WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРелігієзнавство → Короткий релігієзнавчий словник - Курсова робота

Короткий релігієзнавчий словник - Курсова робота

у пустелі. Насправді випічка М. запозичена з стародавнього східного магічного обряду приготування хліба з продуктів нового урожаю.
МЕДРЕСЕ - релігійна ісламська школа, розташована в мечеті або у спеціальному приміщенні при ній. В М. готують мусульманських мулл, суддів шаріатських судів, викладачів, а іноді й службовців державного апарату.
МЕЧЕТЬ - ісламський храм. До М. звичайно прилягає відкритий двір з криницею, фонтаном чи басейном для ритуального омовіння. Над М. здіймаються одна або кілька чотирикутних, круглих або в нижній частині чотирикутних, а у верхній - циліндричних веж - мінаретів, з балконів яких служителі М. кілька разів на день закликають мусульман до молитви.
МИТРА - головний убір вищого духовенства в православ'ї.
МИТРОПОЛИТ - спершу у Візантії єпископ митрополії, тобто головного міста області чи провінції. На Русі М. до запровадження патріархату (1589) були главами Української і Руської православних церков, їхньою резиденцією був Київ (до XIII ст.), потім Львів, Володимир, а з" XIV ст. Москва. В наш час М. є главами великих єпархій і, як правило,входять до священного синоду на правах його постійних членів.
МОНАСТИР - основна форма організації християнського чернецтва, яке об'єднане в громади з єдиним статутом життя, спільно володіє жилими та богослужебними приміщеннями й іншою власністю.
МУЛЛА - служитель культу в ісламі.
МУФТІЙ - духовна особа в ісламі, яка має право виносити рішення з релігійних та релігійно-юридичних питань. У країнах поширення ісламу М. обіймають офіційні посади, на котрі призначаються урядом. В нашій країні вони очолюють духовні управління мусульман.
НАМАЗ - п'ятиразова щоденна молитва у мусульман, звернена до Бога. Включає читання сури "Фагіха" та уривків з інших сур Корану, які прославляють Аллаха, його доброту та велич, супроводжується поклонами, простиранням долілиць та іншими діями. Кожній молитві повинно пере-дувати омовіння. Н. дозволяється здійснювати у будь-якому чистому місці, вставши на молитовний килимок чи розстелений верхній одяг. У п'ятницю шаріат рекомендує здійснювати полуденну молитву в мечеті.
НАСТАВНИК - виборний керівник старообрядницької безпопівської громади.
НАЧОТЧИК - в православ'ї, особливо в старообрядництві, людина, яка знає церковні книги, церковний читець, головним чином з парафіян. У старообрядців - знавець богословських догм і керівник громади.
НЕЧЕСТИВИЙ - релігійна оцінка інаковіруючих, атеїстів, усіх, хто виступає проти релігії та духовенства.
НУНЦІЙ - постійний дипломатичний представник папи римського в країнах, з якими Ватикан підтримує дипломатичні відносини. Н. поєднує дипломатичне представництво з наглядом за католицькою церквою у даній країні.
ОБІДНЯ (літургія) - християнське богослужіння (обідня у православ'ї, меса - в католицизмі й лютеранстві), під час якого здійснюється таїнство причастя, тобто поїдання віруючими хліба та вина, що представляють тіло і кров Ісуса Христа. На думку церковників, О. сприяє духовному відродженню, єднає з Богом. Вона є одним із ефективних засобів релігійного впливу на віруючих. Відома з II ст. н. е. ОБРІЗАННЯ - релігійно-магічний обряд відсікання крайньої плоті чоловічого статевого органу, поширений в іудейському (здійснюється над новонародженими) і мусульманському (здійснюється над хлопчиками 7-10 років) культах, а також у багатьох народів Австралії, Америки, Океанії та Африки. Обряд обрізання виник у первісному суспільстві, ним супроводжувався акт посвячення юнаків у до-рослий стан. Пізніше жреці почали тлумачити його як акт належності до "істинної" релігії.
ОСВЯЧЕННЯ - магічні слова і дії, які виголошуються і здійснюються служителями культу з метою надання "святості" тому чи іншому предмету (наприклад, освячення води, житла тощо). У більш загальному плані О. - підтримка чого-небудь авторитетом церкви і релігійним обгрунтуванням: О. влади, звичаїв і т, п.
ПАНАГІЯ - у православ'ї невелика кругла або овальна ікона із зображенням Богородиці, Трійці чи Христа, яка звичайно прикрашена коштовностями і є необхідним компонентом облачення єпископа як знак архієрейського сану. П. - відображення своєрідного обожнення Богоматері в православ'ї.
ПАЛАМАР - нижчий церковнослужитель у православній церкві.
ПАНАХИДА - православна заупокійна відправа. Під час гонінь на ранніх християн здійснювалася вночі, тому одержала назву "всеношна". На відміну від відспівування, з яким у неї спільне походження і релігійне призначення, може проводитись через значний відрізок часу після смерті того, кому вона присвячується. Існують так звані вселенські П.: на пам'ять про всіх померлих достойною християнською смертю; на пам'ять про всіх померлих наглою смертю; без церковного напуття та ін.
ПАНІКАДИЛО - люстра або свічник в православній церкві для установлення понад 12 свічок, чи лампад, які стоять перед іконами.
ПАПЕРТЬ - ґанок або критий майданчик перед входом до православного храму, який інколи переходить у галерею.
ПАРАНДЖА - жіночий верхній одяг, який, згідно з настановами шаріату, носять дорослі мусульманки поза домом. При одяганні П. обличчя та груди закривають густою сіткою з чорного кінського волосся. За покроєм П. - вид халату з несправжніми рукавами, нижні частини яких скріплені на спині, включає капюшон, що покриває жінку з голови до ніг. Звичай носіння П. пов'язаний із затворництвом жінки, відстороненням її від суспільного життя, крім того, завдає не тільки великої моральної, а й фізичної шкоди.
ПАРАФІЯ - нижчий самоврядний церковний округ, котрий має свою церкву з причтом для проведення богослужінь, а також громада віруючих, на утриманні якої знаходиться церква та причт.
ПАСТВА - віруючі (християни), які складають одну церковну парафію. Назва пов'язана із церковним уподібненням віруючих вівцям, а духовенства - пастухам, яким церква доручила турботу про "спасіння" віруючих, не здатних самостійно знайти "істинний шлях" у житті.
ПАСТОР - священик у протестантській церкві. Оскільки протестантизм відкидає таїнство священства, він не вважає священиків володарями "Божої благодаті", на відміну від православ'я та католицизму. П. майже не має особливого убрання і веде звичний для мирян спосіб життя. Проте, як підкреслює сама назва, церква вважає його пастухом, поставленим над віруючими для керівництва ними.
ПАСХАЛІЇ - зібрання правил і таблиці для вираховування дня святкування Великодня.
ПАТЕР - священик в католицькій церкві. Називаючи священика П. - "отцем", церква прагне, як і в багатьох інших випадках, примусити віруючих ставитись до неї з повним послухом.
ПАТРИСТИКА - християнська релігійна доктрина П- VIII ст., створена так званими отцями церкви. Філософія П. зводиться до спроб доказу необхідності панування релігії над наукою, віри над

 
 

Цікаве

Загрузка...