявом або відсутністю вищезазначених рухових рефлексів у малюка.
Симптомами вродженої фізіологічної незрілості є, наприклад, понижена температура тіла, зниження ЧСС (частоти серцевих скорочень), що складає 30-70 скорочень на хвилину.
Фізіологічна незрілість є, крім того, передумовою для виникнення багатьох станів фізіологічної неповноцінності та духовної спустошеності.
Гадаємо, що діагностика як фізіологічної зрілості, так і фізіологічної незрілості новонародженого проста та доступна для всіх молодих батьків.
3. МЕТОДИКА КОМПЕНСАЦІЇ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ НЕЗРІЛОСТІ
Фізіологічну незрілість новонародженого не можна вважати патологією, хоча вона і є відхиленням від норми. Фізіологічну незрілість організму можна повністю усунути за умов компенсуючих заходів. Для цього потрібно передусім вивести організм дитини зі стану пониження м'язового тонусу, ослаблених скелетно-м'язових рефлексів і створити умови для нормальної рухової активності. Як стверджують спеціалісти, цього можна досягти лише з допомогою холодових впливів на організм. Такі впливи є єдиною специфічною формою подразнення, що рефлекторно стимулює скорочення скелетної мускулатури новонароджених з ознаками фізіологічної незрілості. Холодовий вплив, який обов'язково повинен характеризуватися значним температурним перепадом, вважається добрим стресовим подразником. І. Аршавським та іншими ученими доведено, що на правильно дозований холодовий вплив дитина не реагує негативно ("плач незадоволення"). Міміка малюків, якщо можна так висловитись щодо новонародженого, швидше передає "задоволення". Це - природно, адже при зазначених холодових впливах дитина все ж зігрівається. Зігріти фізіологічно незрілих новонароджених можна, як доводить практика, не теплом, а тільки холодом: під час холодових впливів підвищується м'язовий тонус, а також частота серцевих скорочень і частота дихання. Слід уточнити, що відбувається збільшення, а не зменшення числа серцевих скорочень, як це спостерігається у фізіологічно зрілих новонароджених під час загартовувального впливу холоду (у методично правильних межах).
Під час холодового впливу на організм малюка підвищується його тонус і збільшується теплопродукція. У зв'язку з цим після короткочасного звуження судин шкіри відбувається їхнє розширення. Шкіра при цьому набуває рожевого забарвлення.
На відміну від фізіологічно зрілих, незрілі діти не нагадують криком про те, що їхній шлунок пустий. Це визначається за зміною міміки, яка передає незадоволення. Помітивши це, мати повинна підготувати малюка до чергового годування таким чином. Після того як мати розповила дитину, її треба піднести до крана з холодною водою (обов'язково холодною) і не тільки підмити, але й обливати нею доти, доки малюк не хоче відповідати підвищенням м'язового тонусу або виявляти силу. Таку реакцію організму може відчути пальцями кожна мати, котра тримає в руках під краном свого малюка. Цю процедуру слід повторити протягом дня не менше трьох-чотирьох разів. Мати повинна знати, що це єдиний ефективний спосіб зігрівання дитини.
Витерту фланелевою пелюшкою й одягнену у вільний одяг дитину потрібно нагодувати. Потім малюка, якого поклали у ліжечко, слід загорнути в легку ковдру таким чином, щоб не обмежувати його рухової активності.
Смисл холодових впливів на організм полягає у рефлекторній стимуляції м'язового тонусу і рухової активності (тобто статичного та динамічного навантажень на скелетну мускулатуру). Це сприяє росту, подальшому підвищенню рухової активності й імунітету.
Необхідна тривалість холодового впливу забезпечена одночасним обливанням. Користуючись же холодним струменем води з крана, досить просто дозувати температуру за адаптивними можливостями дитини.
При використанні зазначених заходів загартування уже наприкінці першого місяця життя дитини спостерігається яскраво виражена компенсація фізіологічної незрілості. У такого малюка на кінець періоду новонародженості (це перші 28 днів життя після народження) достатньо добре виражені описані вище рефлекси. Він спирається ніжками об опору, лежить на животі, піднімає голову та довго утримує її у піднятому стані.
Як звичайно, для підвищення показників імунітету достатньо проведення загартовувальних процедур протягом місяця. Спостерігаючи за такими дітьми (і протягом першого місяця, і до року, і пізніше), спеціалісти не виявили будь-яких захворювань у більшості з них.
Метод загартовування й оптимальне забезпеченнягігієнічних умов середовища - це не тільки ефективна компенсація фізіологічної незрілості дитини, але й профілактика різноманітних захворювань, причому не тільки в період новонародженості, а й у майбутньому.
Література:
1. Аршавский И. А Ваш малыш может не болеть. -М.: Советский спорт, 1990. -30 с. (Физкультура для здоровья).
2. Велитченко В.К., Велитченко Н.В. Советы будущей маме. -М.: Советский спорт, 1990. - 56с. (Физкультурная библиотечка родителей).
3. Глушанюк Т.Г., Волкова Л.К. Тайна здоровья ребенка. - С.-Петербург: Интерспектр. - 304 с.
4. Єренков В.А. Батькам про дітей - здорових та хворих: Мала популярна енциклопедія. - Київ: Здоров'я, 1994. -416с.
5. Марьясис Е.Д., Скрипкин Ю.К Азбука здоровья семьи. - М.: Медицина, 1992. -208 с. (Научно-популярная мед. литература).
6. Никитин Б.П. Первые уроки естественного воспитания или детство без болезней. - 2-е изд., испр. - С.-Петербург: Нева-Ладога-Онега, 1991. - 159с.
7. СпокБ. Ребенок и у ход за ним: Пер. с англ. Н. А. Перовой/Вступ, ел. Ю.П.Азарова: "Что нужно знать и делать?" - М.: Пресса, 1992. - 608 с.
8. Шкіряк-Нижник З.А., Непосатова-Курашкевич Е.І. Ми чекаємо дитину. -Київ: Видавництво т-ва "Знання" України, 1991. - 34 с. (Сер. 5, Вдумливим, допитливим, кмітливим. №6)

 
 

Цікаве

Загрузка...