WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Землетрус, вулкан, зсув, сель, повень, лавина, ураган, пожежа - природні небезпеки (небезпечність та правила поведінки людей) - Реферат

Землетрус, вулкан, зсув, сель, повень, лавина, ураган, пожежа - природні небезпеки (небезпечність та правила поведінки людей) - Реферат

величезнi маси води. Штормовий вал, який супроводжується зазвичай зливами і смерчами, шалено налiтає на узбережжя і нищить усе живе.
Одне з найстрашнiших стихiйних лих, яке трапилось на нашiй планетi принiс тропiчний ураган, який розiгрався у листопадi 1970 р. в Бенгальськiй затоцi. Тайфун, який там виник, рушив на пiвпiч, в гирло Гангу. Води "великої священноi" ріки Iндiї, затопили 800000 кв. км узбережжя. Ураган мав швидкість вiтру 200-250 м/с, морськi хвилі досягали висоти 10 м. В цiй катастрофi загинуло близько 400 тис. осiб.
На сьогоднi iснують сучаснi методи прогнозування ураганiв. Кожне пiдозрiле скупчення хмар, де б воно не виникало, фотографується метеорологiчними супутниками з космосу, лiтаки метеослужби летять до "ока тайфуну", щоб отримати точнi данi. Ця iнформацiя закладається в комп'ютери, щоб розрахувати шлях i тривалiсть урагану та заздалегiдь сповiстити населення про небезпеку.
Досить небезпечне явище - смерчi, вони трапляються частiше, нiж урагани й тайфуни. Щорiчно в Америцi спостерiгасться близько 900 смерчiв, якi там називають торнадо. Найчастiше це стихiйне лихо трапляється на територiї штатiв Техас i Огайо, де вiд нього гине в середньому 114 осiб на рiк.
Смерчi утворюютъся тодi, коли стикаються двi великi повiтрянi маси рiзної температури i вологостi, до того ж в нижнiх шарах повiтря тепле, а в верхнiх - холодне. Тепле повiтря, звичайно, пiднiмається вгору й охолоджується, а водяна пара, яка мiститься в ньому, випадає дощем. Але коли збоку починає дути вiтер, котрий вiдхиляє вбiк потiк теплого повiтря, який пiднiмається вгору, то виникає вихор, швидкiсть якого досягає 450 км/год.
Смерч спричиняє:
" нищення будівель;
" пожежі;
" руйнування різноманітної техніки;
" вихровi рухи повiтряних потокiв смерчу здатнi пiднiмати машини, потяги, мости.
І водночас смерчi здатнi на дивнi речi. В одному мiсцi вихор пiдняв у повiтря будинок з трьома його мешканцями, повернув його на 3600 i опустив на землю без жодного ушкодження.
Трапляються смерчi i в Укранi, пiвденнi смерчi спостерiгаються на Чорному та Азовському морях.
Аналогiчно ураганам смерчi спочатку розпiзнають з космiчних метеорологiчних супутникiв погоди, а потiм за допомогою зйомок прослiдковують їх розвиток та рух.
Деякі рекомендації щодо правил поведiнки при ураганах
" отримавши повiдомлення про ураган, необхiдно щiльно зачинити дверi, вікна;
" з дахів та балконiв забрати предмети, якi при падiннi можуть травмувати людину;
" в будiвлях необхiдно триматися подалi від вiкон, щоб не отримати травми вiд осколкiв розбитого скла;
" найбезпечнiшими мiсцями пiд час урагану є пiдвали, сховища, метро та внутрiшнi примiщення перших поверхів цегляних будинкiв;
" коли ураган застав людину на вiдкритiй мiсцевості, найкраще знайти укриття в западинi (ямi, яру, канавi);
" ураган може супроводжуватись грозою, необхiдно уникати ситуацiй, при яких збiльшується ймовiрнiсть ураження блискавкою: не стояти під окремими деревами, не підходити до лiнiй електропередач тощо.
Пожежi. Причинами виникення пожеж є недбала поведiнка людей з вогнем, порушення правил пожежноi безпеки, природнi явища (блискавка, посуха). Вiдомо, що 90% пожеж виникає з вини людини i тiльки 7-8% спричиненi блискавками.
Пожежi - це неконтрольований процес горiння, який викликає загибель людей та нищення матерiальних цiнностей.
Пiд час пожеж вигорає родючий шар грунту, який утворювався протягом тисячолiть. Пiсля пожеж у гiрських районах розвиваються ерозiйнi процеси, а в пiвнiчних - вiдбувається заболоченiсть лiсових земель.
