WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРелігієзнавство → Християнство: зародження, розколи, священні тексти - Реферат

Християнство: зародження, розколи, священні тексти - Реферат

Христом. Євхаристія встановлена самим Ісусом Христом (Матея: 26/26-28, Марка: 14/22-24, Луки: 22/19-20).
Християнство має сім таїнств (без врахування конфесійних особливостей): хрещення; миропомазання; сповідь; євхаристія; єлеопомазання; подружжя; священство.
Хрещення встановлене, відповідно Нового Заповіту, Ісусом Христом: "хто увірує і охреститься, той буде спасенний" (Марка: 16/16). Метою хрещення є відпущення гріхів і отримання Святого Духа (Діяння: 3/38).
Миропомазання тобто помазання священним миром (хрестовидне змазування тіла особливою речовиною, виготовленою з оливкової олії, виноградного вина та ароматичних речовин, поєднане з молитвою) - таїнство, яке зміцнює чистоту людини, переродженої через хрещення, з яким вона отримує силу Духа Святого.
Сповідь - таїнство покаяння. Людина кається у гріхах перед Богом у присутності уповноваженого на це служителя культу, що встановлене Новим Заповітом: "Прийміть Духа Святого. Кому одпустите гріхи, тим одпустяться; на кому зоставите, зостануться" (Івана: 20/22-23).
Єлеопомазання. В Новому Заповіті сказано: "Чи хто нездужає між вами, нехай призове пресвітерів Церкви, і нехай моляться, помазавши його єлеєм в ім'я Господнє" (Якова: 5/14).
Подружжя. Святий Павло називає шлюб чоловіка і жінки "таємницею великою" (Ефесян: 5/32) і прирівнює шлюбний зв'язок до зв'язку між Ісусом Христом і віруючими в Нього.
Священство - таїнство рукопокладення єпископа (або декількох), завдяки чому людина отримує благодать Святого Духа для виконання обов'язків священика (Діяння: 6/6).
Отже, основною метою життя християнина є отримання життя вічного, тобто поєднання з Богом, що досягається за допомогою виконання заповіді любові і щоденної участі в Божественній Літургії (тобто поєднання з Богом на землі).
5. Католицизм: Літургія, основні свята і порядок їх святкування, чернецтво.
Передусім Католицька церква визнає принцип догматичного розвитку, якого не визнають православні, а крім того, після Великої Схизми Тома Аквінський, видатний християнський філософ, розвинув католицьку релігійну філософію на вченні Аристотеля, тоді як православна філософія будується на філософському вченні Платона. Це, і не тільки це, спричиняє суттєві відмінності між конфесіями.
Віровчення Католицької Церкви відрізняється від віровченнь інших конфесій наступними особливостями:
1. догмат про філіокве;
2. догмат про чистилище. (Чистилище - проміжний стан між раєм і пеклом, де є душі грішників, які не отримали прощення в земному житті, але не обтяжені смертними гріхами, перш, ніж отримати доступ до раю, горять в очисному вогні.)
3. Догмат про непомильність Папи Римського.
4. Догмат про непорочне зачаття Богородиці.
На Службі Божій акцент робиться на проповідь.
Вчення Католицької Церкви передбачає 7 таїнств, особливості є тільки в обрядовому здійсненні (при хрещенні людину повністю занурюють у воду, миропомазання здійснюють у 7-12 річному віці, до ІІ Ватиканського собору миряни причащались тільки хлібом, сповідь, як правило, відбувається в спеціально обладнаному місці: сповідальниці, в єлеосвяченні католики вбачають благословення вмираючому, обов'язковий целібат для священиків, які після висвячення залишаються в тому стані до смерті).
Основні свята: поділяються на Господні (тобто на честь Ісуса Христа), Богородичні, Святих. Є 12 основних свят: Різдво Ісуса Христа, вхід Господній в Єрусалим, Великдень (Воскресіння Ісуса Христа), Вознесіння, День Святої Трійці, Хрещення Господнє, Стрітеня, Переображення, Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього, Введення в Храм Пресвятої Богородиці, Благовіщення, Успіння Богородиці. В Католицькій Церкві робиться акцент на народження Ісуса Христа - Різдво вважається найбільшим святом.
