WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Валеологія. Масаж - Реферат

Валеологія. Масаж - Реферат


Реферат на тему:
Валеологія. Масаж
ПЛАН
1. Основи гігієнічного масажу і самомасажу.
2. Методика проведення масажу й самомасажу голови та шиї.
2.1. Основні.
2.2. Масаж ділянки голови, що вкрита волоссям.
2.3. Самомасаж ділянки голови, що вкрита волоссям.
2.4. Масаж шиї.
2.5. Самомасаж шиї.
Є віками випробуваний засіб, який зміцнює здоров'я людей, піднімає їхній життєвий тонус, робить м'язи сильними і пружними. Це - масаж.
Як метод лікування масаж застосовували вже в III тис. до н.е. в Китаї, потім у Японії, Індії, Греції, Римі. З глибини століть до нас дійшов опис оздоровчих лікувальних методик акупунктури (голковколювання), акупресури (натискування на певні точки тіла), а також багато свідчень того, що ассирійці, перси, єгиптяни добре володіли прийомами масажу і самомасажу.
У різних народів існували свої методи і секрети масажу. Незвичайних форм набув він на Русі. Слов'яни любили паритись у лазні, а для найбільшого ефекту хльоскали себе по тілу віниками. Це похльоскування і було своєрідним масажем, дуже поширеним серед давньоруських племен. Доходило до того, що одне плем'я сплачувало данину іншому березовими віниками.
Масаж належить до механічних подразників. Під його дією посилюється циркуляція крові, а отже, й обмін речовин, підвищується працездатність м'язів, суглобів і зв'язкового апарату. Під впливом масажу суглоби набувають рухливості й еластичності. Різні прийоми масажу по-різному впливають на нервову систему: одні заспокоюють, інші збуджують.
Останніми роками популярність масажу зросла, він став об'єктом наукового вивчення в медицині. Масаж - це ефективний засіб оздоровлення і профілактики захворювань. Проте його простота і доступність уявні. При неправильному використанні прийомів, без урахування можливих протипоказань масаж може не допомогти, а зашкодити. Тому дуже важливо знати методику масажу, оволодіти прийомами масажування. Правильне застосування масажу і самомасажу дозволить вам зміцнити здоров'я, захистити себе від багатьох професійних захворювань, зняти нервову втому, на довгі роки зберегти молодість і високу працездатність.
1. ОСНОВИ ГІГІЄНІЧНОГО МАСАЖУ І САМОМАСАЖУ
Масаж - це сукупність прийомів механічного дозованого впливу на різні ділянки поверхні тіла людини; застосовується з лікувальною, профілактичною, гігієнічною, косметичною, а також спортивно-тренувальною метою. Масаж може бути загальним (усього тіла) і місцевим (певних ділянок тіла). Під час масажу покращується кровообіг, активується обмін речовин, нормалізується збудливість нервової системи.
Для проведення масажу користуються ручними прийомами розтирання, розминання, погладжування, натискування або спеціальними апаратами (вібромасаж), або струменем води (гідромасаж) та ін.
Розглянемо один з видів масажу. Гігієнічний масаж - це ефективний засіб збереження працездатності, зміцнення здоров'я, а також профілактики захворювань. Він застосовується у формі місцевого і загального масажу, а також самомасажу.
Однак слід пам'ятати, що будь-який масаж (далі, коли ми будемо говорити про масаж, це буде стосуватись і самомасажу) можна проводити тільки після консультації з лікарем, оскільки існує низка протипоказань до його застосування. При деяких захворюваннях (напр., при гіпертонічній хворобі 3-ї стадії, серцево-судинній, печінковій і нирковій недостатності, при органічних та інших захворюваннях) проводити масаж не дозволяється.
Життя влаштоване так, що не завжди є змога скористатися послугами професійного масажиста.
За таких випадків застосовують самомасаж. Його можна виконувати за будь-яких умов: удома, у школі, у поході, на тренуванні. Вибір зручної пози (сидячи, стоячи, лежачи) дозволяє ефективніше, дозуючи силу дії, впливати на організм залежно від самопочуття людини.
Самомасаж можна також робити в лазні чи сауні, у ванні, під душем. При цьому використовують віники, мачули, скребачки, щітки. Поєднання води і масажу сприяє швидкому відновленню сил, прискорює обмінні процеси в організмі, нормалізує сон, створює гарний настрій.
Самомасаж проводиться в будь-який зручний час залежно від його мети: тонізуючий краще робити в першій половині дня, відновлюючий і заспокійливий - у другій. Гігієнічний самомасаж можна проводити після ранкової зарядки для підвищення життєвого тонусу. Відразу після вживання їжі застосовувати самомасаж не рекомендується.
2. МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ МАСАЖУ Й САМОМАСАЖУ ГОЛОВИ ТА ШИЇ
Приступаючи до масажування голови та шиї, необхідно дотримуватись таких правил:
- усі масажні рухи здійснюють за током лімфи (мал. 1);
- укриту волоссям частину голови масажують поверх волосся; напрям масажних рухів повинен від
Мал. 1. Напрямки виконання масажу за током лімфи
повідати напряму росту волосся; масажні рухи проводять від лоба до потилиці, від маківки донизу радіально в усі боки;
- шию масажують донизу в напрямку до підключичних лімфовузлів;
- лімфовузли не масажують;
- потрібно прагнути до оптимального розслаблення м'язів тих частин тіла, що піддаються масажу;
- руки і тіло повинні бути чистими.
2.І. ОСНОВНІ
ПРАВИЛА ПРОВЕДЕННЯ САМОМАСАЖУ
Приступаючи до освоєння методики самомасажу, необхідно дотримуватися таких правил:
- тривалість самомасажу залежить від мети, з якою він застосовується, і складає від 3 до 25 хвилин;
- виконувати самомасаж слід чистими, сухими, теплими руками;
- треба вибрати зручну позу, щоб усі м'язи ділянки, яка масажується, були розслаблені;
- масажні маніпуляції слід здійснювати за ходом течії крові або лімфи;
- лімфатичні вузли масажувати не можна;
- за наявності густого волосяного покриву масаж можна проводити через тонку бавовняну чи шерстяну білизну;
- місця ушкоджень шкіри (садна, подряпини, висипи, порізи) не масажують, їх можна обробити перед масажем йодом або заклеїти лейкопластирем;
- масажні прийоми не мають спричиняти болісних, неприємних відчуттів або залишати на тілі синщ, порушувати шкірний покрив (подряпини);
- масаж слід проводити енергійно до появи відчуття тепла, розслабленості;
- самомасаж не можна проводити при гострих гарячкових станах, запальних процесах, кровотечах, на ділянках тіла, де е гнійники (екзема, лишаї, фурункули, грибкові захворювання, тромбофлебіт, варикозне розширення вен), а також у всіх випадках, коли масаж протипоказаний;
- під час масажу потрібно створити психологічно комфортні умови.
2.2. МАСАЖ ДІЛЯНКИ ГОЛОВИ, ЩО ВКРИТА ВОЛОССЯМ
Масаж волосистої ділянки голови проводиться поверх волосся. Людина, яку масажують, сидить або лежить. Масажист стоїть або сидить позаду того, кого масажує.
Масажування починають із граблеподібного погладжування і розтирання широко розставленими напівзігнутими пальцями рук. Погладжування і розтирання чергуються. Необхідно масажувати всю шкіру вкритої волоссям ділянки голови, синхронно переміщуючи обидві руки

 
 

Цікаве

Загрузка...