WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРелігієзнавство → Християнські моральні цінності управління людьми та можливості їх використання у кадровому менеджменті - Реферат

Християнські моральні цінності управління людьми та можливості їх використання у кадровому менеджменті - Реферат

Реферат на тему:

Християнські моральні цінності управління людьми та можливості їх використання у кадровому менеджменті

Настання незалежності в Україні, як і в інших постсоціалістичних країнах, потягло за собою структурну зміну економіки, політики, суспільства в цілому. Ці зміни виявились не просто поверхневим "косметичним" переоформленням (вони й не могли ними бути), перебудова зачепила самі підвалини суспільства, ті невидимі принципи, на яких воно будувалося більш як півсторіччя. Нині вже багатьом стало зрозуміло, що одна перебудова видимої інфраструктури держави, реструктуризація економіки, організація нового політичного устрою, багатомільйонні інвестиції в економіку самі собою нічого не дадуть для становлення нового духовного суспільства. Занадто тривале відокремлення "церкви від держави" не принесло останній нічого доброго. Незнання основ моральних правил взаємин між людьми не створює жодної стабільної структури, про що йдеться у Біблії [1]:

"Коли край провиниться, то має багато володарів, коли ж є людина розумна й знаюча, то держиться довго" (Пр. 28, 2).

"Без пророчих видінь люд розбещений, коли ж стереже він Закона блаженний" (Пр. 29, 18).

Бог любить нас такими, якими ми є, і в той самий час любить нас занадто сильно, щоби залишити нас такими, якими ми є. Наші нинішні знання в сфері менеджменту, психології й соціології праці — це знання гілок на дереві пізнання людей, гілки дедалі більші, плоди — різноманітніші. У цьому плані ми інтелектуальні "мічурінці", але плоди мають відповідати роду коренів, в іншому разі дерево їх просто відкине.

Жодна фірма, жодне підприємство не існують самі собою. Вони зорієнтовані на потреби суспільства. Суспільство впливає на фірму, і навпаки. У кінцевому підсумку, добробут усієї держави залежить від цих відносин. Саме тому необхідним виявляється новий погляд на бізнес, який необхідно прищеплювати персоналу всієї фірми — бізнес має слугувати суспільству. Для нашого українського суспільства ця концепція мусить набути нового змісту, відходячи від соціалістичного принципу суспільного розподілу багатства й ресурсів. Після здобуття свободи у розподілі прибутку, маятник хитнувся у бік особистого збагачення, коли кожен став піклуватися про себе і прибуток виявився єдиною метою у бізнесі (при соціалізмі все розподіляли за нас). А тепер нам слід навчитися віддавати. На Заході останніми роками відбулася революція в розумінні взаємовідносин, що існують між світом бізнесу і суспільством. Нині про бізнес судять не лише за його внеском в економіку, а й за його соціальним, політичним та моральним виглядом — бізнес крізь призму віри. Бізнес без уповільнення відреагував на зміни в очікуваннях. Докладаються чималі зусилля, щоби рекламувати свою благодійну діяльність. Продукція ретельно контролюється на предмет її безпеки для споживачів. Нові методи управління сприяють залученню працівників до прийняття рішень. Зростає кількість програм, які забезпечують участь робітників і службовців у прибутках, все більше й більше з'являється підприємств, що перебувають у сумісному володінні співробітників. Бізнес відшукує нові можливості для охорони навколишнього середовища, у крайньому разі, створює відповідний імідж.

Біблія засуджує економічні системи, які породжують кричущу майнову нерівність і не піклуються про загальний добробут. У Біблії наводиться приклад зацікавленості Бога в економічній політиці (3М. 25, 8–34). До договору Бога з народом Ізраїлю входила угода щодо п'ятдесятилітнього терміна, після якого землю слід було повернути початковим власникам. Цей строк було встановлено, щоби позбавити наступні покоління від тягаря боргів і помилок попереднього покоління. Нерівність не повинна бути увічнена. Кожні п'ятдесят років ізраїльтянам надавалась можливість розпочати все спочатку. До того ж, по семи роках слід було пробачати всі борги. Ця умова заохочувала позичальників допомагати своїм боржникам ставати на ноги й привчала кредиторів до благодійності. Так само як і п'ятдесятилітній строк, відміна боргів стояла на заваді перетворенню боржників на постійних рабів позичальників. Цей підхід змінює свідомість людей, їхні погляди на мету бізнесу. Найбільш поширеною відповіддю на запитання: "Що привело вас у бізнес? У чому полягає ваша мета?" буде: "Прибуток". Але така відповідь суперечить християнській позиції. Із погляду християн, прибуток є необхідним. Без прибутку бізнес не може вижити. Він не може відшкодувати власникам і вкладникам ризик, на який вони йдуть. Не буде ресурсів для подальшого росту виробництва. Але твердження: "прибуток є метою бізнесу" відповідає твердженню про те, що мета людини — дихати, оскільки без дихання ми не можемо жити. Це означає, що кінцева мета бізнесу — виживання; але як часто ми стикаємося з необхідністю здійснювати певні кроки, тому що вони правильні, а не тому, що вони прибуткові?

Християни не можуть сприймати прибуток як кінцеву мету життя і головне завдання бізнесу. Біблія попереджає: гонитва за грошима не повинна ставати життєвою метою. Новий заповіт говорить про небезпеку грошей більше, ніж про будь-який інший предмет, за винятком Царства Божого. Гроші можна використовувати на благо. Але вони також здатні примусити людей служити собі. "Яка ж користь людині, що здобуде ввесь світ, але душу свою занапастить? Або що дасть людина взамін за душу свою?" (Мт. 16, 26). У нас повинна бути вища мета, аніж просто гроші. Гроші не йдуть за катафалком.

