WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Стихійні лиха, які найчастіше трапляються в Україні - Реферат

Стихійні лиха, які найчастіше трапляються в Україні - Реферат

м/с Ознаки дії вітру
0
Штиль
0-0,5
Листя на деревах не ворухнеться, дим із димарів піднімається вертикально
1
Тихий
0,5-1,7
Листя на деревах не ворухнеться, дим із димарів піднімається вертикально
2
Легкий
1,7-3,3
Дим трохи відхиляється, вітер майже не відчувається обличчям
3 Слабкий 3,3 - 5,2 Вітер гойдає тонкі гілки дерев
4
Помірний
5.2 - 7,4
Вітер здіймає куряву, гойдаються гілки середньої товщини
5
Чималий
7,5-9,8
Хитаються тонкі стовбури дерев, на воді з'являються хвилі з гребнями
6
Сильний
9,8 - 12,4
Хитаються товсті стовбури дерев, гудять телеграфні дроти
7
Дуже сильний 12,4 - 15,2
Хитаються великі дерева, важко йти проти вітру
8
Надзвичайно сильний 15,2 - 18,2
Вітер ламає товсті стовбури
9
Шторм
18,2-21,5
Вітер зносить легкі будівлі, валить паркани
10
Сильний шторм 21,5-25,1
Вітер валить і вириває з коріння" дерева, руйнує міцні будівлі
11
Жорстокий шторм 25,1 - 29,0
Вітер чинить великі руйнування, валить телеграфні стовпи, перекидає вагони
Досить небезпечне явище - смерчі, вони трапляються частіше, ніж урагани й тайфуни. Смерчі утворюються тоді, коли стикаються дві великі повітряні маси різної температури і вологості, до того ж в нижніх шарах повітря тепле, а в верхніх - холодне. Тепле повітря, зазвичай, піднімається вгору й охолоджується, а водяна пара, яка міститься в ньому, випадає дощем. Але коли збоку, починає дути вітер, котрий відхиляє в бік потік теплого повітря, який піднімається вгору, то виникає вихор, швидкість якого досягає 450 км/год.
Смерч спричиняє знищення будівель, * пожежі, * руйнування різноманітної техніки, * вихрові рухи повітряних потоків смерчу здатні піднімати машини, потяги, мости тощо. І водночас смерчі здатні на дивні речі. В одному місці вихор підняв у повітря будинок з трьома його Мешканцями, повернув його на 360° і опустив на землю без жодного ушкодження.
Трапляються смерчі і в Україні, південні смерчі спостерігаються на Чор-ному та Азовському морях.
Пожежі. Причинами виникнення пожеж є недбала поведінка людей з вогнем, порушення правил пожежної безпеки, природні явища (блискавка, посуха). Відомо, що 90% пожеж виникає з вини людини і тільки 7-8% спричинені блискавками.
* Пожежі - це неконтрольований процес горіння, який викликає загибель людей та нищення матеріальних цінностей.
Під час пожеж вигорає родючий шар грунту, який утворювався про-тягом тисячоліть. Після пожеж у гірських районах розвиваються ерозійні процеси, а в північних - відбувається заболоченість лісових земель.
Основними видами пожеж як стихійних лих, які охоплюють великі території (сотні, тисячі, мільйони гектарів), є ландшафтні пожежі - лісові і степові.
Лісові пожежі поділяють на низові, верхові, підземні. За інтенсивністю горіння лісові пожежі поділяються на слабкі, середні, сильні.
Лісові низові пожежі характеризуються горінням сухого трав'яного покрову, лісової підстилки і підліску без захоплення крон дерев. Швидкість руху фронту низової пожежі становить від 0,3-1 м/хв (слабка пожежа) до 16 м/хв (сильна пожежа), висота полум'я - 1-2 м, максимальна температура на кромці пожежі досягає 900 °С.
Лісові-верхові пожежі розвиваються, як правило, з низових і характеризуються горінням крон дерев. При швидкій верховій пожежі полум'я розповсюджується з крони на крону з великою швидкістю, яка досягає 8-25 км/год, залишаючи деколи цілі ділянки незайманого вогнем лісу. При стійкій верховій пожежі вогнем охоплені не тільки крони, а й стовбури дерев. Полум'я розповсюджується зі швидкістю -5-8 км/год, охоплює весь ліс від Ґрунтового шару до верхівок дерев.
Підземні пожежі виникають як продовження низових або верхових лісових пожеж і розповсюджуються по шару торфу, який знаходиться .на глибині 50 см. Горіння йде повільно, майже без доступу повітря, зі швидкістю 0,I-0,5 м/хв, виділяється велика кількість диму і утворюються про-гари (пустоти, які вигоріли). Тому підходити до осередку підземної пожежі треба обережно. Горіння може тривати довго, навіть взимку під шаром грунту.
Степові (польові) пожежі виникають на відкритій місцевості, де є суха пожухла трава або збіжжя, яке дозріло. Вони мають сезонний характер і частіше бувають влітку, рідше навесні й практично відсутні взимку. Швидкість їх розповсюдження може досягати 20-30 км/год.
Основними заходами боротьби з лісовими, низовими пожежами є:
o засипання вогню землею;
o заливання водою (хімікатами);
o створення мінералізованих протипожежних смуг;
o пуск зустрічного вогню.
Гасити лісову верхову пожежу складніше. її гасять шляхом створення протипожежних смуг, застосовують воду і пускають зустрічний вогонь. Степові (польові) пожежі гасять тими ж засобами, що і лісові.
Гасіння підземних пожеж здійснюється в більшості випадків двома заходами. При першому заході навколо торф'яної пожежі на відстані 8-10 м від її краю копають траншею глибиною до мінералізованого шару ґрунту або до рівня ґрунтових вод і заповнюють її водою. При другому заході влаштовують навколо пожеж смугу, яка насичена розчинами хімікатів. Спроби заливати підземну пожежу водою успіху не мали.
Деякі рекомендації щодо правил поведінки при пожежі:
o при пожежах треба остерігатися високої температури, задимленості і загазованості, вибухів, падіння дерев і будівель, провалів у прогорілий грунт;
o небезпечно входити в зону задимлення, якщо видимість менше 10 м;
o перед тим, як увійти в палаюче приміщення, треба накритися з го-ловою вологим простирадлом, плащем, шматком тканини тощо;
o двері в задимлене приміщення треба відчиняти обережно, щоб запо-бігти спалаху полум'я від швидкого притоку свіжого повітря;
o в дуже задимленому приміщенні треба плазувати;
o для захисту від чадного газу треба дихати через вологу тканину;
o якщо на людині загорівся одяг, треба лягти на землю та збити полум'я, бігти не можна, це ще більше роздує полум'я;
o якщо побачите людину в палаючому одязі, накиньте на неї пальто, плащ, будь-яке простирадло і щільно притисніть;
o при гасінні пожежі використовуйте вогнегасники, воду, пісок, землю, простирадла, та інші засоби;
o виходити з зони пожежі треба проти вітру, тобто у тому напрямку, звідки дує вітер;
o при гасінні лісових пожеж використовуйте гілля листяних дерев (бе-рези, ліщини), лопати тощо; гілками слід захльостувати край пожежі, за допомогою лопат засипати його ґрунтом.

 
 

Цікаве

Загрузка...