WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Провідні мотиви виконання офіцерами військових директивних документів - Реферат

Провідні мотиви виконання офіцерами військових директивних документів - Реферат

удосконалення професійної майстерності - 0,497.
Перелічені мотивування дають підстави прийняти робочу назву мотиву - "мотив альтруїзму". Гіпотетично припускається, що на протилежному полюсі цього фактора міг би бути мотив, котрий породжує ціле віяло таких мотивувань, як "це не мої обов'язки" або "це не моя компетенція". Такиймотив умовно визначено як "мотив безвідповідальності". Глибинний оцінний критерій, за яким ідентифікується ця група мотивувань, визначений як критерій альтруїзму.
3-й фактор (внесок у сумарну дисперсію - 7,9 %) інтерпретований як фактор моральності (морального виправдання невиконання директиви). Він об'єднує 4 мотивування:
· не впевнений, що неправомірний наказ можна скасувати - 0,777;
· не можна примушувати виконувати накази, не визначивши шляхи їх виконання - 0,776;
· не хочу брати на себе відповідальність за суперечливі, незаконні накази - 0,665;
· це суперечить моїм моральним принципам - 0,552.
Ці мотивування свідчать про наявність в офіцерів прагнення оцінити правомірність наказу, дати моральну оцінку директивам. Такий мотив умовно можна визначити як мотив "пристосуванця". Гіпотетично можна припускати існування протилежного мотиву під назвою мотив "офіцерської гідності". Він є прототипом високоморальних, усвідомлених мотивувань офіцерів, які використовують усі свої професійні знання в службовій діяльності. Глибинний оцінний критерій, за якими "розпізнаються" ці типи мотивувань, визначений нами як критерій ухилення.
4-й фактор (внесок у сумарну дисперсію - 5,8 %) ми інтерпретували як "фактор усвідомлення особистої та суспільної значущості виконання наказу". Особиста значущість полягає насамперед у просуванні по службі. Мотив кар'єрного зростання і громадянського обов'язку виявилися тісно пов'язаними. Це свідчить, що більшістю респондентів сумлінне виконання наказів сприймається як найкращий шлях зробити кар'єру. Такий фактор об'єднує наступні мотивування:
· виконання наказів сприятиме моїй кар'єрі - 0,662;
· розглядаю виконання наказів як свій обов'язок - 0,659;
· усвідомлюю важливість і необхідність наказів - 0,654;
· наказ командира - наказ Батьківщини - 0,646;
· виконання наказів розглядаю як шлях удосконалення професійної майстерності - 0,590;
· переживаю, що втрачу цю роботу - 0,529;
· виконання розпорядження є моїм службовим обов'язком - 0,506;
· невиконання наказу може призвести до підриву мого авторитету - 0,491;
· виконання наказу дає мені відчуття контролю над ситуацією - 0,470;
· якщо не виконаю наказ, то це може зашкодити моєму авторитету - 0,426.
Перелічені мотивування умовно можна об'єднати в мотиви "служіння суспільству, Батьківщині, кар'єрного зростання". На протилежному полюсі цього фактора можна припускати існування мотиву, який (мовою випробовуваних) зветься "хай працюють ті, кому це потрібно" або мотив "незацікавленого". Глибинний оцінний критерій, за яким кваліфікується цей тип мотивувань, вважаємо критерієм кар'єризму.
(Коментуючи ситуацію, можна зазначити, що до цієї групи належать мотиви, пов'язані з усвідомленням суспільного значення діяльності, почуттям обов'язку, відповідальності перед колективом і суспільством. Має місце й ідентифікація індивіда з групою. Людина не тільки вважає себе членом певної соціальної групи, а й переймається її проблемами, інтересами, цілями тощо).
5-й фактор (внесок у сумарну дисперсію - 4,9 %) інтерпретувався нами як фактор "самореалізації, самоствердження". Він також об'єднує 10 мотивувань:
· я старанний і сумлінний - 0,593;
· це можливість проявити себе - 0,584;
· хочу бути кращим, ніж інший - 0,558;
· люблю виконувати накази - 0,553;
· це спосіб випробувати себе, показати, що я працюю краще за інших - 0,470;
· для мене служба понад усе - 0,467;
· я знаю всі проблеми і тому володію ситуацією - 0,440;
· бажаю виправдати надану мені довіру - 0,433;
· це мені подобається! - 0,424;
· я повинен стійко переносити тягар військової служби - 0,377.
Такі якості характеризують мотив, який можна умовно визначити як мотив "прагнення до самореалізації". Він генерує широкий спектр мотивувань офіцерів, яким притаманне почуття особистого "Я", гідності, честі. Протилежний полюс уособлює узагальнений мотив, який за зовнішніми ознаками є мотивом "ухилитися від виконання", або "я не компетентний", або "виконувати буду, звичайно, тому що наказали". Глибинний оцінний критерій, що дає змогу "розпізнавати" ці мотивування, визначений нами як критерій самореалізації, самоствердження.
6-й фактор (внесок у сумарну дисперсію - 4,3 %) інтерпретувався як "фактор відповідальності, обов'язку". Він об'єднує 6 мотивувань, а саме:
· це мій професійний обов'язок, кар'єра - 0,716;
· справа честі для мене важливіша - 0,688;
· це є почуття відповідальності за спільну справу - 0,500;
· я сам начальник, офіцер, військовий - 0,488;
· розглядаю виконання наказів як свій обов'язок - 0,488;
· виконання даного розпорядження є моїм службовим обов'язком - 0,450.
На протилежному полюсі цього фактора можна припускати існування мотиву, який (мовою випробовуваних) зветься: "кожен баран має носити свої роги", або "їздять на тих, хто везе", або "повна підпорядкованість". Глибинним критерієм, за яким диференціюється такий тип мотивувань, ми вважаємо локус контролю.
7-й фактор (внесок у сумарну дисперсію - 3,4 %) інтерпретовано як фактор страху перед можливим покаранням. До нього увійшли такі характеристики:
· боюсь втратити цю роботу - 0,750;
· боюсь мати неприємності на службі - 0,648;
· в разі невиконання наказу буду позбавлений 33 % грошового забезпечення - 0,638;
· сім'ю потрібно годувати - 0,548;
· виходу не маю! - 0,496.
Наведені мотивування репрезентують відповідний мотив офіцерів, який умовно визначається як мотив "очікування неприємностей". Можна припускати існування на протилежному полюсі мотиву "безстрашності, хоробрості". Глибинний оцінний критерій, за яким ідентифікуються такі мотивування, ми інтерпретували як критерій очікування неприємностей.
(В якості коментаря зазначимо, що фактор характеризують 5 мотивувань, які мовою випробовуваних звучать так: "Якщо я цього не зроблю, то зазнаю неприємностей або навіть і покарання").
8-й фактор (внесок у сумарну дисперсію - 3,28 %) інтерпретувався нами як звичка коритися, а отже й виконувати позанормативну роботу. Це фактор небажання виявляти ініціативу:
· "кожен баран має носити свої роги" - 0,805;
· "їздять завжди на тих, хто везе" - 0,714;
· не хочу брати на себе

 
 

Цікаве

Загрузка...