WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Валеологія. Здоров'я майбутніх батьків і дитини - Реферат

Валеологія. Здоров'я майбутніх батьків і дитини - Реферат


Реферат на тему:
Валеологія. Здоров'я майбутніх батьків і дитини
ПЛАН
1. Що треба знати майбутнім батькам.
2. Фізіолопчно зріла та незріла дитина.
3. Методика компенсації фізіологічної незрілості.
Здоров'я майбутнього покоління багато в чому залежить від підготовленості молодих людей, котрі укладають шлюб, до створення міцної, здорової сім'ї, народження та виховання дитини.
Елементи знань потенційних молодих батьків у галузі фізіології та гігієни людини, психології дитини, а також правильне уявлення про взаємини з майбутнім малюком допоможуть їм виховати здорову дитину. Спланована й усвідомлена підготовка майбутніх батьків до народження дитини позитивно вплине на розв'язання багатьох проблем молодої сім'ї. Уявлення про фізіологічне зрілу та незрілу дитину, а особливо про передумови стану фізіологічної незрілості дітей допоможуть запобігти виникненню такого стану або частково вплинути на нього у позитивному напрямку.
1. ЩО ТРЕБА ЗНАТИ МАЙБУТНІМ БАТЬКАМ
На дитину однаково радісно чекають і мати, і батько. Майбутні батьки повинні знати, що залежить від них, щоб початок даного ними нового життя був благополучним.
На формування зародка впливають спадковість і, звичайно, умови, в яких він розвивається; серед них екологія місцевості, де мешкає сім'я, харчування майбутньої матері, умови праці й уклад життя сім'ї.
Частина умов не залежить від нас, а деякі обставини бувають нам не завжди підвладні. Однак розумні батьки можуть до деякої міри змінити їх на краще.
Старий звичай говорить, що для благополуччя та здоров'я сім'ї, а також майбутньої дитини краще не багате й хмільне застілля традиційного весілля, а весільна подорож. Адже початок життя дитини мусить збігатися з найрадіснішими та найсвітлішими днями матері та батька.
Учені стверджують, що психологія небажаної дитини травмована ще до її народження. За тривалих стресових станів у крові матері утворюється надлишкова кількість гормонів, які негативно впливають на мозок дитини, котрий формується.
Спеціалісти вважають, що дев'ять місяців очікування дитини постійних роздумів про малюка, його майбутнє - це не тільки гормональний, а й біологічний вплив, який виявляється в усьому подальшому житті дитини. Добрі думки, почуття, слова батьків допомагають формуванню позитивної психіки дитини. І одне із завдань чоловіка та близьких родичів вагітної жінки - бути особливо поблажливими, добрими, уважними до неї, думати і говорити більше про приємне, світле, хороше.
Щоб дитина народилася фізіологічне зрілою, майбутній мамі слід правильно харчуватися, але не переїдати. Якщо майбутня мама не встигла вчасно пообідати, її кров стає "голодною" і дитина відразу ж нагадує про себе, починаючи "штовхатись" (рухатися), її серце б'ється частіше, збільшується кровообіг організму, забезпечуючи останньому надходження великої кількості поживних речовин. Отримавши необхідне харчування, дитина на деякий час заспокоюється. Під час "штовхання" ж в організмі матері вона розвивається фізично, а отже, дозріває фізіологічне.
Майбутнім батькам не можна забувати також про необхідність достатньої рухливості матері. Найдоступнішим і найпростішим для оптимальної рухливості майбутньої матері може бути біг, спочатку протягом 10-15 хвилин із наступним збільшенням його тривалості до 30-40 хвилин. До того ж, молода жінка почуватиме себе впевненіше, якщо в таких активних прогулянках її буде супроводити чоловік. Через два-три нелегких тижні мати відчує фізичну витривалість, так необхідну в її стані. Такі пробіжки можна здійснювати у будь-який час дня (коли зручно та приємно), але не менше ніж тричі на тиждень. Для оптимізації рухової активності майбутня мати може танцювати, ходити на лижах, грати у волейбол, баскетбол, їздити на велосипеді тощо. Проте при цьому потрібно дотримуватись певної обережності, щоб не нашкодити своєму станові. Слід запам'ятати, що обмеження рухливості матері є шкідливим для майбутньої дитини.
