WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Протидія міжнародному тероризму як системно- соціальна складова національної безпеки україни - Реферат

Протидія міжнародному тероризму як системно- соціальна складова національної безпеки україни - Реферат

Ідеологія тероризму сповідує культ насильства і стимулює його розвиток, намагаючись обґрунтувати його виправданість і переваги перед соціальними, політичними і правовими методами розв'язання суперечностей і конфліктів. Саме ідеологія тероризму надихає на акції, спрямовані на згортання конституційних гарантій прав і свобод людини, провокуючи такі контрзаходи, які не завжди відповідають демократичним нормам.
За останні десятиліття відбулася зміна загальнопланетарних реалій, котрі, на жаль, не до кінця враховуються лідерами провідних країн світу. На тлі досягнень науково-технічного прогресу різко загострилися екологічні тадемографічні проблеми, а відставання і без того слабких країн стає неймовірно великим. Потужні потоки легальної й нелегальної міграції до розвинутих країн неминуче роблять Захід і, ширше, - Північ все більш залежними від тих негативних процесів, що відбуваються у своєрідній "світовій резервації". З імпортом злиденності, так чи інакше пов'язаної з досить спірною світовою політикою кредитування за програмою МВФ пострадянських країн і тих, що розвиваються, відбувається зворотний експорт корупції, наркотиків і "брудних" грошей.
Водночас багато терористичних організацій і груп мають у своєму розпорядженні значні фінансові можливості. Наприклад, доходи секти "Аум Сенрикьо" на момент здійснення хімічної атаки в токійському метро в 1995 році становили близько 100 млрд єн, що дорівнює приблизно 9 млн доларів США. Річний бюджет ХАМАС (ісламський рух опору, Палестина) оцінюється в 30 млн американських доларів, а щорічні надходження з Ірану на фінансування діяльності організації ісламських фундаменталістів шиїтської гілки Хезболла (Ліван) - у 100 млн доларів. Лише особистий статок організатора і спонсора міжнародного тероризму Усами бен Ладена обчислюється 300 млн доларів США. Ірландські терористи з ІРА витрачають на свої потреби в середньому 12 млн доларів на рік. Основну частку фінансів організації баскських сепаратистів.-.ЕТА ("Країна Басків і волі", Іспанія) становить "революційний податок", що складає у середньому 1,5 млрд песет [1].
Наведені приклади є переконливим свідченням того, що до терористичної діяльності сьогодні залучаються не тільки представники бідних верств населення. Без значного фінансового супроводження неможливо було б здійснити такі масштабні теракти, як у США, Росії, Японії, Індонезії та ін. Це також стосується і масової підготовки терористів-самогубців. Означена тенденція не в останню чергу підводить до висновку, що тероризм як своєрідна бунтарська стратегія боротьби "слабких проти сильних" зазнає у сучасному світі серйозної трансформації. Після трагедії 11 вересня в США одним з центральних напрямків контртерористичного удару стали саме фінансові мережі терористичних організацій. Тільки за перші три місяці були блоковані їхні активи в банках США на суму близько 33 млн доларів.
Сьогодні наявні суперечності глобального масштабу фактично заганяються всередину, і тоді тероризм починає виступати їхнім своєрідним наслідком, індикатором проблемних зон у становленні нового світопорядку [2, 840].
Світове співтовариство визначило загрозу міжнародного тероризму як головний виклик людству і проголосило про необхідність довгострокового всеохоплюючого підходу до боротьби з цим явищем. Резолюцією 1373 Ради Безпеки ООН створено Контртерористичний комітет, до складу якого увійшла й Україна. Нині є підстави стверджувати, що про даний факт, а тим більше про діяльність цього Комітету, наша громадськість інформована недостатньо.
Розглянувши ідеологічне підґрунтя сучасного тероризму, варто тепер акцентувати увагу на тому, що тероризм сприймається практиками як сукупне поняття, пов'язане з професійною терористичною діяльністю. Будучи прихильником системного підходу, я вважаю досить продуктивним аспект розгляду професійної терористичної діяльності як такої, що має цілком визначену специфіку [3, 22].
Принципово важливим, з моєї точки зору, є те, що превенція терористичної діяльності внаслідок своєї багатофакторності передбачає різні рівні та способи комплексної протидії і матиме перспективу лише в тому разі, коли вона відповідатиме справжньому статусові даного явища як системно-соціального.
Створення дієздатної стратегії боротьби з тероризмом вимагає застосування найсучасніших засобів, форм та прийомів попередження цього явища. Зважаючи на це, вельми суттєвим є розуміння того, що ефективне запобігання проявам міжнародного тероризму можливе лише за умов, коли до зусиль протидії цьому явищу на державному і міжнародному рівнях приєднається громадянське суспільство, всі його інституції, коли ідеологія тероризму блокуватиметься позитивним потенціалом співтовариства. Історичний досвід вчить, що силовими методами можна боротися з носіями ідеології, але не з нею самою.
Консолідація громадянських зусиль. Виходячи з власного бачення ролі громадянських сил суспільства в протиборстві з тероризмом, хочу виділити два концептуальних блоки задач міжнародного і національного рівнів, спрямованих на вирішення, з одного боку, вузлових проблем глобалізації, а з іншого - внутрішньосуспільного розвитку, що мають єдину стратегічну мету - зменшення соціальної бази тероризму й екстремізму, розшарування і знесилення їх політичної і моральної основи, формування суспільної ізоляції носіїв терористичної ідеології.
По-перше, вірус ідеології тероризму не знає кордонів. За умов глобалізації та участі України як активного гравця у системі міжнародної безпеки було б недалекоглядним та безвідповідальним вважати, що системний тероризм обійде нас.
Показово, що під час однієї з програм ТРК "Ера", присвяченій річниці терактів у США, телеглядачам було запропоновано відповісти на запитання, хто такий бен Ладен. Із майже 2,5 тисячі тих, хто зателефонував до студії, 31 відсоток назвав його міфічною особою, а інші розділилися за думкою приблизно порівно: для одних він - ворог людства, для інших - національний герой. Навіть якщо допустити ймовірність некоректності в організації опитування, його результати дають найсерйозніший привід для занепокоєння.
По-друге, живильне підґрунтя для активізації екстремізму і тероризму є і в Україні. Обумовлено це насамперед сучасною соціально-економічною ситуацією в країні, різким розшаруванням громадян за майновою ознакою (83,2% населення животіє за межами прожиткового мінімуму),

 
 

Цікаве

Загрузка...