WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Валеологія. Лазня та здоров'я - Реферат

Валеологія. Лазня та здоров'я - Реферат


Реферат на тему:
Валеологія. Лазня та здоров'я
ПЛАН
1. Лазня як фактор оздоровлення.
2. Реакція організму на теплові та холодові навантаження.
3. Методика відвідування парильні. використання настоїв, віників. водний режим.
З давніх-давен обливання, різні водні процедури, гарячі лазні рятували від згубних хвороб, зміцнювали здоров'я, воскрешали душевні сили.
Лазня з її нехитрою, але освяченою тисячолітніми традиціями системою гігієни і загартовування допомагає й нині лікувати та зміцнювати організм людини, мобілізувати його природні захисні сили. Уявлення про цілющі властивості лазні допоможе вам свідомо використовувати її з гігієнічною, оздоровчою і профілактичною метою.
Довідавшись, як реагує організм людини на теплові та холодові навантаження, ви зможете підібрати для себе їхній оптимальний режим. Комплекс застосовування водних процедур, віників, настоїв трав, масажу забезпечить максимальний оздоровчий ефект під час відвідування лазні.
1. ЛАЗНЯ ЯК ФАКТОР ОЗДОРОВЛЕННЯ
Лазня, яка виникла на Русі ще в дохристиянський період, стала невід'ємною частиною народного побуту християнської Русі.
Найвизначнішим центром куль тури Київської Русі був Києво-Печерський монастир. Славився він бібліотекою з величезною кількістю книг, у тому числі й з медицини, у яких також йшлося про користь лазні для оздоровлення людини.
Київський митрополит Єфрем наказав "заводить строение банное врачево и всех приходящих безмездно врачевать". Монах Києво-Печерського монастиря Агапіт зцілював хворих травами, перебуванням їх у паркій лазні. За монастирським статутом хворі відвідували лазню тричі на місяць.
Про те, з якою любов'ю та повагою ставилися і ставляться у народі до лазні, свідчить безліч існуючих прислів'їв. Лазня допомагала дотримуватись охайності, а також була одним із засобів від багатьох недуг.
Цілющий вплив лазні полягає в поєднанні двох природних сильних подразників - жару й холоду. Такі контрастні процедури нормалізують фізіологічні процесії людського організму. Тепло заспокоює і розслабляє, а холодне купання загартовує і сприяє здоровому розвиткові тіла. Відвідування лазні дарують нам душевну рівновагу, усувають неврози, знімають утому й неспокій.
В Україні поширені, як звичайно, два типи лазень - російська й фінська (сауна). Різняться ці лазні режимом температури й вологості. Російська лазня - це парова лазня з температурою 60-70° і вологістю 75-100%. Сауна - це суха лазня з температурою до 120° і вологістю 5-15% (мал. 1). І в тій, і в іншій лазнях користуються віниками (своєрідний масаж), розпарившись, занурюються в холодну воду чи сніговий замет. У російської та фінської лазень є "родичі" - японське офуро, турецький хамам, римські терми та інші.
Традиційна японська лазня-офуро - має вигляд великої дерев'яної діжки з сидінням усередині, її наповнюють водою, під залізним дном розкладають багаття і нагрівають воду до 45-60°С.
Приміщення турецького хамаму (східної лазні) за своєю конфігурацією нагадує долоню руки. Це досить суха лазня з різною (60- 80°С) температурою повітря в різних приміщеннях - банних нішах (їх за кількістю пальців долоні п'ять). Підлога в хамамі з підігріванням.
Знамениті римські терми Каракалли (215 р. н.е.) були оздоблені мозаїкою та чудовим мармуром. Вони мали велику кількість басейнів, вода в яких була різної температури, що дозволяло приймати контрастні ванни. У термах лунала музика, проводились диспути, спортивні турніри, працювали масажисти.
У наш час контрастні ванни широко використовуються в бальнеотерапії (водолікуванні).
Мал. 1. Російська лазня, фінська сауна
2. РЕАКЦІЯ ОРГАНІЗМУ НА ТЕПЛОВІ ТА ХОЛОДОВІ НАВАНТАЖЕННЯ
Організм людини здатний підтримувати температуру тіла на відносно сталому рівні, її відхилення від середнього рівня (37°С) на 2-2,5°С призводить до виражених порушень фізіологічних функцій. Фізіологічні механізми терморегуляції активуються внаслідок зміни середньої температури тіла всього на 0,1°С.
У лазні, завдяки впливові на організм теплового випромінювання і підвищеної температури, відбувається інтенсивне потовиділення (до 1,5 л за одну годину). В умовах парильні або сауни особливе значення для підтримування теплового режиму організму має "капсула", яку утворюють випари шкіри. Цей тонкий пароповітряний шар ізолює шкіру від прямого впливу високої температури навколишнього повітря. Щоб підсилити прогрівання якої-небудь ділянки шкіри, цю оболонку треба зруйнувати. З цією метою в парильні й сауні застосовують віник.
Традиції банних процедур із впливом контрастних температур сформувались у багатьох народів.
Сильне нагрівання тіла викликає бажання остудитись, і навпаки, охолодження спонукає людину зігрітися знову. Під час чергування банних процедур - охолодження і нагрівання - відновлюється порушений температурний баланс організму. Аби досягти оптимального ефекту під час теплових та холодових навантажень, дуже важливо, щоб саме внутрішня потреба людини визначала їхню тривалість. Зміну теплових режимів прогрівання з подальшим охолодженням - слід підбирати індивідуально. Під час цього потрібно психологічно підготувати себе до нагрівання в сауні чи до охолодження.
Внаслідок досліджень встановлено, що 70% людей відвідують лазню з метою зняти психічне і

 
 

Цікаве

Загрузка...