Молодим людям, які готуються стати батьками, необхідно для щастя своєї дитини і власного блага переборювати свої згубні нахили та звички. Ви знаєте, наскільки шкідливі для здоров'я організму людини тютюн, алкоголь, наркотики. Усе це, звичайно, неприпустиме в сім'ї, де чекають на дитину. Особливо ж страшним є запліднення, що відбувається у нетверезому стані будь-кого із батьків. Нагадаємо, що матері-п'яниці народжують до 75% дефективних дітей. За доброю традицією у давніх слов'ян молодята не доторкувалися до хмільного. Гадаємо, що заради родинного щастя та благополуччя, а також здоров'я вашої дитини тверезе запліднення стане законом вашого життя.
По змозі майбутня мати, а згодом і мати-годувальниця повинна уникати прийому ліків. Навіть найбезвинніші препарати, які вживає жінка в такий відповідальний період життя, можуть у майбутньому негативно позначитись на стані здоров'я її дитини.
Б.П. Нікітін казав: "Переважна більшість хвороб дитини створюється самими дорослими. І вам необхідно докладати зусиль уже зараз для запобігання хворобам, змінюючи звичаї, умови та стиль життя з дітьми, наближаючись і чинячи в тон і такт природі".
Уважно прочитайте та вивчіть рекомендації Б.П. Нікітіна (додаток 6).
2. ФІЗІОЛОПЧНО ЗРІЛА ТА НЕЗРІЛА ДИТИНА
Кожна дитина має притаманні тільки їй характер, моральне обличчя, нахили, багато в чому зумовлені генетично і певним чином сформовані вже в перші дні, тижні, місяці, роки її життя і навіть деякою мірою під час внутрішньоутробного розвитку.
Закладені таким чином якості надалі розвиваються, удосконалюються, шліфуються. На процес формування особистості впливають умови життя, спосіб життя батьків. Особливо ці фактори позначаються на немовлятах і дітях, які ось-ось мають з'явитися на світ. Дев'ять місяців внутрішньоутробного розвитку багато в чому визначають майбутній стан здоров'я людини.
Спеціалістами розроблена класифікація народжуваних дітей за фізіологічним принципом. Відповідно до цієї класифікації, новонароджених розподіляють на фізіологічне зрілих і фізіологічне незрілих.
Фізіологічне зріла дитина - це дитина, організм якої в усі вікові періоди життя можна вважати досконалим, і зрілим відповідно до періоду його розвитку. Його фізіологічні функції адаптивно відповідають календарному віку малюка і тим специфічним умовам середовища, з якими дитячий організм має взаємодіяти.
Для фізіологічне зрілого новонародженого характерним є високовиражені ознаки нормального м'язового тонусу у поєднанні з нормальною руховою активністю. У нього також добре виражені рухові рефлекси (і насамперед, "хапальний рефлекс"). Хапальний рефлекс і пов'язане з ним підвищення м'язового тонусу можуть настільки сильно виявлятись, що новонародженого, котрий ухопився за пальці дорослого, можна підняти, бо його хватка здатна витримати вагу власного тіла.
Показником фізичної зрілості може бути підошовний рефлекс. Викликається він штриховим подразненням поверхні шкіри внутрішнього краю стопи тахарактеризується розгинанням великого пальця і згинанням решти пальців. Така рефлекторна реакція одночасно поєднується зі згинанням нижніх кінцівок у колінному та кульшовому суглобах, а також з посиленням скорочувальної активності решти м'язів тіла новонародженого.
Легко можна визначити фізіологічну зрілість дитини, перевіривши рефлекс під назвою "феномен повзання": у положенні на животі дитина рефлекторно відштовхується ніжками від приставленої до неї долоні.
При спробі поставити дитину на поверхню столу вона підгинає ніжки та підтягує їх до живота. Цей рефлекс вказує на згинальний м'язовий тонус. Його можна назвати негативною реакцією

 
 

Цікаве

Загрузка...