Чернецтво виникло після того, як християнство стало державною релігією і стало багато християн з язичницькою психологією. Виникла ідея створити громади "чистих" християн, які поставили собі за мету повністю присвяти себе Богові. В Католицькій Церкві, коли виникала якась проблема, то для її усунення створювались монаші ордени, які, відповідно, мали своє функціональне призначення (наприклад, єзуїти боролися проти реформаційного руху і т.д.).
6. Православ'я (дохалкедонська гілка, схизматики): Літургія, основні свята і порядок їх святкування, чернецтво.
Єдиною особливістю, в порівнянні зі Православною Церквою, є те, що в деяких церквах дохалкедонськоїгілки є більше таїнств: ними вважається, наприклад, монашество, похорон.
Православ'я не припускає догматичного розвитку, оскільки вважає істинними тільки ті догматичні положення, що були затверджені першими сімома Соборами.
Вчення Православної Церкви передбачає 7 таїнств, і особливості також є тільки в обрядовому здійсненні (хрещення відбувається через скроплення водою, миропомазання здійснюється над новонародженими, причащаються і хлібом, і вином, сповідь відбувається стоячи, єлеосвячення розуміється як таке, що "зміцнює немощі", священики можуть одружуватись і залишати свій духовний стан, оскільки священство вважається добровільною згодою з Богом).
Свята теж розподіляються на три групи, і їх є дванадцять, тільки акцент робиться на Пасху - свято воскресіння Ісуса Христа.
Чернецтво в Православній церкві має ту ж мету, тільки не розподілено на ордени.
7. Протестантизм: Літургія, основні свята і порядок їх святкування, чернецтво.
Як правило, протестанти не визнають Священного Передання, мають свій порядок Богослужінь і тільки частина з них визнає деякі таїнства зі встановлених на Вселенських соборах. При святкуванні свят акцент робиться на стражданнях Ісуса Христа, тому найбільшим святом вважається Страсна П'ятниця. В протестантів не існує чернецтва.
Лютеранство. Лютерани вважають, що спасіння досягається тільки особистої вірою і дотриманням трьох таїнств: хрещення, євхаристії, сповіді. У деяких лютеран (Скандинавія, Ісландія, Данія) є ще й четверте таїнство - священство. Один з принципів лютеранства - безумовна покора існуючим порядкам і владі.
Лютерани заперечують забобонне поклоніння святим, мощам, іконам, але в широкому використанні залишається хрест з розп'яттям.
В наш час лютеранські церкви поширені в багатьох країнах світу. 192 національних лютеранських церков об'єднані у Всесвітню Лютеранську федерацію.
Кальвінізм. Головний догмат, що відрізняє кальвіністів від інших християнських течій: догмат про абсолютне наперед визначення, згідно з яким Бог прийняв рішення врятувати одну частину людства без будь-якої заслуги цих людей і засудити іншу. Жодні зусилля людей ніякі добрі справи не можуть змінити того, що визначено Богом.
У наш час кальвінізм представлений трьома групами церков: реформаторськими (Всесвітній Альянс Реформаторських Церков, який об'єднує 125 церков, поширений в Швейцарії, Угорщині, Німеччині, Нідерландах), пресвітеріанськими (Всесвітній Пресвітеріанський Союз, поширений в Шотландії, США) та конгрегаціоналістськими (Генеральна Рада Конгрегаціоністських Християнських Церков, поширений в Північній Америці).
Англіканство. Визнається рішення перших восьми Вселенських соборів, учення про вихід Святого Духа лише від Отця, сім таїнств, зберегли апостольське наступництво єпископської влади. Ієрархія, культ та одяг священиків лишилися старокатолицькими.
Англіканська Співдружність об'єднує 25 автономних церков і 6 організацій церковних провінцій на всіх континентах (Великобританія, США, Індія, Близький Схід тощо).
Меннонітство. За їх вченням особиста віра має приорітет навіть над Святим Письмом. Церкви поширені переважно в Північній Америці та Європі.
Постреформаційні протестантські течії. До них належить: баптизм, квакери, методизм, адвентизм, Армія спасіння, п'ятидесятники, перфекціоністи тощо.

 
 

Цікаве

Загрузка...