WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Професійний відбір та впровадження новітніх технічних засобів у роботі з персоналом - Реферат

Професійний відбір та впровадження новітніх технічних засобів у роботі з персоналом - Реферат

службу, психологічним супроводженням службової діяльності, а існуюча система забезпечення надійності "людського фактора" потребує докорінного реформування. Одним з перспективних шляхів зміни ситуації, яка склалася у системі профвідбору, є впровадження спеціальних психофізіологічних технологій, у тому числі й поліграфних. Впровадження комп'ютерних поліграфів у кадровій роботі необхідно розглядати в контексті створення дієвої системи забезпечення психологічної надійності персоналу органів і підрозділів внутрішніх справ. У свою чергу, це передбачає створення інтегрованого комп'ютерного апаратно-програмового психодіагностичного комплексу для відбору, оцінки й прогнозування професійної надійності працівників системи МВС.
Аналіз досвіду застосування поліграфних опитувань в Україні в оперативно-розшуковій та слідчій діяльності, а також у процесі професійно-психологічного відбору, висвітлив цілу низку проблем, серед яких: брак загальнодержавної стратегії забезпечення психологічної надійності персоналу та створення відповідної законодавчої бази застосування поліграфної техніки в оперативній, слідчій та кадровій роботі, вибір моделі поліграфа і методики навчання поліграфологів.
Із зарубіжних зразків найбільш поширеними моделями поліграфів є "Lafayette", "Stoelting Co" (США), "Дельта", "Бар'єр", "Діагноз" (Росія). За даними компетентних джерел, російські моделі не витримали перевірки на надійність, валідність та інформативність і вже витіснені з ринку РФ. Не лише серйозні російські фірми, а й силові структури Росії воліють використовувати "Lafayette" і "Stoelting Co".
Втративши надії на збут своїх виробів, російські фірми проводять на українському ринку агресивну рекламну кампанію і всілякими засобами намагаються позбутися українських наукових розробок і виробників. Поліграфи, що випускаються фірмами "Lafayette", "Stoelting Co", досить надійні, але й дорогі (орієнтовна ціна одного прилада - 15.000 - 17.000 у. о.). Прилади "Альфа" і "Дельта" фірми"Гротек" (Росія) дещо дешевші, однак не такі надійні. При цьому, і ті й інші мають практично однакові технічні і математичні можливості і належать до апаратно-програмових комплексів закритого типу. Це означає, що користувач не має доступу до їх математичного забезпечення й технічних засобів. Отже, не можна зрозуміти, яку інформацію отримує дослідник, як вона обраховувалася, що означають отримані дані, графіки тощо. Це унеможливлює глибоке розуміння та наукову інтерпретацію даних - висновки робляться переважно інтуїтивно. До того ж, ці поліграфи розраховані, в основному, на отримання сигналу високого емоційного напруження (зняття сигналу під час тестування підозрюваного у скоєнні вбивства, зґвалтування) і майже непридатні для роботи в режимі профвідбору, де показники емоційного напруження значно нижчі. Відтак, орієнтація на придбання іноземних поліграфів унеможливлює розвиток в Україні власної наукової і технічної школи поліграфної технології й виключає Україну з числа країн, які мають власну конкурентоспроможну галузь фундаментальної науки і виробництва.
Доцільність розробки вітчизняних поліграфів і створення державного науково-дослідного центру з проблем впровадження новітніх спеціальних психофізіологічних досліджень, у тому числі - використання поліграфних технологій, власної наукової школи підготовки поліграфологів і спеціалістів з СПФД є нагальною потребою.
Правда, дещо у нас вже вдалося зробити. Так, казенне підприємство "Арсенал" спільно з науково-дослідним інженерним центром "Пульс" налагодило виробництво і сервісне обслуговування вітчизняного прилада для поліграфних досліджень - індикатора емоційної напруги "Вектор 01.1", аналогів якому у світовій практиці немає (орієнтовна вартість прилада першого покоління - 1.000 у. о.). Прилад захищений патентом №59499 (Україна). А нині вже виготовлено макетний зразок 14-канального суперполіграфа. Тобто, маємо реальні можливості для ефективного використання поліграфів вітчизняного виробництва з відповідною методологією, математичним і програмним забезпеченням, а всі подальші модифікації можна купувати у виробника, який володіє високоточними сучасними технологіями і не один десяток років працює на замовлення ВПК.
Окрім того, маємо унікальну можливість поєднати зусилля науки і виробництва поліграфної техніки в Україні. Є всі умови для створення реального творчого колективу, який за короткий термін спроможеться розробити методологію, методики, тести, математичне і програмове забезпечення вітчизняного багатоканального поліграфа та програми навчання спеціалістів. Це сприятиме значному заощадженню бюджетних коштів, забезпеченню ефективного використання поліграфа вітчизняного виробництва, а в подальшому - інтегрованого комп'ютерного апаратно-програмного комплексу професійно-психологічного відбору як у структурах МВС, так і в інших силових відомствах. Найкращих результатів у створенні вітчизняної школи поліграфних технологій зможемо досягти за умови поєднання науково-методологічного, методичного супроводження та відповідного виробничого потенціалу, яке може існувати у формі державного науково-дослідного центру з проблем впровадження новітніх спеціальних психофізіологічних технологій (у тому числі й поліграфних) в українську систему професійного відбору.
Література:
1. Кокун О. М. Оптимізація адаптаційних можливостей людини: психофізіологічний аспект забезпечення діяльності: Монографія. - К.: Міленіум, 2004. - 265 с.
2. Макаренко Н. В. Психофизиологические функции человека и операторский труд. - К.: Наук. думка, 1991. - 215 с.
3. Макаренко Н. В. Теоретические основы и методики профессионального психофизиологического отбора военных специалистов / НИИ проблем военной медицины Украинской военно-медицинской академии. - К., 1996. - 336 с.
4. Малхазов О. Р. Психологія та психофізіологія управління руховою діяльністю. - К.: Євролінія, 2002. - 320 с.
5. Экман П. Психология лжи. - СПб: Питер, 2003. - 270 с.
6. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...