WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Професійний відбір та впровадження новітніх технічних засобів у роботі з персоналом - Реферат

Професійний відбір та впровадження новітніх технічних засобів у роботі з персоналом - Реферат

наркотиків та алкоголю тощо; 2) поглиблених поліграфних опитувань (поліграфний скринінг) за методиками, складеними на підставі попередньо отриманих даних. Такий підхід забезпечить експертам можливість максимально індивідуалізувати й валідизувати процедури побудови й реалізації скринінгових опитувань. У свою чергу, це дозволить алгоритмізувати процес розробки скринінгових перевірок, тобто виявляти інформацію про кандидата, яку він з певних причин намагається приховати під час обстеження та вивчення його даних.
Поліграфні опитування - це комплекс спеціальних тестів, технічних засобів, програмового, математичного та інформаційного забезпечення [5]. Застосування його до обстежуваного дає можливість виявити приховану ним інформацію. Комплекс технічних, програмових, математичних та інформаційних засобів у зарубіжжі називають комп'ютерним поліграфом або "детектором брехні".
За кордоном, наприклад, в США, перевірка надійності людського фактора здійснюється шляхом професійноговідбору кадрів, планових і позапланових перевірок [5]. Професійний відбір кандидатів обов'язково проводиться за сталими схемами: бесіда з експертом-психологом, психофізіологічне тестування та СПФД. При планових перевірках, як правило, практикують тільки поліграфні опитування, причому їх регулярність регламентована відомчими нормативними актами. Позапланові перевірки здійснюють у випадках посадових змін, службових розслідувань, при оформленні допуску до роботи, що вимагає вищого рівня таємності.
Усвідомлюючи актуальність постійного контролю надійності людського фактора в питаннях забезпечення національної безпеки та проблеми ефективності впровадження поліграфних опитувань, в США на федеральному рівні використовується законодавча база, що регламентує порядок розробки, виробництва, продажу й обігу поліграфів, підготовку спеціалістів за стандартизованими вимогами до кваліфікації операторів, порядок і процедуру поліграфних опитувань.
Поліграфи виготовляються двох рівнів складності. Перший рівень - для широкого вжитку, другий - спеціального призначення.
Приватним компаніям закон дозволяє виготовляти тільки поліграфи для широкого вжитку. Такі компанії мають інституції, які готують спеціалістів. Споживачами поліграфів широкого вжитку та послуг, які надаються спеціалізованими навчальними закладами, є поліцейські підрозділи місцевого підпорядкування та приватні детективи. Навчання проводиться в два етапи. Перший - початкова підготовка на базі ліцензованих навчальних закладів, другий - персональне стажування у підрозділах силових структур під керівництвом інструктора-поліграфолога або у приватній детективній агенції.
Поліграфи спеціального призначення конструюються і виготовляються кожним окремим федеральним відомством. Продавати їх заборонено. Персональне стажування спеціалістів здійснюється під керівництвом інструктора-поліграфолога у відповідних підрозділах відомства.
Інформація про методики проведення поліграфних опитувань, технічні можливості спеціальних поліграфів є державною таємницею. Наприклад, ЦРУ не має інформації про методики проведення поліграфних опитувань і технічні характеристики поліграфів, які використовує ФБР, і навпаки. Такий підхід забезпечує нейтралізацію протидій діагностиці на конкретному поліграфі з боку осіб, що готувалися в іншому відомстві.
В США надійність людського фактора розраховується через відношення кількості проведених поліграфних опитувань до загальної чисельності населення і виражається у відсотках. Показник ефективності сягає від 4,5 % до 5 %, що орієнтовно складає біля 10.000.000 перевірок за рік. Якщо він менше 1,5 %, то проведення поліграфних опитувань вважається малоефективним.
До складу загальної кількості перевірок входять: перевірки, пов'язані з процедурою профвідбору кадрів, планові та позапланові скринінги, службові розслідування та заходи стосовно боротьби зі злочинністю. З'ясовано, що частка перевірок з використанням поліграфів у числі заходів з боротьби зі злочинністю становить від 10 % до 12 % від загальної кількості перевірок. А кількість поліграфів і спеціалістів, задіяних у профвідборі та перевірках, коливається в межах від 10 % до 15 % від загальної кількості поліграфів і фахівців. Всього в США експлуатується (за даними різних джерел) від 10.000 до 15.000 поліграфів і приблизно стільки ж спеціалістів.
Таке співвідношення між перевірками, що забезпечують профвідбір, скринінговими перевірками та перевірками, орієнтованими на боротьбу зі злочинністю, пояснюється технологічними особливостями їх реалізації. Так, якщо для профвідбору і скринінгу використовують заздалегідь підготовлені стандартні тести, розраховані на конкретний контингент, то для поліграфних опитувань стосовно боротьби зі злочинністю поліграфологові необхідно в кожному окремому випадку створювати особистісно орієнтовані тести на основі вивчення фабули справи. Для перевірки інформації, наданої про себе кандидатом на службу, традиційними оперативними методами потрібно від $100 до $500. При цьому, не завжди є можливість отримати об'єктивну і вичерпну інформацію про асоціальні вчинки, біографічні та успадковані особливості особистості. Впровадження поліграфних опитувань значно підвищує надійність отриманих даних, дозволяє виявляти приховану інформацію, яку не можна добути іншим шляхом. Відпадає й потреба проводити традиційну спеціальну перевірку (як правило, досить тривалу за часом). Вартість однієї перевірки шляхом поліграфного опитування коштує $25 - $50 .
В Україні професійний відбір кадрів проводиться частково за тією ж схемою, що і в США, але без широкого застосування поліграфних опитувань. Схеми і технології планових і позапланових перевірок особового складу в Україні і США суттєво відрізняються: у нас вони проводяться нерегулярно і фактично без використання СПФД й поліграфів, що значно знижує їх ефективність, повноту й достовірність.
Отже, можна констатувати, що зазначені чинники призводять до значних економічних витрат, пов'язаних з відбором на

 
 

Цікаве

Загрузка...