WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Паління тютюну: звичка чи хвороба? - Реферат

Паління тютюну: звичка чи хвороба? - Реферат

уродженими пороками розвитку. Діти, що народилися в курящих батьків, характеризуються уповільненням не тільки фізичного, але й інтелектуального розвитку, пізніше починають читати і рахувати. Cлід підкреслити, що стан хворих, що зловживають палінням і страждають захворюваннями різноманітних органів і систем, значно погіршується при одночасному вжитку алкоголю. Сполучення впливу цих двох потужних чинників ризику на людину призводить до більш інтенсивної поразкиорганізму, оскільки паління й алкоголь посилюють негативний вплив один одного на здоров'я.
Думка про те, що звички, що негативно впливають на здоров'я людини, є його особистою справою, глибоко хибно.
Встановлено, що так зване пасивне паління (або примусове) - вдихання забрудненого тютюновим димом повітря, сприяє розвитку в некурящих захворювань, властивих курцям. Ризик, пов'язаний із примусовим палінням, безсумнівно великий. Запалена цигарка є джерелом бічного димового потоку, що діє на навколишніх, змушених вдихати шкідливі речовини. Причому пасивний курець, знаходячись в однім помешканні з активними курцями протягом 1 години, вдихає таку дозу газоподібних складових частин тютюнового диму, що відповідна викурюванню половини цигарки.
Велика частина отруйних речовин, що утримуються в тютюновому димі, потрапляє в повітря при паузах у палінні, ніж при затягуванні. Так у бічному потоці диму утримується в 3, 4 рази більше бензилпропену, ніж в основному потоку. Особливої уваги у цьому відношенні заслуговують канцерогенні нітрозамиіни. У побічному струмені тютюнового диму концентрація летучих нітрозамінів у 50-100 разів вище, ніж в основному струмені. Найбільш небезпечним з цих сполук є диметилнітрозамін. Жодний вид тварини не може протистояти його канцерогенній дії. У основному він уражає печінку і легені. Виявлено вплив на склад крові, сечі і нервової системи некурящих таких компонентів тютюнового диму, як оксид вуглецю, нікотин, альдегіди, акролеїн.Особливо велику шкоду приносить оксид вуглецю, що, проникаючи через легені в кров, міцно сполучається з гемоглобіном, перешкоджаючи доставці кисню тканинам.
Результати дослідження і висновки
Ось дані, що відбивають результати досліджень. Очевидно, що між куря-щими і некурящими спостерігаються статистично достовірні розходження по обох показниках. Так, у слині курящих вміст середніх молекул, обумовлених при довжині хвилі 254 нм у середньому складає 0,422+0,03 од. оптичної густини, що на 46% вище, ніж у некурящих. Вміст среднемолекулярних пептидів, обумовлених при довжині хвилі 280 нм, складає 0,428+0,02 од. оптичної густини, що на 50% вище, ніж у некурящих.
Таким чином, проведене дослідження показало, що рівень середніх моле-кул і середнемолекулярнхх пептидов у слині курців значно збільшений. Мож-ливо, це пов'язано як із хронічним впливом тютюнового диму, так і з гострим, що обумовлено температурним впливом супроводжуваним акт паління. Відомо, що при затримці диму в порожнині рота протягом 2 секунд абсорбується 60% водорозчинних і 20% нерозчинних у воді компонентів газової фази тютюнового диму.
Висновок
Незважаючи на офіційну позицію Європейського союзу (ЄС), що полягали в тому, що паління шкідливо для здоров'я, він надає фінансову допомогу виробникам тютюну. Це необразливе на вид рослина з довгими листами є однієї з найбільше субсидованих ЄС культур. Тютюнове лоббі підтверджує, що скорочення субсидій завдасть удару по європейській економіці і сотні тисяч фермерів виявляться без роботи.
ЄС підтримує виробництво тютюну, хоча його власний Комітет спеціаліс-тів-онкологів характеризує цю культуру як ''отруту на продаж''.
По оцінках самого ЄС, тютюн відповідальний за смерть біля півмільйона громадян 15 країн - членів ЄС щорічно. У Європі курять 42% чоловіків і 28% жінок. Спостерігається тривожний зріст пристрасті до тютюну в підлітків у віці від 11 до 15 років. У Східнії Європі паління є причиною смерті кожного четвертого чоловіка - це найвищий показник смертності від тютюнопаління у світі. Тим часом ЄС зайняв 5-е місце у світі по виробництву тютюну і став його найбільшим експортером. До цього, європейські фермери вирощують велику кількість темних сортів, із високим вмістом смол. Забороняючи продаж цигарок із високим вмістом смол своїм громадянам, ЄС вивозить велику частину продукції в інші країни. Відповідно до законодавчих актів, у країнах ЄС припустимий вміст смол у тютюнових виробах складає 12 мг/циг, нікотину - 1,2 мг/циг, тоді як в Україні ці показники складають 25 і 1,3 мг/циг відповідно.
Тютюнизм - це залежність від паління, що є одним із варіантів наркоманії. До нікотину цілком ставиться характеристика наркотичних речовин, що викликають звикання або навіть хворобливу пристрасть, як-от:
1. Потреба в постійному або періодично поновлюваному прийомі даної речовини;
2. Виникнення підвищеної усталеності до дії даної речовини;
3. Розвиток фізичних і психічних розладів при припиненні надходження речовини в організм;
4. Прояв токсичної дії - специфічних порушень різноманітних функцій організму.
Людина звикає до нікотину, але на початку паління він знаходиться ще на грані хвороби. З появою хворобливого потягу - токсикоманії - розвивається дійсне захворювання, тютюнизм, інтенсивність прояву якого наростає в міру збільшення інтенсивності паління.
Методи лікування тютюнизму містять у собі психотерапевтичні і лікарські, з застосуванням засобів, що викликають огидність до паління. Проте лікування тютюнизму подає складну медичну проблему, у вирішенні якої важливу роль відіграє рання профілактика паління. У цьому плані найбільш активно варто впливати на учнів 5-8 класів, що виявляють тільки інтерес до паління і не маючих поки никотинової залежності.
В усьому світі проводяться заходи щодо боротьби з палінням. Звичайно вони включають обмеження паління на робочих місцях, у міському транспорті, кінотеатрах, лікарнях, заборона реклами тютюнових виробів, показ шкоди паління, розкриття переваг непаління, підвищення цін на тютюнові вироби, створення медичних кабінетів, де надається спеціальна допомога бажаючим кинути курити.
За останні 20 років у світі створено багато програм з профілактики палін-ня, основним компонентом таких програм є інформування про наслідки паління, його фізіологічному ефекті. Проте, один факт рекомендується винятково важливим і незмінним - виражене бажання людини кинути курити, наявність у нього твердої волі і неухильної рішучості позбутися від руйнуючого здоров'я, нерідко небезпечного для життя вади - паління.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:
1. Генкова Л.Л., Славков Н.Б. Почему это опасно.- М.: Просвещение, 1989.
2. Пархотик И.И. Как сохранить здоровье.- К.: Наукова думка, 1981.

 
 

Цікаве

Загрузка...