WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Валеологія. Дихальна гімнастика - Реферат

Валеологія. Дихальна гімнастика - Реферат


Реферат на тему:
Валеологія. Дихальна гімнастика
ПЛАН
1. Три різновиди дихання йогів.
2. Характеристика основ повного дихання.
3. Оздоровче дихання.
4. Дихання за системою циган.
Одна з ознак здоров'я людини - правильне дихання. Часто ми недооцінюємо його позитивну роль у життєдіяльності нашого організму, хоча правильне дихання є запорукою реалізації резервних потенціалів людини.
Знання різновидів дихання за системою йоги, що не суперечить класичним поглядам на систему дихання, дозволить вам зрозуміти механізм оптимального дихання для організму людини. Знайомство з різними дихальними системами Сходу допоможе розширити розуміння цього питання.
1. ТРИ РІЗНОВИДИ ДИХАННЯ ЙОГІВ
Поруч із різними теоріями про самопізнання йоги розробили чимало практичних прийомів для оздоровлення організму.
Особлива увага в системі йоги надається пранаямі - комплексу дихальних вправ, які дають змогу здійснити контроль над диханням. "Прана", згідно з розумінням йогів, - дихання, життєва сила, джерело енергії, абсолютна енергія, котра проявляється у всьому живому. "Яма" - це регуляція, основа, пауза.
Пранаяма - це система дихальних вправ, що виконуються свідомо для накопичення організмом життєвої енергії, отриманої з повітря. Інакше кажучи, пранаяма - це вчення про свідоме керування диханням,
На думку йогів, прана (життєва енергія) поглинається лише за повного дихання, що здійснюється через ніс. Після вдиху повинна обов'язково бути коротка пауза. Дихання - це не тільки рефлекторні дії, але й дихальні вправи для діафрагми, керовані свідомістю, які регулюють вдих і видих.
Найкращий варіант дихання за спокою - вдих і видих через ніс. Безперервне, спокійне, рівне дихання найефективніше: воно повністю звільняє легені від повітря під час видиху. У повітрі, що видихаємо, міститься не більше 16-18% кисню, 4-6% вуглекислого газу, а також інші сполуки, У тому числі дуже шкідливі сірчані.
Йоги вважають, що тривалість життя людини великою мірою залежить від того, як вона дихає. Якщо дихання людини часте і поверхневе, то і життя її короткочасне. І навпаки, рівне, вільне і спокійне дихання, повніші та глибші вдихи і видихи є однією з умов здоров'я і довголіття.
Важливо знати, що на тривалість життя впливає і склад повітря, яким доводиться дихати. Так, відомо, що багато з довгожителів живуть у горах, де повітря дуже іонізоване. У морському повітрі містяться ще й специфічні домішки - йодисті, а також інші корисні для здоров'я сполуки. Таким чином, атмосфера примор'я і гір цілюща, а їхні мешканці рідко страждають на захворювання органів дихання.
Мал. 1. Схематичне зображення залежності кількості прани від часу доби
Найбільша кількість прани (життєвої енергії), стверджують йоги, міститься в повітрі рано-вранці, відразу після сходу сонця, а найменша - у надвечірній час (мал. 1). На їхню думку, найбільша кількість прани зосереджена біля водоспадів, у горах, біля берега моря, менша - у полях, міських парках, садах, а найменша - в атмосфері міста і промислових підприємств (мал. 2), яка звичайно дуже забруднена вихлопними газами, шкідливими відходами виробництва. Підраховано, що повітря з найнижчою кількістю прани містить 21% кисню, 0,03% вуглекислого газу, а
Мал.2. Схематичне зображення залежності кількості прани від довкілля також азот і Домішки різних речовин.
Дуже низький рівень прани у закритих і непровітрюваних приміщеннях (мал. 2). У них значно підвищується концентрація вуглекислого газу, що видихується, а також інших речовин, які є продуктами біохімічних реакцій у нашому організмі; все це призводить до різкого погіршення мозкового кровообігу, настання швидкої стомлюваності, появи кволості, головного болю, нервозності.
Мал. 3. Дихальна гімнастика, її використання та вплив на організм людини
