WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРелігієзнавство → Світові релігії - Курсова робота

Світові релігії - Курсова робота

тепле, а з перекинутого ним ковша не встигла витекти вода! Для "узагальнення" цієї чудесної легенди мусульманське богослов'я довільно тлумачило один з віршів Корану, де говориться про подорожування до віддаленої мечеті, яка знаходилася у Єрусалимі. Пізніше в стіні одного з храмів Єрусалима було "розшукане" кільце, до якого нібито Мухаммед прив'язував Бурака під час своєї нічної подорожі.
У легендах про мірадж є чимало спільного з переказами інших релігій про незвичайні "подорожі" або вознесіння богів та святих, а також про чудесну "нараду" Бога із своїми посланцями-пророками (порівняймо іудейські міфи про нараду Бога з Мойсеєм на горі Синай, розмови з божеством Іллі-пророка, який піднявся на гору, християнські перекази про вознесіння Ісуса Христа тощо).
Маулюд ("день народження пророка") відзначається мусульманами за місячним календарем у місяць рабі-аль-авваль. Як і мірадж, маулюд встановлено довільно, набагато пізніше "подій", покладених в його основу. Відомо, що мусульманські легенди про Мухаммеда багато чого повторюють з переказів інших релігій. Цікаво, що ранні мусульманські богослови докладно розповідають про понеділок, коли народився Мухаммед, і чудеса, пов'язані з цією подією, але замовчують або сперечаються один з одним у питанні стосовно того, коли конкретно був той понеділок. З часом його віднесено до 12 числа місяця рабі-аль-авваля (рабі і).
Ритуальне обрізування (суннет) в ісламі належить до установлень, запозичених з культів стародавньої Аравії. Виник цей обряд у первісному суспільстві як один з посвятних обрядів, яким знаменувався перехід юнака до старшої вікової групи роду. Подібні мученицькі обряди (не тільки обрізування, а й вибивання зубів та інші тілесні ушкодження), пов'язані з випробуванням мужності юнаків, існували у стародавніх арабів, африканців, австралійців та інших народів за доби первіснообщинного розвитку.
В ісламі, як і в іудаїзмі, обряд обрізування отримав нове тлумачення. Він є внутрішньою ознакою релігійної приналежності і самим цим слугує відособленню мусульман від людей інших вір, вселяє віруючим фанатичну ідею мусульманської винятковості.
Шахсей-вахсей (ашура) - траурні релігійні церемонії у мусульман-шиїтів, здійснювані на десятий день місяця мухарраму. Згідно з мусульманськими переказами, свято встановлене на честь мученицького кінця онука пророка Мухаммеда - шиїтського імама Хусейна (VII ст.).
Історичні факти засвідчують, що смерть Хусейна не була мученицькою і "не викупила людську свободу і право", як вчать мусульманські проповідники. Хусейн помер у політичній боротьбі за владу. "Свобода і право" від цього не перемогли. Навпаки, одразу за смертю Хусейна люди, спровоковані на повстання його прибічниками, були піддані жорстоким пе-реслідуванням. Однак владі не вдалося знищити послідовників Хусейна - шиїтів. Діючи таємно, вони продовжували домагатися політичної влади. З цією метою шиїти почали поширювати перекази про святість Хусейна, а в річницю вбивства влаштовували траурні церемонії. Було висунуте гасло: "Помста за Хусейна". Вигук, який супроводжує оповідь про загибель Хусейна - "Шах Хусейн, вах Хусейн!" ("Цар Хусейн, ах Хусейн!"), - поступово увійшов до обрядової жалобної традиції й пізніше у європейців став синонімом назви ашури, свята шахсей-вахсей. VIII ст. значна частина прихильників Хусейна переселилася до Кум і почала поширювати своє вчення в Ірані. До XVI ст., коли шиїзм в Ірані став державною релігією, остаточно склався культ Хусейна. День його смерті оголошено траурним, його святкування супроводжувалися релігійними обрядами. Зараз свято шахсей-вахсей у шиїтів здійнюється як збори віруючих в мечетях. Шиїтське духовенство закликає віруючих відкинути обряди кривавого самокатування і рубки.
