WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРелігієзнавство → Конфесійний чинник в українсько-російських стосунках - Реферат

Конфесійний чинник в українсько-російських стосунках - Реферат

конфесій.
Керівництво УПЦ, УПЦ-КП, УАПЦ заявляє, що об'єднання в єдину Українську Церкву є важливим чинником припинення та запобігання конфліктів i конфронтації на міжконфесійному грунті, стабілізації ситуації в православному середовищі України, а це, в свою чергу, має сприяти загальній стабілізації становища i процесові державотворення в Україні. Набуття ж православною Церквою в Україні статусу автокефальної об'єктивно може погіршити позиції i обмежити вплив РПЦ не тільки у православному середовищі світу, а й у міжконфесійних, міжрелігійних взаєминах взагалі.
Римо-Католицька Церква
Римо-Католицька Церква - найпоширеніша у світі християнська конфесія, до складу якої входять Церкви латинського та інших обрядів, у тому числі й візантійського (Українська Греко-Католицька Церква). Церква являє собою жорстко централізовану, ієрархічну організацію на чолі з верховним первосвящеником - папою Римським, особою священною, якій належить абсолютна влада в Церкві. Всі керівні, владні структури - лише дорадчі органи папи. Центр управління знаходиться у державі Ватикан у Римі (Італія), сувереном якої є папа Римський.
У Ватикані діє 132 посольства різних держав світу. Серед них - Греції, Ірану, Іраку, Ізраїлю, Пакистану та ін. З колишніх соціалістичних країн - Росії, Куби, Болгарії, Хорватії, Вірменії, Естонії, Латвії, Литви, Монголії, Румунії, Польщі, Чехії, Словаччини, Словенії, Узбекистану, Туркменистану.
Україна, в якій загалом налічується близько 5 млн католиків, ще не має посольства при Ватикані, хоча вже з 28 березня 1992 р. в нашій державі діє дипломатичне представництво Ватикану. Відкриття ж посольства України при Ватикані підніме міждержавні стосунки на якісно вищий рівень і може сприяти послабленню напруги у міжконфесійних відносинах. Можливість впливу РКЦ латинського обряду в РФ на Україну і навпаки - суттєво обмежена, оскільки Церква скеровується безпосередньо з Ватикану. А от спроби використання конфесії візантійського обряду в Україні (УГКЦ) для навернення української діаспори в Росії до РКЦ можуть бути цілком реальними. Активної участі в політичному житті РФ і України духовенство РКЦ не бере, але не виключена можливість політичної діяльності мирян. В Росії та Україні РКЦ веде переважно благодійницьку, просвітницьку та місіонерську діяльність.
Протестантські конфесії і деномінації
Традиційні протестантські конфесії як в Росії, так і в Україні поширені значно менше, ніж православ'я і католицтво, хоч загалом є досить впливовим фактором у житті держав. У Росії їх нараховується разом до 2000 зареєстрованих і близько 1500 незареєстрованих громад. Загальна кількість - до 1 млн громадян, активність яких у сфері соціального служіння за деякими показниками переважає інші конфесії. Протестантські громади та організації РФ мають традиційно тісні зв'язки як з протестантами США, Канади, Західної Європи, Латинської Америки, так і України. Політичну активність протестанти Росії не афішують. Громади практично автономні щодо керування, але не виключається використання деякими політичними силами як Росії, так і далекого зарубіжжя зв'язків між громадами як важелів впливу на Україну.
Інші християнські конфесії вагомого впливу на громадсько-політичне життя не мають.
2.2. Мусульмани Росії
На сьогодні вплив мусульман РФ на Україну і навпаки поки що є обмеженим унаслідок відсутності єдиної централізованої системи управління громадами та об'єднаннями. Окрім того, управління мусульман України на сьогодні об'єктивно не зацікавлені в керуванні ними мусульманськими центрами РФ або використанні їх як каналів впливу Росії на Україну (враховуються специфічні взаємини між державами і стан мусульманських об'єднань в Україні, які конкурують між собою).
Разом з тим кримські татари, що проживають в Росії, країнах Середньої Азії, мають зв'язки з татарським населенням Криму. Тому не виключається взаємовплив Росії й України через громади кримськотатарського народу країн СНД. У перспективі вага цих взаємовпливів зростатиме, насамперед внаслідок посилення позицій мусульманського середовища в РФ, його впливу на процес вироблення та реалізації державної політики. Враховуючи зростання кількості кримськотатарської громади в Україні, тісні зв'язки між представниками національностей, які традиційно сповідують іслам в Росії та в Україні, а також беручи до уваги міграційні процеси, було б доцільним поглибити вивчення становища в мусульманських громадах України в контексті їх взаємин з єдиновірцями РФ.
2.3. Нові вірування
В Україні існують такі ж як і в Росії нові вірування (наприклад: релігійні громади - церкви Преображенної Божої Матері (Богородична церква), Свідків Єгови, Товариства свідомості Кришни, Церкви - Ісуса Христа святих останніх днів (мормони) та Об'єднання (Муна) та інші), але їх послідовники в Росії поки що не мають помітного впливу на громадсько-політичне життя України.
3. Висновки
На основі дослідження конфесійної сфери Російської Федерації та України можна прогнозувати:
" подальше посилення протистояння між представниками різних течій у РПЦ - ліберальної та "націонал-православної";
" обмеження участі РПЦ (і УПЦ) в екуменічному русі;
" дистанціювання єпископату від нижчого духовенства і мирян;
" розвиток комерційно-фінансової діяльності вищого духовенства, тісну співпрацю відповідних церковних закладів і установ з фінансовими та промисловими колами Росії;
" спроби переведення окремих громад, монастирів, єпархій в Україні під безпосереднє опікування глави РПЦ - патріарха Алексія ІІ;
" можливість відкриття філій найвпливовіших монастирів РПЦ в Україні і навпаки;
" поглиблення суперечностей між суб'єктами міжцерковного конфлікту в православному середовищі України;
" зростання значущості міжконфесійних стосунків як фактора українсько-російських міждержавних відносин;
" подальше використання державними органами Російської Федерації РПЦ як інструмента реалізації геополітичних інтересів держави щодо України через Українську Православну Церкву;
" поглиблення співпраці РПЦ з представниками владних і силових структур;
" можливість спроб поширення впливу РПЦ (звичайно ж і Росії) на Збройні Сили України через УПЦ;
" посилення діяльності РПЦ у соціальній сфері;
" поширення контактів і співпраця між РПЦ і мусульманським середовищем Росії, інших країн СНД і далекого зарубіжжя;
" зміцненняпозицій ісламу;
" поширення участі лідерів громад, об'єднань, організацій мусульман у громадсько-політичному житті країни. Проте слід зауважити, що використання державними органами мусульманського середовища Росії з метою поширення впливу на Україну поки що є досить сумнівним, хоча така можливість не виключається;
" активізацію діяльності представників нових вірувань і певне її обмеження регіональними адміністраціями;
" активізацію боротьби РПЦ з новими віруваннями, які користуються підтримкою далекого зарубіжжя, що може призвести до ускладнень у міжнародних контактах Росії в міжконфесійній сфері.

 
 

Цікаве

Загрузка...