На думку йогів, людське тіло - акумулятор прани і її перетворювач. Життєдіяльність і здоров'я залежать від кількості акумульованої прани, правильності її розподілу і використання організмом.
Дихальна гімнастика - це система вправ, спрямована на оволодіння мистецтвом правильно дихати, що дає змогу акумулювати прану, правильно її розподіляти і використовувати для контролю над організмом. Накопичений багатий досвід свідчить про те, що завдяки використанню дихальних вправ досягається повний контроль над організмом.
Регульоване і цілеспрямоване дихання сприяє омолодженню організму лікуванню і профілактиці хвороб, отже, хорошому здоров'ю і подовженню життя (мал. 3). Основою всіх дихальних вправ повне дихання (мал. 4 а). Його складові частини - верхнє, середнє і нижнє дихання (мал. 4 б, в, г).
Мал. 4. Види дихання
Розглянемо кожне з них.
І. Верхнє дихання (ключичне) здійснюється за рахунок руху верхніх ребер, плечей і ключиць, що забезпечує наповнення повітрям тільки верхньої частини легенів (мал. 4 б). Під час такого вдиху грудна порожнина розширюється вперед і вверх. Слід відзначити, що за допомогою верхнього дихання, виконаного правильно, здійснюється хороша вентиляція верхівок легенів. У цьому і виявляється позитивний вплив верхнього дихання на організм людини.
II. Середнє дихання (реберне, або грудне) здійснюється за рахунок Руху ребер (мал. 4 в). Грудна порожнина розширюється під час наповнення повітрям переважно середньої частини легенів. Повітря надходить більше, ніж під час верхнього дихання.
Йоги вважають, що середнє дихання дає хороший терапевтичний ефект. Воно покращує кровообіг печінки, жовчного міхура, шлунка, селезінки, нирок, серця. У поєднанні з верхнім диханням середнє дихання забезпечує достатню вентиляцію легенів.
ПІ. Нижнє дихання (черевне, або діафрагмальне) здійснюється
внаслідок опускання під час вдиху діафрагми і роздування живота (мал. 4 г). Завдяки цьому нижня і середня частини легенів добре наповнюються повітрям. У дихальному русі бере участь тільки живіт.
Черевне дихання дуже корисне і є своєрідним самомасажем внутрішніх органів. Воно забезпечує найбільший дихальний об'єм (порівняно з грудним і ключичним диханням), позитивно впливає на роботу серця, стимулює процеси травлення.
2.ХАРАКТЕРИСТИКА ОСНОВ ПОВНОГО ДИХАННЯ
Цілком обгрунтовано йоги стверджують, що від правильного дихання значно залежить тривалість життя і збереження здоров'я. Особливо корисним є так зване повне дихання (мал. 4 а), яке об'єднує верхнє, середнє і нижнє дихання і забезпечує легені найбільшою кількістю прани. Одна з найважливіших особливостей цього виду дихання полягає в тому, що воно зумовлює рух усього дихального апарату легенів, кожної клітини і кожного м'яза дихальної системи, тоді як під час інших видів дихання деякі м'язи цілком не беруть участі в роботі. Одночасна і загальна участь у повному диханні всіх м'язів діафрагми, верхньої, середньої та нижньої частин грудей забезпечує оптимальний режим дихання організму.
У людей з поверхневим диханням мускулатура, що бере участь у процесі дихання, погано розвинута, оскільки міжреберні м'язивиконують малий обсяг роботи. Внаслідок цього знижується рухливість у реберно-хребтових і реберно-грудних з'єднаннях. Зберегти або відновити втрачену рухливість можна, регулярно виконуючи дихальні вправи. Постійні вправи з елементами повного дихання сприяють розвитку грудної клітки, отже, оздоровче діють на організм людини.
Завдяки повному диханню кров очищається і збагачується на кисень, підвищується опірність організму, стимулюються функції залоз внутрішньої секреції, нормалізується кров'яний тиск. Такий вид дихання оздоровче впливає на імунну систему людини, зміцнюючи цим увесь організм. Цілком очевидно, що за мінімальних витрат енергії користь повного дихання максимальна.
3. ОЗДОРОВЧЕ ДИХАННЯ
Дихальна система людини по будована таким чином, що

 
 

Цікаве

Загрузка...