WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРелігієзнавство → Масонство в Україні - Реферат

Масонство в Україні - Реферат


РЕФЕРАТ
Масонство в Україні
- З Європи в Україну через Росію і Польщу наприкінці XVIII ст. прийшло масонство.
- Масонство - один з різновидів суспільного руху, що мав багатовікову історію.
- Масони - члени релігійно-етичних організацій "вільних каменярів", що зародилися в Західній Європі в період Середньовіччя. Дуже поширилися в зв'язку з французькою революцією кінця XVIII ст,
Головна ідея масонів: "Увесь світ - це одна велика республіка, де всі народи - одна сім'я".
Основне гасло масонів: "Свобода, Рівність, Братерство".
Цілі масонських організацій:
o Вдосконалення людини, її внутрішнього світу як способу вдосконалення суспільства і позбавлення її від недоліків своєю високоморальною поведінкою. Один з основних принципів - невтручання в політику.
o Об'єднання всіх народів світу на основі братства, рівності, взаємодопомоги в розумне суспільство, "кожний член якого робить свій внесок, щоб воно було корисним і приємним для всіх".
Особливості діяльності масонських організацій в Україні:
o Політичний характер масонських організацій - лож (від французького ~ "l?ge" - місце зборів).
o Хоч масонство заперечувало національні межі, але дух вільнодумства в умовах України формував протест проти національного гноблення.
o Тому серед українських масонів поширювалися ідеї слов'янської федерації, в якій українці були б рівними серед рівних, а також ідея державності України.
Члени масонських організацій (лож): лікарі, архітектори, літератори, купці.
В Україні - багато представників старшинсько-шляхетських родин.
Центр масонського руху в Україні: в останній чверті XVIII ст. центром став Київ.
Найвідоміші організації (ложі) масонів в Україні
1817 р. м. Одеса "Понт Евксінський"
o Засновник - генерал-губернатор, граф Олександр Ланжерон, який залучив до масонства Івана Котляревського - автора вже надрукованої поеми "Енеїда", який служив у війську.
o Відомий член ложі Іван Орлай - видатний український просвітитель" колишній, директор Ніжинського ліцею, директор Ришельєвського ліцею в Одесі.
o У складі ложі було більше 70 чоловік різних національностей.
1817 p м. Одеса "Трьох царств природи" (надр, рослинного і тваринного світу) .
o Склад членів багатонаціональний: росіяни, українці, поляки, французи, греки, євреї, італійці, німці,
o Членами ложі були онуки останнього українського гетьмана Кирило і Петро Розумовські, яких переслідувала царська влада: першого, оголосивши божевільним, замкнули в Суздальському монастирі, а потім "змилостивилися" засланням обох в Одесу під нагляд міської адміністрації.
Підсумок. Обидві одеські ложі змушені були припинити свою діяльність через доноси на адресу царської влади про "політичні дебати" на засіданнях. Хоч ці дебати і не мали яскраво вираженого антиурядового характеру.
1818 - м. Полтава "Любов до істини"
o Заснованаукраїнськими чиновниками 1819рр. і поміщиками. Склад ложі налічував 23 (20) чоловіки. Серед них: І.Котляревський, В.Лукашевич, С.Кочубій, С.Петровський, Г.Вогаєвський, Г.Тарновський.
o Очолив ложу Михайло Новиков, управитель губернської канцелярії.
o Основний упор в своїй діяльності ложа робила на національні проблеми України. Найбільший інтерес виявляли до історичного минулого, хоча чіткої програми облаштування майбутнього України не виробили.
o У підсумку зосередилися на турботах про підвищення загальної політичної свідомості українського дворянства.
o Ложа відігравала велику роль в масонському русі. Чутка про неї дійшла до Петербурга.
o В 1819 р. закрита за особистим указом російського царя Олександра І.
1818-1822 pp. м. Київ Ложа "Об'єднання слов'ян"
o Засновники: В.Роснишевський, П.Харлинський, П.Олизар та ін.
o В останній рік свого існування ложа налічувала більше 80 чоловік за такими національностями: українці, поляки, росіяни; за професією і родом занять: державні службовці, вчителі, лікарі, військові.
o Головний напрям її діяльності виражав символічний знак: хрест із написом "Єдність слов'янська".
o Поступово багато учасників масонських організацій розчарувалися в пасивній діяльності; дійшли висновку про необхідність чіткіше визначити своє ставлення до історичної долі України в минулому, зайняти більш дієву позицію, при цьому дотримуючись конспірації. Так, на базі Полтавської ложі була створена наступна організація, що використовувала досвід масонських організацій.
182- 1822 pp. Київ, Полтава, Чернігів та інші міста. "Малоросійське таємне товариство". Засновник - Василь Лукашевич, предводитель дворянства Переяславського повіту. До складу організації входили: С.Кочубій, В.Тарновський, П.Капніст, О.Величко, І. Котляревський, брати Алексеєви, К.Шаполипський та ін.
Програмний документ - "Катехізис автономіста".
Цілі товариства:
1. Вести пропагандистську роботу в масах, щоб сприяти підйому культосвітнього і політичного рівня свідомості.
2. Об'єднати маси навколо ідеї ліквідації кріпосництва та обмеження влади царського самодержавства.
3. Домогтися незалежності України і відмежування від Польщі.
1826 р. - члени Малоросійського товариства були заарештовані. Під час слідства в Петербурзі В.Лукашевич заперечував існування організації. Він був ув'язнений в Петропавловську фортецю. Після нетривалого ув'язнення члени таємного товариства були звільнені.
Значення діяльності товариства:
1. Це була одна з перших суспільно-політичних організацій в Україні, що свідчило про зародження організованої політичної опозиції самодержавству.
2. Хоч товариство й не Ало чіткої програми дій, однак його існування свідчило про активізацію національного руху в Україні.
1822 р. Почалося переслідування масонських лож. За указом царя діяльність масонських організацій заборонялася на всій території Російськоїімперії.

 
 

Цікаве

Загрузка...