WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБезпека життєдіяльності (БЖД), Охорона праці → Стихійні явища екзогенного походження - Реферат

Стихійні явища екзогенного походження - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Стихійні явища екзогенного походження
Якщо оцінювати площу України з точки зору негативних екзогенних природних процесів, то можна виділити площі з різним ступенем ризику виникнення природного (або стихійного) лиха.
Широкий розвиток мають різні види екзогенних геологічних процесів природного та техногенного походження.
Селі.
o Сель - раптово сформований, внаслідок різкого підйому води в руслах гірських річок, грязьовий потік.
Причинами виникнення селевих потоків майже завжди бувають сильні зливи, інтенсивне танення снігу та льоду, промив гребель водойм, а також землетруси та виверження вулканів. Виникненню їх сприяють і антропогенні фактори: o вирубка лісів і деградація ґрунтів на гірських схилах; o вибухи гірських порід при прокладанні доріг; o роботи у кар'єрах; o неправильна організація обвалів та підвищена загазованість повітря, що згубно діє на ґрунтово-рослинний покрив.
Ймовірність зародження селів залежить від складу та будови гірських порід, їх здібності до вивітрювання, рівня антропогенної дії на район та ступінь його екологічної деградації. Під вивітрюванням розуміють процес механічного руйнування і хімічної зміни гірських порід та мінералів. Інтенсивність та швидкість вивітрювання характеризуються природними умовами (атмосферні опади, вітер, коливання температури повітря та інше).
До селевого басейну належить гірська територія з прилеглими схилами, на яких знаходяться складові зруйнованих гірських порід, його витоки, всі його русла, водозбір, а також район його дії.
Процеси виникнення і розвитку селів залежні від таких характеристик селевих басейнів, як висота витоків, селеактивність, а також геологічна будова та ерозія гірських порід. Залежно від висоти селевих потоків басейни поділяють на високогірні (2,5 км і більше), середньогірні (1,0-2,5 км) та низькогірні (до 1 км). Басейни характеризуються і об'ємом селевого виносу. Чим вище витік, тим більший об'єм селевого виносу з 1 км2 поверхні басейну.
За селеактивністю басейни поділяють на три групи:
o перша - сильноселеносні, що відрізняються інтенсивним створенням та наявністю рихлих уламків; їх селева здібність дорівнює 15-35 тис. м3 виносів з 1 м2 активної площі за один сель;
o друга - середньоселеносні, що відрізняються інтенсивними процесами вивітрювання та ерозії; їх селева здібність значно нижча і має величину в межах 5- 15 тис. м3;
o третя - слабоселеносні, що мають менш інтенсивне вивітрювання і недорозвинену гідрографічну сітку з деякою деформацією русла та схилів; їх селева здібність складає до 5 тис. м2.
Процес виникнення і розвитку селів проходить три етапи:
" перший - накопичення в руслах селевих басейнів рихлого матеріалу за рахунок вивітрювання гірських порід та гірської ерозії;
" другий - переміщення рихлих гірських матеріалів по гірських руслах з підвищених ділянок у нижчі;
" третій - розосередження селевих виносів у гірських долинах.
Рух селів - це суцільний потік із каміння, бруду та води.
Селі мають у своєму складі тверді матеріали (10-75% від усього об'єму) і рухаються зі швидкістю від 2 до 10 м/с. Об'єми селевого потоку можуть досягати сотні тисяч - мільйони кубічних метрів, а розміри уламків - до 3-4 м в поперечнику і масою до 100-200 т. Передній фронт селевої хвилі створює "голову", висота якої може досягати 25 м.
Повторюваність селів в селенебезпечних районах різна. В районах з підвищеною кількістю снігу та злив вони можуть повторюватися декілька раз на рік, але частіше - один раз на 2-4 роки. Дуже великі селі виникають один раз на 10-12 років.
За складом розрізняють потоки:
o грязьові - суміш води, невеликої кількості землі та дрібного каміння;
o грязьо-кам'яні - суміш води, гравію, гальки та невеликого каміння;
o водо-кам'яні - суміш води з камінням великого розміру.
За потужністю (об'ємом) вони можуть бути катастрофічні, потужні, середньої та малої потужності. Катастрофічні характеризуються виносом матеріалу понад 1 мли м3 і спостерігаються, як правило, па земній кулі один раз у 30-50 років. Потужні виносять матеріал об'ємом в 100 м3 і виникають рідко. При селях малої потужності виноситься матеріалу близько 10 тис. м3 і виникають такі селі щорічно, іноді по декілька разів на рік.
Безпосередньо причинами зародження селів є зливи, інтенсивне танення снігу і льоду, прорив водоймищ, рідко при землетрусах і викидах вулканів. Механізми зародження селів можуть бути зведені до трьох типів: ерозійний, проривний, обвально-зсувний (табл. 1). Селі класифікуються за факторами виникнення на класи, за першопричинами - на типи, за об'ємом одноразових виносів і за дією - на споруди (табл. 2.4. - 2.6.).
Таблиця 1.
Механізми зародження селів
Тип Вихідні процеси Етапи механізму зародження Характер взаємодії з руслом
Ерозійний
Ерозія схилів і русла Плоский змив і розмив схилів і русла, збільшення насиченості водного потоку уламками порід, селева хвиля Рух потоку контролюється руслом
Проривний
Прорив водой-мищ Водяна хвиля, розмив і затягування до руху уламків мас порід, селева хвиля Найбільше перероблення русла
Обвально-зсувний Зрив масивів водонасичених гірських порід Обводнення масиву і послаблення структурних зв'язків, зсув з руйнуванням структури і початок плину, селева хвиля Переповнення русла і виникнення акумулятивних форм
Селі найбільш широкого поширення набули у гірських районах Карпат та Криму та в деяких місцях на правому березі Дніпра. До катастрофічних належать селі з об'ємом виносу 10-100 тис. м3 та періодичністю 1-5 років. У Криму вони поширюються на 9% території, у Закарпатській області - на 40%; в Івано-Франківській - на 33%; в Чернівецькій - на 15%. Близько 30 міст, селищ та сільських населених пунктів в Криму, Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Львівській областях піддані впливу селевих потоків.
Всього в Карпатах виявлено 219 селевих водозаборів. Найбільшою активністю характеризуються басейни рік Черемоша, Дністра, Тиси, Прута.
У лютому-березні та в період відлиг райони хребтів Горгани,

 
 

Цікаве

Загрузка...