WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРелігієзнавство → Палеоєвразійський аспект - Реферат

Палеоєвразійський аспект - Реферат

Праугро-фінно-самодійські етноси в часі праіндо-ірано-греко-вірменської спільноти мешкали на північ від них, на кордоні Степу і Лісостепу. На думку деяких дослідників, факт контакту угро-фіннів та індоіранців (в часі зрубно-андронівської археологічної культури, приписуваної останнім, та черкаскульської культури, поширеної від Уралу до оз. Балхаш на півдні і Єнісею та межиріччя Чулиму та Обі на сході, а її носіями вважаються угро-фінни) відбитий у арійських "Рігведі" та "Авесті"xv. Зокрема, згадані у них "небесні" ріки Раса та Рангха-Ардвісура, що стікають зі світових гір Меру та Хара Березайті ("Висока гора"; у скіфів – Ріпейські гори, від хант. rep "гора"; авестійське слово berezant- "високий" ( < і.-є. *bhrgntoi) тотожне зі слов'янським "береза", а найдавніше слово санскриту, що означає "дерево", буквально означає "дерево"; відомо, що 13-8 тис. рр. до н.е на Крайній Півночі був "абсолютний максимум берези"), тотожні Волзі (у Птолемея Волга названа Rha; у мордовській мові – Рав, Раво, у Башкирії – Ря, Рязь, Реват; назва походить від санскр. srava – "потік"), витоком якої стародавні автори вважали ріку Білу (далі за течією — Нижня Кама та Нижня Волга; у тюрків Волга називається Ак-Ідель "Біла Волга", а нижче впадіння Ками — Кара-Ідель" — "Чорна Волга"; назва Югра, Угорська земля походить з мови комі jong+ra "світла"+"ріка"), що бере свій витік з Південного Уралу (який і є Хара Березайті). З вершиною Хукарья ототожнюється південноуральська гора Іремельxvi (або ж більш конкретно під Хара Березайті слід розуміти, за С.В. Жарніковою, гряду Північних Увалів з примикаючим до неї Тіманським кряжем та північною частиною Уралуxvii). Власне в середній течії Волги від Сури (тут, на наш погляд, наявний вражаючий паралелізм між санскр. sura "вид божественного напою" та хетт. walhi "медовий напій" ~ слов. "волога") до Білої є північним кордоном поширення зрубної культури з включенням андронівської, тобто на рівні 54–56-ї паралелі північної широти, то, зауважує Н. Членова, це цілком пояснює, як "північні", "полярні" явища, котрі відзначали дослідники давньо-індійського епосу та у "Рігведі"(знання про нерухому Полярну зорю — "Дхрува", довкола якої рухаються Велика Ведмедиця – "Семеро ріші", сузір'я Кассіопеї — "Арундхаті" та Сваті — яскравої зірки у сузір'ї Волопаса, бачити котрі високо над горизонтом можна тільки у північних широтах і де зимою протягом однієї ночі ці сузір'я не заходять за горизонт і описують коло довкола Полярної зірки; короткі літні ночі, замерзання рік тощо), а також дані із "Авести" про те, що Рангха (Волга) бере початок з Хари Березайті і в її витоках "наслані девами морози"xviii. Якщо для праіранців стала священною вершина Хара (Хукарья-Іремель) зі священного праіндоіранського гірського комплексу Північних гір, то для праіндоаріїв, як вважає Л. Лелеков, такою була гора Меру, сучасна Маура біля міста Кирилова неподалік від озера Сіверська, де першопочатково намагався преподобний Кирил заснувати Кирило-Білозерський монастирxix.

Згідно з гімнами "Рігведи" бог Брахманаспаті розколов гору Валу (тобто вищезгадана гряда Увалів; назва ця явно слов'янська народна етимологізація індо-арійського ороніму) і з неї потік мед, до якого припали всі "ті, хто бачить сонце", а пізніше до цього джерела прибули якісь стародавні істоти, які зачерпували від нього знання, а для звичайних людей до них не було доступу. Істоти ці занурилися в глибини гори і досягли священного вогню, котрий був "споріднений з ними".

З вершини гори Меру, начебто, видно "Молочне море" (тобто Льодовитий океан), де розташований Білий острів – "Шветадвіпа", де живуть доброчесні та блаженні мужі, стада антилоп (північних оленів?) та апсари — "блискучі водяниці, народжені райдугою" (метафора північного сяйва). Про подорож туди в "Махабхараті" розповідає сам птах Гарудаxx. Ряд вчених (Е. Лазарев, С. Жарнікова та ін.) не без підстав вважає Білим островом саме Кольський півострівxxi.