Ця мета мусить знайти відображення у філософії підприємства, проте не має відбиватися на таких методах, якими фірма може прислужитися суспільству.

• Надання товарів та послуг, які покращують життя окремих людей і суспільства в цілому. Християни, які переконані, що вони виробляють кращі пилососи або більш надійні економічні машини, можуть сприяти настанню Царства Божого, їх основна мета, однак, не здобування прибутку, а служіння людям та суспільству.

• Створення і збереження робочих місць. Надання людям обдуманої роботи — кращий шлях служіння Богу. Робота, яка фінансово й морально підтримує сім'ї і звільняє їх, — утворювальна енергію, бажана для Бога.

• Надання справедливої компенсації вірним вкладникам і власникам акцій. Зростання добробуту акціонерів, хоча й не єдина, але достойна мета (з урахуванням ризику, на який пішли вкладники), компенсація власникам також забезпечує прибуток сім'ї і добробут у старості. Це спосіб винагородження за той ризик людей, які створювали підприємство.

• Виділення коштів на потреби місцевого населення, бізнес може скористатися своїми можливостями для підтримання корисних благочинних починань, покращення культурного життя, фінансування вищої освіти та задоволення багатьох інших потреб суспільства.

Візьмемо найбільш використовуване поняття "праця". Право на працю — одне з тих прав людини, що, на жаль, дуже часто порушується. Організація праці і захист прав людини має корені далеко в історії, де першими з документів такого роду можна представити Закон Мойсеїв (П'ятикнижжя) — перші п'ять книг Старого Заповіту в Біблії, де встановлено і проголошено зразки того, як людина має ставитися до іншої людини, як у таких ситуаціях чинити. Також у Біблії міститься багато цікавих прикладів організації праці. Наприклад, у книзі Вихід у 18 главі: "А Мойсей відказав своєму тестеві: Бо народ приходить до мене питатися суду Бога. Бо як мають вони справу, то приходять до мене, і я суджу поміж тим і тим, та оголошую постанови Божі та закони Його. І сказав тесть Мойсеїв до нього: Недобра ця річ, що ти чиниш. Справді стомишся і ти, і народ той, що з тобою, бо ця справа тяжча за тебе. Не потрапиш ти чинити її сам один! Тепер послухай мого слова, пораджу тобі, і буде Бог із тобою! Стій за народ перед Богом, і принось справи до Бога. І ти остережеш їх за постанови та за закони, і об'явиш їм ту путь, якою вони підуть, і те діло, яке вони зроблять. А ти наздриш зо всього народу мужів здібних, богобоязливих, мужів справедливих, що ненавидять зиск, і настановиш їх над ними тисяцькими, сотниками, п'ятдесятниками та десятниками. І будуть вони судити народ кожного часу. І станеться, кожну велику справу вони принесуть до тебе, а кожну малу справу розсудять самі. Полегши собі, і нехай вони несуть тягар із тобою. Коли ти зробиш цю річ, а Бог тобі накаже, то ти втримаєшся, а також увесь народ цей прийде на своє місце в мирі. І послухався Мойсей голосу тестя свого, і зробив усе, що той був сказав. І вибрав Мойсей здібних мужів зо всього Ізраїля, і настановив їх начальниками над народом, тисяцькими, сотниками, п'ятдесятниками та десятниками. І судили вони народ кожного часу. Справу трудну приносили Мойсеєві, а кожну малу справу судили самі. І відпустив Мойсей тестя свого, і він пішов собі до краю свого".

Також у Біблії можна побачити й приклади міжнародної організації справи, і багато різноманітних випадків налагодження різних трудових процесів тощо.

Розглядаючи систему управління персоналом за основними її напрямами [2; 4], можна, використовуючи вже проведені раніше дослідження, побудувати систему моральних принципів, взятих із Біблії і таких, що складають основу мудрості в управлінні людьми. Спроба адаптації сучасного кадрового менеджменту й принципів двохтисячолітньої давнини складна, тому автор заздалегідь згоден з усіма зауваженнями опонентів. Перш за все, слід визначитися з метою такої адаптації. Це збереження особистих цінностей духовного світу кожної людини (чи це роботодавець, керівник чи підлеглий).

Саме тому більш детально розглянемо соціальні та психологічні методи управління. Г. Щокін у книзі "Соціальна теорія та кадрова політика" подає такий опис соціальних і соціально-психологічних методів управління.

"Соціальні методи управління охоплюють широкий спектр соціально-політичних методів соціального нормування, соціального регулювання, морального стимулювання тощо. Методи соціального нормування дозволяють упорядкувати соціальні відносини між колективом й окремими працівниками введенням різних соціальних норм. Соціально-політичні методи включають у себе політичну освіту й залучення працівників до участі в соціальному управлінні. До конкретних методів соціального нормування належать правила внутрішнього трудового розкладу, правила внутрішньофірмового етикету, форми дисциплінарної взаємодії. Методи соціального регулювання використовуються для упорядкування соціальних відносин шляхом виявлення і регулювання інтересів і цілей різних колективів, груп та індивідуумів. До них належать договори, взаємні зобов'язання, системи відбору, розподілу та задоволення соціальних потреб. Методи морального стимулювання використовуються для заохочення колективів, груп, окремих працівників, які досягли певних успіхів у професійній діяльності" [5].


 
 

Цікаве