Основними видами пожеж як стихiйних лих, якi охоплюють великi територiї (сотнi, тисячi, мiльйони гектарiв), є ландшафтнi пожежi - лiсовi і степовi.
Лiсовi пожежi подiляють на низовi, верховi, пiдземнi. За iнтенсивнiстю горiння лiсовi пожежi подiляються на слабкi, середнi, сильнi.
Лiсовi низовi пожежi характеризуються горiнням сухого трав'яного покрову, лiсової пiдстилки i пiдлiску без захоплення крон дерев. Швидкiсть руху фронту низової пожежі становить вiд 0,3-1 м/хв (слабка пожежа) до 16 м/хв (сильна пожежа), висота полум'я - 1-2 м, максимальна температура на кромцi пожежi досягас 9000 С.
Лiсовi верховi пожежi розвиваються, як правило, з низових i характеризуються горiнням крон дерев. При швидкiй верховій пожежi, полум'я розповсюджується з крони на крону з великою швидкiстю, яка досягає 8-25 км/год, залишаючи деколи цiлi ділянки незайманого вогнем лісу. При стiйкiй верховiй пожежi вогнем охопленi не тiльки крони, а й стовбури дерев. Полум'я розповсюджується зi швидкiстю 5-8 км/год, охоплює весь ліс вiд грунтового шару до верхiвок дерев.
Пiдземнi пожежi виникають як продовження низових або верхових лiсових пожеж i розповсюджуються по шару торфу, який знаходиться на глибинi 50 см.Горiння йде повiльно, майже без доступу повiтря, зi швидкiстю 0,1-0,5 м/хв, видiляється велика кiлькiсть диму i утворюються прогари (пустоти, якi вягоріли). Тому підходити до осередку підземної пожежі треба обережно. Горiння може тривати довго, навiть взимку пiд шаром грунту.
Степовi (польовi) пожежi виникають на вiдкритiй мiсцевостi, де є суха пожухла трава або збiжжя, яке дозрiло. Вони мають сезонний характер i частiше бувають влiтку, рiдше навеснi й практично вiдсутнi взимку. Швидкiсть їх роэповсюдження може досягати 20-30 км/год.
Основними заходами боротьби з лiсовими низовими пожежами є:
" засипання вогню землею;
" заливання водою (хiмiкатами);
" створення мiнералiзованих протипожежних смуг;
" пуск зустрiчного вогню.
Гасити лісову верхову пожежу складніше. Її гасять шляхом створення протипожежних смуг, застосовують воду i пускають зустрiчний вогонь. Степовi (польовi) пожежi гасять тими ж засобами, що i лiсовi.
Гасіння підземних пожеж здiйснюється в бiльшостi випадкiв двома заходами. При першому заходi навколо торф'яної пожежi на вiдстані 8-10 м вiд її краю копають траншею глибиною до мінералiзованого шару грунту або до рiвня грунтових вод i заповнюють її водою. При другому заходi влаштовують навколо пожежi смугу, яка насичена розчинами хiмiкатів. Спроби заливати підземну пожежу водою успiху не мали.
Деякі рекомендації щодо правил поведiнки при ураганах
" при пожежах треба остерiгатися високої температури, задимленостi i загазованостi, вибухiв, падiння дерев i будiвель, провалiв у прогорiлий грунт;
" небезпечно входити в зону задимлення, якщо видимiсть менше 10 м;
" перед тим як увiйти в палаюче примiщення, треба накритися з головою вологим простирадлом, плащем, шматком тканини, тощо;
" дверi в задимлене примiщення треба вiдчиняти обережно, щоб запобiгти спалаху полум'я вiд швидкого притоку свiжого повiтря;
" в дуже задимленому примiщеннi треба плазувати;
" для захисту вiд чадного газу треба дихати через вологу тканину;
" якщо на людинi загорiвся одяг, треба лягти на землю та збити полум 'я, бiгти не можна, це ще бiльше роздмухує полум'я;
" якщо побачите людину в палаючому одязi, накиньте на неї пальто, плащ, будь-яке простирадло i щiльно притиснiть;
" при гасiннi пожежi використовуйте вогнегасники, воду, пiсок, землю, простирадла та iншi засоби;
" виходити iз зони пожежi треба проти вiтру, тобто у тому напрямку, звiдки дує вітер;
" при гасіннi лісових пожеж використовуйте гiлля листяних дерев (берези, лiщини), лопати тощо; гiлкамн слiд захльостувати край пожежi, за допомогою лопат засипати його грунтом.

 
 

Цікаве

Загрузка...