WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Отруєння грибами - Реферат

Отруєння грибами - Реферат


Реферат на тему:
Отруєння грибами
Гриби - це одне з найцікавіших і найтаємніших явищ природи, цінний харчовий продукт. Однак, серед грибів є багато отруйних, які можуть викликати сильні отруєння, а іноді і смерть. Це такі І-риби, як бліда поганка, мухомори, опеньки несправжні та багато інших. Для отруєння досить з'їсти половину поганки, а смертність від неї досягає більше як 50 % випадків.
Бувають неспецифічні отруєння їстівними грибами, які акумулювали трупну отруту, хімічні речовини, отрутохімікати, радіонукліди, що потрапили у зони їх росту.
Кожного року влітку і восени люди вирушають у ліс по гриби. Однак навіть досвідчені грибники мають ретельно дотримуватись правил безпеки. Бо вживання дикорослих грибів небезпечно: лише у вересні в Україні отруїлось близько 300 людей! Міністерство охорони здоров'я стривожене ситуацією, що склалася внаслідок отруєнь грибами. Станом на 2 жовтня 2006 р. зареєстровано всього 390 випадків отруєння грибами, з них 59 - дітей; померли 34 чол., з яких 2 дітей.У минулому році станом на 2.10.05 було зареєстровано 358 випадків, з яких 70 - діти; померли всього 45, з них дітей - 13.
Найбільше отруєнь грибами зареєстровано в областях: Київській - 69 чол., Волинській - 43 чол. (з них 10 дітей), Львівській - 26 чол. (10 дітей, 1 дитина померла), Тернопільській - 28 чол. (7 дітей), Рівненській - 26 чол. (9 дітей), Вінницькій - 26 чол., Чернігівській - 30 чол.(5 дітей, 1 дитина померла), Черкаська - 16 чол., м. Київ - 36 чол.
В Харківській області на 2.10.06 від отруєння дикорослими грибами постраждало 28 осіб, 2 з них померло.
Симптоми отруєння грибами. Розрізняють чотири групи симптомів отруєння людей грибами, у тому числі:
Перша група - отруєння грибами строчками, виявляється через 6-10 годин, з'являється слабкість, нудота, блювота, іноді розлад шлунку.
Друга група - отруєння блідою поганкою і близькими до неї видами грибів, виявляється через 8-24 години, з'являються раптові болі в животі, блювота, розлад шлунку, слабкість, зниження температури, висока імовірність смертельних наслідків.
Третя група - отруєння мухоморами виявляється через 30 хвилин - 6 годин, з'являється нудота, блювота, розлад шлунку, запаморочення, марення, розширення зіниць. Рідко наступає смерть.
Четверта група - отруєння опеньками несправжніми, жовчним і чортовим грибом та неспецифічне отруєння їстівними грибами при неправильному приготуванні, зберіганні та заготівлі. Відсутні загальні ознаки отруєння, яке виявляється через 30 хвилин - 2 години розладом шлунково-кишкового тракту.
Отруєння грибами здебільшого бувають випадковими (потерпілі впевнені, що вживали їстівні гриби) і мають "сімейний" характер. Більшість отруєнь спричинені вживанням пластинчатих отруйних грибів (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки), що помилково сприймаються за їстівні, та умовно-їстівних грибів (сироїжки, дощовики тощо, при розламуванні вони виділяють молочковий сік) - унаслідок невмілої або неправильної кулінарної обробки.
Отже, слід пам'ятати, що гриби поділяються на три групи - їстівні, умовно-їстівні та отруйні.
Їстівні гриби (білі, підберезники, підосичники, маслюки, опеньки справжні, лисички) готують звичайним способом, без особливої кулінарної обробки.
Умовно-їстівні гриби необхідно спочатку прокіпьятити 7-10 хвилин, відвар обов'язково вилити і лише після такої ретельної обробки смажити чи варити (зморшки, сироїжки) або вимочити в холодній воді, часто міняючи її (гірчаки, грузді, чорнушки та ін.), щоб позбутися речовини, яка подразнює шлунок і викликає отруєння. Те ж саме варто робити з валуями, які мають гіркий чи їдкий смак.
До отруйних грибів відносяться бліда поганка, мухомор, ентолома отруйна, несправжні опеньки тощо.
Найбільш небезпечною є бліда поганка. Її легко можна сплутати з печерицею або сироїжкою. Її отрута діє подібно до зміїної. Отруйні всі частини поганки, навіть спори. Смертельно отруйна речовина, яка міститься в цьому грибі, не руйнується навіть після сушки або засолювання. Поганку навіть в руках тримати небезпечно! Своїми отруйними спорами вона може забруднити їстівні гриби, якщо полежить поряд з ними в одному кошику. І незначна домішка цього гриба у страві здатна викликати тяжке отруєння. Бліду поганку від печериці відрізняє колір пластинок під шапкою. У поганки ці пластинки білі, а в печериці - блідо-рожеві або темно-коричневі.
До отруйних грибів відносяться й свинушки. Встановлено, що вони здатні накопичувати токсичні для людини сполуки важких металів, які містяться у вихлопних газах автомобілів, відходах багатьох виробництв, які забруднюють навколишнє середовище.
Навіть такі відомі гриби, як білий та підберезник, можна сплутати з жовчним грибом, в якого нижня поверхня шапки біла, з часом рожева. Шапка білого гриба спочатку теж біла, а потім стає жовтуватою або зеленуватою. Несправжні опеньки дуже схожі на їстівні, не кожен грибник одразу помітить різницю, особливо ввечері, коли більшість з нас перебирає гриби після походу до лісу.
Принесені додому лісові трофеї треба одразу ж розсортувати і ще раз ретельно переглянути. Це дасть змогу вибракувати "мутанта". Рішуче викидайте усі сумнівні, також перезрілі, червиві, зіпсовані, прив'ялі гриби. Здоров'я дорожче за "здобич". І пам'ятайте, що сирі гриби можна зберігати у холодильнику не довше доби.
Не намагайтеся перевіряти якість грибів "дідівським методом". Кажуть, що цибуля, часник або срібні предмети синіють і каструлі, де варяться гриби, серед яких можуть помилково бути отруйні. Це зовсім не так! Ні колір, ні запах бульйону чи відварених овочів, а тим більше самих грибів не свідчить про їх отруйність.
Залишайте на юшку лише ті гриби, в яких ви впевнені. Ретельно очистіть їх від піску і сміття, а забруднену землею нижню частину ніжки зріжте. У деяких маслюків і мокрух знімають з шапки плівку, вкриту

 
 

Цікаве

Загрузка...