Іслам в Україні має давню історію. Його масове поширення концентрується переважно в Криму, який було ісламізовано в часи Золотої Орди. В період Кримського ханства, до завоювання його Росією, іслам мав всі умови для розвитку. Так, у XVII ст. тільки у Бахчисараї було 32 мечеті, а на весь Крим діяли 23 медресе і 131 мектеб (школа початкової освіти). У подальшому мусульманство терпіло утиски з боку світської і духовної влади імперії. Зазнавало відомих переслідувань татарське ісламське населення і за часів Рад. Союзу. Особливо це відбувалося під час депортації кримських татар. Нині відбувається відродження мусульманських громад, їх на початок 1999 р. було в Україні 181. Вони діють в структурі трьох об'єднань: Духовне управління мусульман України (ДУМУ), Асоціація незалежного ДУМУ і ДУМ Криму.
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
БеленькийЛ. С. О мифологии й философии Библии. - М., 1977.
Библейский словарь / Зрик Нюстрем. - Торонто, 1985.
Гараджа В. Й. Протестантизм. - М., 1971.
Гелей Г. Біблійний довідник. - Торонто, 1985.
Тече Г. Библейские истории. - М., 1988.
Гордиенко Н. С.Современная православная церковь. - Л., 1986.
Горський В. Л. Адвентизм: історія і сучасність. - К., 1987.
Григулевт І. Р. Папство. Століття XX. - К., 1988.
Григулевич Й. Р. Инквизиция. - М., 1985.
Губман Б. Л. Современная католическая философия: чело-век й история. - М., 1988.
Дарманський П. Ф. Земні джерела "Святого письма". - К., 1985.
Енгельс Ф. Книга Одкровення // Маркс К., Енгельс Ф. Твори. - Т. 21.
Енгельс Ф. Селянська війна в Німеччині // Там само. - Т. 7.
Жизнь Будда, индийского Учителя Жизни. Пять лекций по буддизму. - Самара, 1998.
Ислам в истории народов Востока. - М., 1981.
Ислам. Религия. Общество. Государство. - М., 1984.
Ислам: Краткий справочник. - М., 1986.
Кааинин Ю, А. Модернизм русского православия. - К., 1988.
Каниткар В. П., Оузн К. У. Индуизм. - М., 1999.
Косидовский 3. Библейские сказання. - М., 1968.
Крывелев Й. А. Библия: историко-критический анализ. - М., 1983.
Кун Н. А. Легенды й мифы древней Греции. - М., 1989.
Лаоцзы. Обрести себя в Дао. - М., 1999.
Ленін В. І. Пробудження Азії // Повне зібр. творів. - Т. 23.
Маркс К. Об'яви війни. До історії виникнення східного питання // Маркс К., Енгельс Ф. Твори. - Т. 10.
Маркс К. Лютер як третейський суддя між Штраусом і Фейєрбахом // Там само. - Т. 1.
Маркс К. До критики гегелівської філософії права. Вступ // Там само. - Т. 1.
Максуд Р. Ислам. - М., 1999.
Мень А. История религии. Вторая книга. Пуги христианст-ва. - М., 1991.
Привалов К. Секты: досьє страха. - М., 1987. - С. 123.
Рижский М. Й. История переводов Библии в России. - Но-восибирск, 1978.
Рижский М. Й. Библейские пророки й библейские пророчества. - М., 1987.
Тантрический буддизм. - М., 1999.
Токарев С. А. Религия в истории народов мира. - М., 1982.
Толковая Библия, или Комментарии на все книги писання Ветхого й Нового завета. - Стокгольм, 1987. - Т. 1-3.
Фрезер Д. Д. Золотая ветвь. - М., 1980.
Фрезер Д. Д. Фольклор в Ветхом завете. - М., 1985.
Хоуп Дж., Лоон Б. В. Будда. - Ростов-на-Дону, 1997.
Шарден П. Т. де. Феномен человека. - М., 1987.
Шифман Й. Ш. Ветхий завет й его мир. - М., 1985.
Щекин Г. В. Религии мира. - К., 1995.

 
 

Цікаве

Загрузка...