WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРелігієзнавство → Магія в християнському культі - Реферат

Магія в християнському культі - Реферат

що обновляє і виправдує перед богом, а з іншого боку - стверджуюча і возвращающая нас до чесноти для життя вічної".
Це представлення про благодать як силі, що повідомляє людині особливі чудодійні божественні властивості, восходит до первісних часів. Первісні люди вірили в існування якоїсь таємничої сили, що виходить від парфумів, богів, людей, тваринних і навіть неживих предмето, що може бути засвоєна людиною за допомогою визначених обрядових дій. У маланезийцев ця сила називалася "мана", в індійських племен ірокезів і алгонкинов - "оренда" і "маниту". Счталось, що найбільшою мірою цією силоюволодіють чаклуни і вожді племен. Щоб сприйняти її, треба було зробити спеціальні магічні церемонії.
У Древньому світі язичники робили різні таємні обряди (по-гречески - містерії), за допомогою яких можна було вступити в контакт із божествами й одержати від них благодать, що гарантує вічне загробне блаженство.
Особливо популярні сталі містерії незадовго до у виникнення християнства. У Римі, Греції й особливо в Малій Азії, Сирії, Єгипті язичники робили всілякі окурювання, обмивання, очищення, жертвоприносини й інші колдовские дії в надії в такий спосіб "очиститися", вступити в спілкування з божеством і самим стати божественними.
Християнська церква включила многие язичеських церемоній у свій культ, переробивши їх на свій лад. Але подібність християнських таїнств із язичеськими обрядами порозумівалися батьками церкви як підступ диявола. Тертуллиан, наприклад, так і писав: "Диявол, намагаючись зіпсувати істину, наслідує в язичеських містеріях самим навіть божественним таїнствам: він і хрестить деяких, як послідовників, обіцяючи їм очищення від гріхів через купіль, і запам'ятовує потім на чолі воїнів своїх, і урочисто робить приношення хліба... і навіть поставляє верховного жреца при шлюбі".
Спочатку християни запозичали з магічних церемоній і язичеських містерій стародавності два таїнства - причащання і водохрещення. Потім виникли й інші - миропомазание, елеосвящение, сповідь, шлюб і священство.
2.1 Причащання.
У таїнстві причащання, чи святий евхаристии (від грецького eucharistia - вдячна жертва), причащающийся, що вкушає під видом хліба і провина плоть і кров Христа, прилучається тим самим до бога й одержує заставу вічного життя. По навчанню християнської церкви, причащання - саме священне з таїнств, тому що якщо в інших таїнствах Христос повідомляє віруючим у нього ті чи інші дарунки своєї благодаті, те тут він пропонує самого себе - своє тіло і кров.
Таїнство дієприкметника, по християнському віровченню, установлено самим Христом на таємній вечері. Тим самим він "віддав хвалу богу і батьку, благословив і освятив хліб і вино і, прилучивши своїх учнів, закінчив таємну вечерю молитвою про усіх віруючих". У пам'ять про цю подію церква і понині робить таїнство причащання. Священик бере просфиру і на жертовному столі вирізує кубик, що зветься "агнець". При цьому він вимовляє: "Яко вівця на заклання ведеться". Потім розрізає "агнця" на чотири частини, вимовляючи вголос слова: "Приноситься в жертву агнець божий", проколює його списом і говорить: "Прийміть, ядите, це є тіло моє, і пийте від її всі, ця є кров моя".
Джерела цього таїнства лежать у первісних магічних віруваннях, згідно яким укушання тіла вищої істоти здатно передати що вкушає зроблені властивості цієї істоти і що безпосереднє вкушання його плоті і крові може бути замінено поїданням тварини, рослини, предмета і т.д., у якому ця істота втілена. Подібні представлення були вкрай поширені в первісних народів. Цим порозуміваються і звичаї древнього людожерства. Канібали пили кров убитого ворога як носительку його життєвої сили. В всій Океанії була поширена віра, що, з'ївши печінку убитого, придбаєш його силу і хоробрість. Аналогічні зведення повідомляли мандрівники в XVII-XIX століттях про тубільців Нової Каледонии, індіанцях Південної Америки, корінних жителях багатьох районів Африки.
Поступово криваві жертвоприносини були замінені символічними жертвоприносинами. У цьому випадку роль жертви виконували фігурки з тесту, зерен, злаків і т.д. В Індії з рису і зелених злаків виготовляли зображення богині, що має форму усіченого конуса. Це зображення всіляко прикрашали, робили йому підношення, приносили в жертву чи барана козла. Потім учасники обряду падали перед зображенням на коліна, після чого розбивали статую на шматки і поїдали її.
У Мексиці два рази в рік, у день весняного і зимового сонцестояння, з тесту виготовлялася фігура бога Витцлипутцли, що спершу ушановували по-царському, а потім розбивали і з'їдали.
У Древній Греції і Римі існувало богоедство у формі вкушання хліба і провина.
Звичайно, християнські представлення про єднання людини з богом через теофагию (богоедство), перейняті духом глибокого містицизму і магії, не можна розглядати поза духовним тлом епохи. Почуття безвихідності, апатії, невір'я в сили людини, зв'язані з загальною соціально-політичною обстановкою в Римській імперії, і з'явилися джерелом для виникнення віри в безсмертя, у можливість досягнення щасливого загробного життя, породили надію на надприродний порятунок (що було характерною рисою і символічними обрядами язичеських містерій) і привели в кінцевому рахунку до поширення магії і містицизму. Ті ж мотиви і почуття лежали в основі виникнення й іншого християнського таїнства - водохрещення.
2.2 Водохрещення.
Таїнство водохрещення також грає в християнстві винятково важливу роль, тому що воно - єдине таїнство, визнання якого є неодмінною умовою приналежності до християнської віри. Водохрещення означало прийом нового члена до християнську чи громаду в церкву. Значення водохрещення, однак, не зводиться тільки до символу. Воно є одночасно і містичний акт, що забезпечує крещаемому ряд усіляких земних і небесних благ.
Відповідно до християнського катехізису, "видима сторона" таїнства, тобто сама процедура водохрещення, укладається в тім, що дитини триразово занурюють у купіль (у православних), обливають водою (у католиків), окропляють нею (у протестантів). При водохрещенні в православних священик також читає три закляття-заборони, адресуючи їх дияволу, дує в рот, чоло і груди немовляти, волаючи до бога, щоб вигнати нечистого. Потім провадитися обряд "очищення від диявола", під час якого священик і хрещеники немовляти тричі плюють на підлогу - як би на сатану. Після водохрещення дитини нарікають ім'ям, найчастіше той святого, пам'ять якого відзначається в день водохрещення.
Водохрещення очищає немовляти від гріха його прабатьків і відганяє диявола, унаслідок чого людина народжується знову й одержує право на вічне життя в небесному царстві.
Теорія "вторинного

 
 

Цікаве

Загрузка...