WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Згубні звички як фактор ризику - Реферат

Згубні звички як фактор ризику - Реферат

розбійних нападів, що закінчились тяжкими тілесними ушкодженнями, було скоєно людьми, які перебували у стані сп'яніння.
Від зловживання алкоголем, а також від вживання фальсифікованих І небезпечних алкогольних напоїв у 1999 р в Україні померло 8,3 тис осіб Порівняно з 1998 р помітна тенденція до збільшення кількості смертельних випадків від зловживання алкоголем (на 8 %)
Алкогольна ситуація в Україні
Загальна кількість зареєстрованих з алкогольними проблемами на початок 2000 р.в Україні становила близько 690 тис. осіб (табл. 9, 10). Близько 85 % з них - особи у віці 25-55 років, співвідношення чоловіків і жінок протягом багатьох років утримується орієнтовно на рівні 1:8. На урбанізованих територіях кількість зареєстрованих хворих з алкогольною залежністю досягає 65 %, що відповідає співвідношенню міського і сільського населення. Однак у сільській місцевості звертань по наркологічну допомогу значно менше, ніж у місті, а хворих із запущеними формами більше.
Швидке зменшення кількості наркологічних установ в Україні призвело до зростання кількості хворих з тяжкими і дуже тяжкими розладами.
Динаміка смертності від алкогольних отруєнь демонструє зменшення їх кількості по країні з 1995 до 1998 р. більш як на ЗО % (з 10414 до 7989) (табл. 11). Ще більше зменшилася безпосередня смертність від алкогольних розладів (майже у 4 рази за ті самі роки). Разом з тим рівень смертності від цирозів печінки залишається стабільно високим, що свідчить про збереження загального рівня споживання алкоголю у країні. Причиною зменшення рівня смертності від алкоголю стало витіснення самогону із вживання алкогольних напоїв у містах.
Місце самогону впевнено посіли алкогольні вироби промислового виробництва.
Разом з тим офіційна статистика щодо продажу алкогольних напоїв (1,2 літра абсолютного алкоголю на душу населення у 1999 р.) аж ніяк не відповідає реальній ситуації щодо його вживання (порівняно з даними табл. 7).
Наркоманія
Причини, що спонукають людину вжити наркотичну речовину вперше, різноманітні й багато в чому схожі з тими, що спонукають людину вживати алкоголь чи тютюн. Щодо останніх двох поширених у сучасному суспільстві нездорових звичок, то перший потяг до них і перше вживання зумовлюються здебільшого бажанням молодої людини "бути дорослою". Тим більше, що ці явища людина спостерігає з дитинства, явного осуду з боку дорослих вони не мають, певний час лише нагадується, що дітям "цього не можна". Перша спроба дитини випити алкогольний напій чи закурити закінчується по-різному, однак здебільшого викликає відразу. Разом з тим з подальших спроб, особливо в компанії, діти доходять висновку, що це цікаво. А там у кожного своя доля...
Незважаючи на те що в більшості країн світу до алкоголю і тютюну ставляться поблажливо, ці "недуги" негативно позначаються на загальному здоров'ї людської популяції. Відомо, що така хвороба, як рак легенів (і не тільки), значною мірою спричинюється вживанням нікотину. У літературі навіть наводяться певні дані щодо кількості смертей від раку легенів, зумовленого палінням. Проте це майже нікого не лякає. Щодо алкоголю, тут ситуація ще жахливіша. Нині у світі ця "епідемія" стоїть чи не на першому місці за показником смертності (зважимо на те, що вживання алкоголю не вважається хворобою-хіба що крайній алкоголізм). Знову ж таки, світова спільнота не волає: "Караул!" Щоб переконати у трагізмі ситуації, наведемо лише окремі дані по Україні: станом на 1998 р. смертність від отруєння алкоголем становила 15,8 випадків на 100 тис. населення, від алкоголізму - 1,06, від алкогольного психозу - 0,69, від цирозу печінки - 20,9 (алкогольного цирозу печінки - 2,0). Отже, ризик смерті від алкогольного отруєння становить 10.Е-4. Слід додати, що ці показники істотно зменшились порівняно з 1995-1996 pp. Якщо говорити загалом про стан здоров'я, то алкогольні показники вражають ще більше: станом на 1999 р. на диспансерному обліку (під наркологічним наглядом) перебувало 687878 осіб (1379,9 осіб на 100 тис. населення), щорічно додається ще 89 тис. осіб; алкогольні психози наявні у 14218 осіб (28,3 осіб на 100 тис. населення), при цьому щорічно додається ще по 9-10 тис. хворих.
Статистика свідчить, що в Україні кількість хворих на наркоманію станом на 1999 р. становила 69254 осіб (на 01.05.2000 перевищувала 90 тис.). Порівняно з алкогольними проблемами це на порядок нижче. Здавалося б, ситуація не така вже й страшна. Проте динамізм наркоманії вражає. Народ "п'є" вже давно, а от "колотися" почав порівняно недавно. Якщо рівень алкоголізму за останні 10 років майже не змінився (спостерігалося навіть певне зниження у 1999 р. порівняно з 1990 р.), то рівень наркоманії за цей час підвищився втричі (табл. 12). Мало того, цифри, якими оперує офіційна статистика, далеко не повні, а точніше, істотно занижені. Згідно з оцінкою фахівців Міністерства внутрішніх справ України, фактична кількість наркоманів досягає 500 тис. осіб (кожний сотий, з урахуванням немовлят і пенсіонерів, є наркоманом), медики обмежуються цифрою 200 тис. осіб. Іноземні експерти "оптимістичніші" - 1,5 млн громадян України вживають наркотики. То ж які перспективи у нації? Можливо, не помиляються зарубіжні експерти-демографи, прогнозуючи в Україні зменшення кількості працездатного населення до 2010 р. в чотири рази (порівняно з 1995 p.).
То ж які джерела наркоманії? Що є мотивацією до першої спроби вживання наркотику? Здебільшого - цікавість. І робиться це не наодинці. Найчастіше "перше причастя" відбувається в компанії. Добре, якщо після першого "приймання" у молодої людини сформується відраза до наркотичного зілля, гірше, якщо у подальшому розвивається потяг до наркотику.
Як убезпечитися від спокуси1' Насамперед твердо пам'ятайте за першою спробою може бути безодня Людина має бути стійкішою за обставини А якщо вже сталося найгірше - з'явилася наркозалежність, слід обов'язково відкритися комусь Із рідних чи близьких Врешті-решт про це можна забути І ніколи не згадувати - не було такого, ніколи не було'.
Слабкого ж за першим "кайфом" очікує другий, третій, ще І ще Людина швидко втрачає рідних, близьких, друзів І роботу, потрапляє до нової компанії, яка немов спрут захоплює у свої лабета Водночас можна захворіти на "чуму" XX століття - СНІД або сісти за грати, або ж Статистика свідчить, що мало хто з наркоманів доживає до 45 років
Цілком природно замислитися над питанням: що спільного між алкоголізмом, наркоманією та палінням. Спробуємо поміркувати з цього

 
 

Цікаве

Загрузка...