WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Алергічні реакції, алергічні захворювання. Демографічна ситуація в Україні - Реферат

Алергічні реакції, алергічні захворювання. Демографічна ситуація в Україні - Реферат


Реферат на тему:
Алергічні реакції, алергічні захворювання. Демографічна ситуація в Україні
Під терміном "алергія" - розуміють стан підвищеної чутливості організму до речовин з антигенними властивостями чи навіть без них.
Зміна реакцій організму в разі повторного контакту з певним антигенним агентом є наслідком алергічної перебудови - сенсибілізації, яка виникає у зв'язку з утворенням в організмі специфічних антитіл.
Прояви алергії можуть бути специфічними й виникати при повторному введенні одного й того самого алергену, і неспецифічними, коли сенсибілізуючий алерген і дозволяючий агент різні (параалергія).
Речовини, які зумовлюють у людини чи тварини стан підвищеної чутливості - алергію, називають алергенами. Вони можуть потрапляти з навколишнього середовища (екзоалергени, гетероалергени) або утворюватись безпосередньо в організмі (ендоалергени, аутоалерге-ни). Існують різні шляхи проникнення екзогенних алергенів в організм: через шкіру і слизові оболонки (контактні); через слизову оболонку травного каналу (харчові); під час ін'єкцій лікарських та інших препаратів; через плаценту від матері до плоду; через дихальні шляхи.
Алергени тваринного походження
Насамперед це епідермальні алергени - шерсть собак, котів, пір'я птахів, луска риб.
Професійні захворювання, що викликаються, зокрема, епідермальними алергенами, проявляються у вигляді нестримного нежитю, бронхіальної астми, кропив'янки тощо. Такі захворювання найчастіше спостерігаються у працівників, діяльність яких пов'язана з тваринами.
Відомі алергічні захворювання перукарів, що спричиняються чутливістю до лупи.
Нині різноаспектно досліджено алергічні властивості комах. Метелики, особливо міль, є джерелом алергічних захворювань, зокрема бронхіальної астми. Відомі численні випадки алергічних реакцій на двокрилих комах (мух, тарганів, жуків), бджіл, ос, шершнів та ін. Алергічні властивості мають не тільки дорослі комахи, а й личинки, лялечки та продукти їх виділення (павутиння, нитки тощо). Часто алергічні реакції пов'язують з ракоподібними (річковий рак, краб, креветка), а також з планктоном, дафніями, яких використовують для годування риб.
Харчові алергени
До харчових алергенів належать харчові продукти тваринного і рослинного походження. Найвідомішими з них - курячі яйця, усі складові яких можуть бути алергенами.
Сильним алергеном є коров'яче молоко. Антигенні властивості молока зумовлені наявністю в ньому специфічного білка лактогло-буліну (А і В), який становить 7-12 % білків у збираному молоці. У разі неприйняття коров'ячого молока рекомендується або замінити його на соєве, мигдалеве, макове (мають слабкі алергічні властивості), або вживати кисломолочні продукти, які не мають таких властивостей. Окремі люди мають підвищену чутливість до всіх сортів риби або до окремих з них. Серед харчових продуктів алергенами можуть бути пшениця, овочі, фрукти, ягоди, цитрусові.
Ліки як алергени
Перелік медикаментів, які можуть спричинити алергію, дуже великий - це антибіотики, сульфаніламіди, броміди, препарати йоду, гормони, вітаміни, барбітурати, морфін і його похідні, беладона, хінін, кокаїн, стрихнін, транквілізатори, вакцини та ін.
Зазвичай антигенами є високомолекулярні сполуки з молекулярною масою понад 10 тис., повноцінними - лікарські речовини білкової природи. У 80 % випадків лікарської алергії етіологічним чинником є пеніцилін. Алергічні реакції можуть зумовлюватись основами мазей внаслідок контакту шкіри з вазеліном, який містить фракції нафти, або з консервантами.
Алергени рослинного походження
Нині відомо понад тисячу різних видів рослин, які продукують пилок, однак лише кілька десятків з них спричинюють алергічні
захворювання - полінози. Найбільшу алергенну активність має пилок бур'янів, чагарників, злакових і трав. Активність пилку дерев значно нижча.
Алергени інфекційного походження
До алергенів інфекційного походження належать бактеріальні (патогенні та непатогенні бактерії і продукти їх життєдіяльності), грибкові та вірусні.
Алергічний риніт
Алергія проявляється в різноманітних формах. Дуже часто спостерігається так званий алергічний риніт. Це один з найпоширеніших видів захворювання, що уражає слизову оболонку носа, особливо в ділянці носових раковин. Хронічний тип алергічного захворювання носа раніше описували під різними назвами "періодичний катар", "цілорічний нежить", "сінна гарячка" та ін. Для риніту цього типу характерний циклічний перебіг із загостренням у вигляді приступів. Симптоми - багаторазове чхання, рясні рідкі виділення з носа, свербіж і утруднення дихання носом. Як правило, алергічні процеси в порожнині носа часто поєднуються з ураженнями біляносових пазух.
Лікування грунтується на загальних принципах лікування алергічних хвороб, насамперед на запобіганні контактів з алергенами.
Бронхіальна астма
Термін "астма" (від грецьк. осотгцш - ядуха) використовується в медицині для означення ядухи найрізноманітнішої природи. Найчастіше бронхіальна астма має алергічну природу.
У медичній практиці розрізняють такі стадії бронхіальної астми:
o передастму - різні форми алергічних уражень верхніх дихальних шляхів, затяжні та хронічні захворювання бронхів і легенів, під час яких внаслідок клінічних та алергологічних обстежень можуть виявитися ознаки сенсибілізації;
o приступи різної сили - легкі, середньої тяжкості, тяжкі;
o астматичні статуси - тяжкі тривалі стани ядухи.
Для стадії

 
 

Цікаве

Загрузка...