WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Хімічні і біологічні фактори небезпеки. - Реферат

Хімічні і біологічні фактори небезпеки. - Реферат

природних катастроф з використанням тривалих медичних обстежень людей на шкідливих виробництвах (хімічні виробництва, АЕС, шахти, кар'єри, ливарні цехи).
Доки існують шкідливі види антропогенної діяльності, щоб обмежити їх вплив на природне середовище, потрібно нормувати кількість шкідливих речовин, які викидаються в повітря, ґрунти, води всіма типами забруднювачів,постійно контролювати викиди різного типу об'єктів, прогнозуючи стан довкілля та приймаючи відповідні санкції і рішення щодо порушників законів про охорону природи.
В основу нормування всіх забруднювачів у нормативах різних країн по-кладено визначення ГДК у різних середовищах. За основу приймають най-нижчий рівень забруднення, що ґрунтується на санітарно-гігієнічних нор-мах (див. додаток 1, табл.1, 2, 3).
Слід зазначити, що ГДК забруднювачів у нормативах різних країн часто різняться, хоча й незначно.
Вважається, що ГДК шкідливої речовини - це такий вміст її у при-родному середовищі, який не знижує працездатності та самопочуття людини, не шкодить здоров'ю у разі постійного контакту, а також не викликає небажаних (негативних) наслідків у нащадків.
Визначаючи ГДК, враховують ступінь впливу не лише на здоров'я людини, але й на диких та свійських тварин, рослини, гриби, мікроор-ганізми й природні угруповання в цілому.
Найновіші дослідження свідчать, що нижніх безпечних меж впливів канцерогенів та іонізуючої радіації не існує. Будь-які дози, що перевищують звичайний природний фон, є шкідливими.
За наявності в повітрі чи воді кількох забруднювачів односпрямованої дії повинна виконуватись така умова:
С1/ГДК1 + С2/ГДК2 + ... + С/ГДК = 1,
де С1, С2,..., С - фактичні концентрації Забруднювачів, мг/м3; ГДК1, ГДК2, ..., ГДК - ГДК забруднювачів, мг/м3
Якщо зазначена умова не виконується, то кажуть, що санітарний стан не відповідає нормативним вимогам.
Дуже шкідливою є сумарна дія таких полютантів, як сірчаний газ, діоксид азоту, фенол, аерозолі, сірчана (Н2SO4) та фтористоводнева (НF)
кислоти.
Для визначення максимальної разової ГДК використовуються ви-сокочутливі тести, за допомогою яких виявляють мінімальні впливи забруднювачів на здоров'я людини у разі короткочасних контактів (виміри біопотенціалів головного мозку, реакція ока тощо).
Для визначення тривалих впливів забруднювачів (токсикантів) проводять експерименти на тваринах, використовують дані спостережень під час епідемій, аварій, додаючи до певного пирогового впливу коефіцієнт запасу, що знижує дію ще в кілька разів.
Для різних середовищ ГДК одних і тих самих токсикантів відрізняються.
ГДК речовин в природних водах поділяються на:
? ГДК вод господарсько-питного харчування;
? ГДК вод рибного господарства.
У ґрунтах ГДК речовин визначають переважно для одного шару. Речовини не повинні шкідливо впливати на якість вирощуваної людиною для споживання продукції, а також на здатність ґрунту самоочищуватись, нормально функціонувати. Останнім часом дедалі більше робиться розрахунків ГДК для продуктів харчування.
Основними засобами захисту людини від впливу шкідливих речовин є ?гігієнічне нормування їх вмісту у різних середовищах, а також ?різні методи очищення газових викидів (адсорбція, абсорбція, хімічне перетворення) та стоків (первинне, вторинне та третинне очищення).
Хімічна зброя. Одним із видів зброї масового ураження є хімічна зброя. Її дія базується на використанні бойових токсичних хімічних речовин, до якої відносять отруйні речовини і токсини, що уражають людей, тваринні та рослинні організми. Ці речовини мають високу токсичність і можуть викликати як тяжкі, так і смертельні ураження. Для отруйних речовин і токсинів характерним є проникання у приміщення, споруди, сховища, уражаючи усе живе. Іноді з визначенням факту застосування цього виду зброї та визначенням її типу виникають труднощі.
Біологічні фактори небезпеки
o Загальна характеристика біологічних об'єктів. Одним з видів
небезпеки є біологічні речовини, до яких відносять макроорганізми
(рослини та тварини) і патогенні мікроорганізми, збудники інфекцій
них захворювань (бактерії, віруси, грибки, рикетсії, спірохети, най
простіші).
o Отруйні рослини. Близько 700 видів рослин можуть викликати
важкі чи смертельні отруєння людей. Токсичною речовиною отруйних
рослин є різні сполуки, які належать переважно до алкалоїдів, глюкозидів, кислот, смол, вуглеводнів тощо.
За ступенем токсичності рослини поділяють на:
o отруйні (біла акація, бузина, конвалія, плющ тощо) ;
o дуже отруйні (наперстянка, олеандр тощо);
o смертельно отруйні (білена чорна, беладона, дурман звичайний).
Наведемо характеристику дії отруйних рослин на організм людини:
Отруйна рослина Час початку дії Характеристика впливу на організм людини
Білена чорна через 30-40 хв. Почервоніння обличчя і шиї, збуджений стан, судоми рук та ніг, галюцинації, слинотеча, а згодом сухість у роті тощо.
Цикута через 5 хв. Часте блювання, сильна слинотеча, запаморочення, блідість шкіри, з'являються сильні судоми.
Гриби від 15 хв. до 2-3 діб Нестерпний біль під грудьми, постійне блювання, згущення крові, судоми, призводить до летальних випадків
Отруйні тварини. Серед тваринних організмів отруйні форми трапляються частіше, ніж в рослинних організмах. Отрути, що вироб-ляються тими чи іншими організмами, є хімічними чинниками, які беруть участь у міжвидових взаємодіях. Приклади використання хімічних речовин для нападу або захисту можна знайти на всіх сходинках еволюційного розвитку. Наведемо приклади деяких небезпечних тварин.
Тваринний організм Вплив на організм людини
Павук ( тарантул) Надзвичайно сильні больові відчуття, головний біль, слабкість, порушення свідомості, судоми, тахікардія, підвищення тиску, летальні випадки
Кліщі Укуси, почервоніння, стан загального отруєння
Комахи (оси, бджоли, мурашки, жуки ) Алергічні реакції, анафілактичний шок, неврози шкіри, запалення, больові відчуття, летальні наслідки
Риби (скати, морські дракони, скорпени) Уколи, слабкість, деколи втрата свідомості, діарея, судоми, порушення дихання, зниження тиску, летальні випадки
Рептилії (кобри, змії) Параліч скелетної й дихальної мускулатури, пригнічення функцій центральної нервової та дихальної систем, в'ялість, апатія, гальмування рефлексів, патологічний сон, летальні випадки
* Патогенні організми. Особливостями дії мікроорганізмів є:
> висока ефективність зараження людей;
> здатність викликати захворювання внаслідок контакту здорової
людини із хворою або з

 
 

Цікаве

Загрузка...