WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Вплив факторів довкілля на мікроорганізми - Реферат

Вплив факторів довкілля на мікроорганізми - Реферат

антибіотики.
Механізм дії антибіотиків ще недостатньо вивчено. Вважають, що пеніциліни гальмують певні етапи синтезу пептидоглікану клітинної стінки прокаріотів. Тільки мікоплазми і архебактерії не чутливі до пеніциліну, оскільки у них немає муреїну. Дуже важливою особливістю антибіотиків є те, що вони можуть бути токсичними відносно чутливих до них мікробів і водночас малотоксичними для організму людини і тварин.
Відкриття і впровадження у промислове виробництво антибіотиків є одним із великих досягнень науки другої половини XX ст., оскільки це відіграло вирішальну роль у створенні сучасної мікробіологічної промисловості, яка ґрунтується на мікробіологічному синтезі. Розробка методів селекції продуцентів і технології виробництва антибіотиків дозволила розвинути на промисловій основі виробництво білка, амінокислот, ферментів, вітамінів та багатьох інших цінних продуктів. І цим закладено основи біотехнології.
5. Мікробні препарати проти шкідливих комах
У 1863 р. Л.Пастер установив мікробну природу інфекційних захворювань комах. Трохи пізніше І І.Мечников виявив у личинок хлібного жука кузьки (Anisoplia austriaca) захворювання, що зумовлюється зеленою мускардиною (Metarrhizium anisopliae) і грибом (Entomophthora anisopliae).
Ґрунтуючись на результатах вивчення цього питання, 1.1.Мечников у 1879 р. у своїй доповіді "Про застосування грибних хвороб для знищення шкідливих комах" висунув ідею біологічного методу боротьби з комахами-шкідниками. Проте успішне втілення цієї ідеї в практику розпочалось лише в другій половині XX ст.
У нашій країні і за кордоном особливу увагу привернули дослідження на бактеріях з роду Bacillus thuringiensis, щоуражають багатьох шкідників сільськогосподарських і лісових культур. Характерною особливістю цих ентомопаразитів є наявність у їхніх клітинах кристалічних утворень, дуже токсичних для комах. Коли пожива, яка містить ці своєрідні мікробні токсини, потрапляє в кишечник гусені, то спричинює параліч, і гусінь гине.
Помітних успіхів у розробці та застосуванні мікробних препаратів для боротьби зі шкідливими комахами досягли російські вчені Є.В.Талалаєв, Н.П.Ісакова та інші. Є.В.Талалаєв виділив із хворої гусені сибірського шовкопряда бактерію Bacillus dendrolimus, яка належить до групи Bacillus thuringiensis. Препарат дендробацилін, який містить цю бактерію, використовується не тільки проти сибірського шовкопряда, а й проти бавовникової совки та інших шкідливих комах. Другий мікробний препарат, виготовлений на цих же бактеріях, виявився ефективним у боротьбі проти великої групи листоїдних ко-мах-шкідників овочевих і плодових культур.
Ефективність цього біологічного методу боротьби зі шкідниками рослин подекуди буває досить високою. Зафіксовано випадки, коли застосування мікробних препаратів викликало масову загибель шкідників. Проте результати застосування мікробіологічного методу значною мірою залежать від кліматичних умов, стану шкідників та інших чинників.
Збудниками інфекційних захворювань шкідливих комах можуть бути також гриби і віруси. Наприклад, мускардиновий гриб Beauveria bassiana використовують для виготовлення препарату боверину, що застосовується проти гусені соснового і шовковичного шовкопрядів, яблуневої плодожерки тощо. В Україні створено сім препаратів вірусної природи: віріон ЕКС проти гусениць капустяної совки, віріон ГЯП - проти яблуневої плодожерки та ін. (В.П.Патика та співавтори, 1993).
В різних країнах світу на основі патогенних мікроорганізмів випускаються понад 50 препаратів для боротьби з 200 видами шкідливих комах. Найкраще налагоджено виробництво таких бактеріальних препаратів: ентобактерин, дендробацилін, ліпідоцид, а з грибкових препаратів - актиній, боверин та ін.
6. Фітонциди
Про лікувальні властивості вищих рослин було відомо ще в глибоку давнину, проте бактерицидну властивість рослинних виділень вперше
було засвідчено Б.П.Токіним у 1928 р. Ці рослинні виділення було названо фітонцидами (від грец. cpuov - рослина і лат. caedo - вбиваю). Фітонциди - біологічно активні речовини, які виділяються рослинами і характеризуються бактерицидними, фунгіцидними і протистоцидними властивостями. Б. П. Токін вперше звернув увагу на те, що фітонциди володіють антибіотичними властивостями. Разом з В.Г.Дроботько, Б.Ю.Айземан та іншими дослідниками він науково обґрунтував доцільність використання фітонцидів у медицині та інших галузях народного господарства.
Практично майже кожній рослині притаманні фітонцидні властивості, але не однаковою мірою. Найактивнішою бактерицидною дією характеризуються цибуля, часник, гірчиця, хрін, алое, кропива, полин, черемха, горіх, евкаліпт, цитрусові тощо. До складу фітонцидів входять альдегіди, алкалоїди, глікозиди, синильна кислота, хінони і ефірні олії тощо. Серед названих сполук надзвичайно високою антимікробною активністю володіють алкалоїди (анабазин, нікотин, хінін та ін.)
Чимало антибіотичних препаратів рослинного походження широко використовуються в медицині, сільському господарстві та інших галузях: аліцин, добутий із часнику;аренарін, виділений із цмину піскового;берберин, який одержують з багатьох видів рослин з родини жовтецевих. Ці препарати виявляють бактерицидну дію на стрептококи, стафілококи, дифтерійну паличку, гонококи і сальмонели. Фітонциди іманін і новоіманін, виділені зі звіробою звичайного, виявилися високо активними проти бактерій і вірусів рослин. Ви-ділений з бавовника антибіотичний препарат госіпол застосовується для лікування оперізуючого лишаю, псоріазу та інших вірусних захворювань.
Серед інших рослинних антибіотиків, які виявляють антимікробну дію, слід назвати: лютенарин, виділений з кореневищ глечиків жовтих; ксантин - із коноплі посівної; рафін - із редьки чорної; сальвій - із шавлії лікарської; хінін - з кори хінного дерева і хлоро-філіпт - з листків евкаліпту. Вважають, що фітонциди є одним із факторів імунітету рослин, також вони відіграють важливу роль у взаємовідносинах організмів у біоценозах. Великий внесок стосовно вивчення і впровадження в практику фітонцидних препаратів зробили вчені Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України.
Список використаної літератури
1. Векірчик К.М. Мікробіологія з основами вірусології: Підручник. - К.: Либідь, 2001. - 312 с.
2. Гудзь С.П. та ін. Основи мікробіології. - К., 1991.
3. Мишустин Е.Н., Емцев В.Т. Микробиология. - М., 1997.

 
 

Цікаве

Загрузка...