WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРелігієзнавство → Новозавітна апокрифічна література - Реферат

Новозавітна апокрифічна література - Реферат

написане з метою зменшити провину Пілата в засудженні Господа. Датується 2 - 4 ст. Збереглося в грецькій, слов'янській і частково в латинській версіях.
Євангеліє Псевдо-Матфея, або Книга про Різдво Блаженної Марії, написане не раніше 9 ст. під впливом Протоєвангелія Якова і Євангелія Дитинства.
Успіння Блаженної Діви Марії написане на грецькій мові біля 4 ст. Відноситься до жанру завітів. На думку сучасних дослідників, відноситься до писань християн-євреїв.
Арабське Євангеліє Дитинства написане біля 6 ст., але на основі більш ранніх легенд. Примітно, що в цій пам'ятці волхви названі персами.
Апокриф Іоана зберігся у фрагментах. Містить питання до Ісуса Христа й відповіді Його. Написаний в 2-5 ст. у колах гностиків.
Через те що в канонічних Діяннях згадана місіонерська діяльність тільки деяких апостолів, автори II і наступних століть вважали потрібнимскладати інші Діяння, що оповідають про справи, вчинені, за переданням, іншими апостолами.
Діяння ап. Павла є тільки в уривках. Найбільш відомий з них стосується учениці апостола - Теклі. Написані в 2 ст. Містять історичне зерно в легендарній формі.
Діяння ап. Іоана, твір, що виник у середовищі, близькому до гностиків. Оповідає про життя, страждання й чудеса апостола. Грецький текст є, імовірно, перекладом із сирійської мови. Написане в 2 ст. Можливо, у ньому є відзвуки достовірних переказів.
Діяння ап. Андрія написані, імовірно, у кін. 3 ст. Збереглися в пізній обробці.
Діяння ап. Фоми, твір, що описує місіонерську подорож Фоми в Індію і його мученицьку смерть. Несе на собі сліди єретичних вчень. Збереглося на грецькій і сирійській мовах; оригінал, можливо, був написаний на сирійській мові біля 3 ст.
Діяння ап. Филипа в основному розповідають про його чудеса. Збереглися грецький і латинський переклади (оригінал міг бути написаний на коптській мові біля 5 ст.).
Історія апостолів Авдія містить переказ діянь і легенд про апостолів. Приписувалася різним авторам, мала своїм джерелом різні сказання, що виникли незалежно один від одного. Дата створення не встановлена, однак була зібрана, можливо, у Франції не раніше 6 або 7 ст.
Не завжди зауважують, що із чотирьох різних літературних форм новозавітних книг (євангелія, діяння, послання й апокаліпсис) найбільше послань. З 27 книг Нового Завіту 21, або сім дев'ятих загальної кількості, відносяться до послань. З іншого боку, однак, серед новозавітних апокрифів послань відносно мало. Безсумнівно, це пояснюється тим, що нелегко написати послання, яке б у достатній мірі нагадувало справжнє.
Послання Ісуса Христа царю Абгару (Авгару), пам'ятка сірійського походження. Пов'язана з легендами про ап. Фадея. Написана не пізніше 4 ст., тому що її цитує вже Євсевій Кесарійський.
Послання Лентула, зразок середньовічної євангельської белетристики (біля 14-15 ст.). Оповідання ведеться від імені вигаданого правителя Іудеї римлянина Лентула, який як очевидець євангельських подій описує зовнішність Ісуса Христа.
Дідахе, або Вчення 12-ти апостолів, твір, що викладає основи церковного життя. Був написаний біля 100-150 рр., імовірно, у Сирії. Грецький текст був відкритий в 1873 митр. Філофеєм (Врієнніосом) Никомедійським (опублікований в 1883).
Послання ап. Павла Лаодикійцям створене на основі Кол 4:16. Написане біля 4 ст. Збереглося в латинському перекладі.
Переписка ап. Павла й філософа Сенеки з'явилася трохи раніше 4 ст. Збереглася на латинській мові.
Послання 12-ти апостолів містять бесіди Христа з учнями протягом 40 днів після Воскресіння. Написані біля 160 р.; збереглися в ефіопському перекладі.
Послання Варнави, приписуване сподвижникові ап. Павла, перейняте різким антиюдейським духом. Написане, імовірно, після зруйнування Адріаном Юдеї (біля 130).
Климентини, або Псевдо-Климентові писання, оповідають про боротьбу ап. Петра із Симоном Волхвом. Твір несе на собі печатку поглядів юдео-християн. Складається з "Бесід" й "Розглядів". Джерелом служили древні легенди й апокрифи, а також у ньому знайшла відбиток керигма (проповідь) ап. Петра.
В II і наступних століттях були в користуванні кілька апокаліпсисів, що конкурували з канонічним Апокаліпсисом Іоанна, які приписувалися іншим апостолам. Серед них наступні.
Апокаліпсис ап. Петра. Фрагмент цього твору знайдений у гробниці єгипетського ченця (1886). Він оповідає про таємниці загробного світу, нібито відкритих Христом на прохання учнів. Оригінал відноситься до 2 ст. Збереглися й інші фрагменти в ефіопському перекладі.
Апокаліпсис (або Вознесіння) ап. Павла є свого роду мідраш на 2 Кор 2:2-4. На думку блж. Августина, він "наповнений байками".
До апокаліптичної літератури відноситься й "Пастир" Єрма, що трактує про долі Церкви. Єрм жив у сер. 2 ст.
Апокаліпсис ап. Петра, "Пастир" Єрма, Дідахе й ін. апокрифи входять у Мураторієвий канон 2 ст., отже, в ту епоху вони ще не повсюдно були визнані апокрифічними.
Вивчення новозавітних апокрифів дозволяє зробити висновок про богонатхненну мудрість Церкви, яка відокремила "плевели" від "пшениці". Жоден апокриф не може зрівнятися з канонічними книгами ні в духовному відношенні, ні в плані літературному, ні за історичною вірогідністю. Більшість із них - плід фантазії, погано зрозумілого благочестя, поглядів, що спотворили саму суть Євангелія Христового. Не випадково вони були улюбленою літературою єретиків, гностиків і маніхеїв. Але для історії культури первісного християнства, для історії єретичних вчень, християнської догматики в них приховано багато даних.
Використана література:
1. Христианство: Энциклопедический словарь: В 2 т.: т.1. - М., 1993.
2. Мецгер Б. Канон Нового Завета. - М., 1998.
3. Мень А., свящ. Библиологический словарь. Т.1. - СПб., 2002.
4. Иисус Христос в документах истории. - СПб: Алетейя, 1998.
5. Киприан (Керн), архим. Патрология. Т.1. - Париж-Москва, 1996.
6. Писание мужей апостольских. - Рига: Латвийское Библейское Общество, 1994.
7. Лаба В., проф. Патрологія: Життя, письма і вчення Отців Церкви. - Л.: Свічадо, 1998.

 
 

Цікаве

Загрузка...