Саме тут, на думку З.П. Соколової, угро-фінни збагатили світогляд аріїв уявленнями про шановану в районі Білогір'я (в т.зв. "Троїцьких юртах") "золоту бабу" (Сорні-пупі; простоволосої жінки з дитиною на руках, сидяча на скелі), що палеоєвразійського походження. В Бьярмії (Пермі) її зображували оголеною з дорогоцінним намистом та срібною чашею на колінах. Скандінавські саги називають її Іомалою, а дослідники вважають, що це Іома – надприродня істота міфології пермяків та комі-зирян або Калтись-сан-торум вогулів (мансі) та Кілдісін удмуртів. Її сьомим сином від небесного бога Нумі Торума є Мір сусне хум – "За світом спостерігаючий чоловік" (він же – Альвалі, Сорні-он — "Золотий Богатирь", Імі-хіти — "Бабусин внук", Торум-пах — "Син Торума (неба)", Кон-ікі — "Господар-старець", "Багато подорожуючий", Лунт-отир — "Гусак-богатир", Орт-ікі — "Князь-старець", Лусн — "Вершник", Еква пирись — "Жінки синочок" та ін.), уособлюючий сонце, їздовою птахою якого є сонячний Карс (пор. з арійською Гарудою). У обських угрів він — дух фратрії Мось ("Гусак, Лебідь") з центром у Білогір'їxxii. Цікаво, що у греків гуска була тотемним птахом богині Афіни, яка називалася ще Ефія ("Гуска")xxiii, а у тюрків словом "Кас" — "Гуска" позначається буддиська свастика.

Мір сусне хум прейшов до праіндоіранців* власне як Мітра (інші індоєвропейські народи не знають цього бога, або ж, принаймні, даного архаїчного теоніму), котрий став уособлювати сонце (вірніше, він уклав "договір" з богом Сонця і спільно з ним їздить на колісниці), має стосунок до Ардві Сури Анахіти (прообразом якої і є "Золота баба"), води, коней, небесної їзди. При цьому в індоіранському пантеоні Мітра виявляє свою "зайвість" в ньому (існують власне індоіранські боги всіх цих функцій). "Він — не сонце, не Місяць, не зорі, але своїми "тисячею вух і десятьма тисячами очей" він слідкує за всім у світі. Мітра все чує, все бачить, він всевідаючий і непідвладний обманові (пор. з укр. "Дідо-всевідо" і кельт. Діт-родоначальник касти "всезнаючих"-друїдів, — О.Г.). У моральному стосункові завдяки природній трансформації він зробився божеством істини та вірності, котрого закликають під час клятви і котрий зкріплює договір і карає тих, хто знехтував своїм словом"xxiv. Епітети Мітри – "наповнений власного світла", "сяючий", "блискучий", а у Мір сусне хума – "сонце, що сходить, золотокосий батько", "золотий богатир", "син золотого світла" (епітет Калтись – "ранкова зоря")xxv.

Безпосередньо аналогом грецькому Аполлонові важається індоарійський бог Рудраxxvi :

Індоарійська традиція

Грецька традиція

Рудра (стріли) - хвороби

Аполлон (стріли) - хвороби

Рудра - цілитель

Аполлон – цілитель

Тварина Рудри (через сина Ганешу) – миша

Тварина Аполлона – миша (Apollon Smintheos)

Тварина Рудри - кріт

Тварина Аполлона (через сина Асклепія) – кріт

Син Рудри Ганеша – бог поезії

Аполлон – бог поезії

Рудра називається vankum kavim – "кривий поет"

Аполлон – Loxias "кривий, звивистий"

Вище нами зазначалося, що бог Рудра, син Ушас, обурився інцестом Праджапаті та Ушас, але той пообіцяв віддати Рудрі владу над звіриним світом і, як на нас, це мало узаконитися у вигляді шлюбу Рудри з дочкою Праджапаті – володаркою лісу і звірів Артхамадхі (аналог Артеміди). Аналогічно Телепінус за порятунок сонця з полону бога океану Аруни отримує за дружину дочку володаря водної стихії.

В брахманізмі Рудра вже став вважатися функцією Шіви ("... Число 7 ... sheva давньо-єврейською ... дуже близьке до імені індуїстського бога Шіва!"xxvii).

Останній субстратного походження, і деякі дослідники прийшли до висновку, що триликий оленячорогий Шіваxxviii (індоєвропейці-хетти витлумачили його ім'я як siunas-mis "Бог мій", а сусідні їм хуррити переклали вже як Іррупі – "володар мій"), сидячий у позі йога, був привнесений в Індостан мігрантами-"негроїдами" з Сомалі або Зімбабве (в Єгипті він став відомий як ітіфаллічний бог Мін, пов'язаний з "духом зерна")xxix. А. Фабр д'Оліве називає їх "сюдеанцями" (від sud – "південь") і зауважує, що вони в той час, як закутані в шкіру представники білої раси ("гіпербореї") мешкали в лісах Арктиди, заселили всю Африку, володіли Аравією, заснували колонії на всьому побережжі Азії, де створили величезні культурні центриxxx.


 
 

Цікаве

Загрузка...