WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Тоталітарні групи та їх соціально-психологічний феномен (пошукова робота) - Реферат

Тоталітарні групи та їх соціально-психологічний феномен (пошукова робота) - Реферат

способом). Вони приваблюють до себе тим, що обіцяють, а нерідко певною мірою дають людям і ключ до власного світовідчуття, особистісних переживань, захоплюють своїх прибічників ідеєю нескінченного самопізнання, пізнання загадок психіки як певної самостійної цінності, морального самовдосконалення. Вони намагаються наблизитись до людини, її чуттєвості, внутрішніх станів, пошуків індивідуального ставлення до оточуючого світу. Слід зауважити, що ідеї всебічного розкриття здібностей, задатків і самопізнання нічого лихого в собі не несуть. Навпаки, вони допомагають людині відповісти на ряд життєво важливих питань: "Хто я така? Що я можу? Вмію? На що я можу сподіватися?" Але тоталітарна група, допомагаючи людині шукати відповіді на ці та інші запитання, розглядає особистість як істоту асоціальну, не поєднану з іншими людьми соціальними зв`язками. Самопізнання нерідко розуміється як повне звільнення від соціальних контактів, як відлюдництво духу.
Постає питання: що робить тоталітарну групу такою привабливою для людей, чому кількість її членів не зменшується?
На наш погляд, можна було б умовно виділити п`ять груп особистостей, які поповнюють ряди цих новоутворень. Першу групу складають молоді люди, які мають непевну, проблематичну ситуацію в своєму житті. В складній соціально-економічній ситуації і духовній атмосфері вони зневірились у власних силах, в майбутньому, втратили сенс життя чи не бачать виходу із складних особистих обставин. Сюди ж можна віднести і особистостей, які перебувають в так званих перехідних чи маргінальних періодах свого життя: підлітки, перший рік поза сім`єю, зміна місця роботи чи її втрата, закінчення навчального закладу і неможливість працевлаштування, раптова хвороба чи смерть у родині, нещасний випадок, стрес тощо; нерідко перебування в тоталітарній групі для них є формою втечі від проблем "звичайного" реального світу, свого роду духовним наркотиком. У людей з проблемних груп легше виробити і закріпити механізми психологічної залежності.
До другої групи можна віднести допитливу молодь - "розумників і розумниць", яких приваблює процес відкриття нового, які прагнуть "чистого знання". Інтерес до нетривіальних ідей, езотеричних знань у них виникає при знайомстві з нетрадиційними релігійно-філософськими системами. До цього їх підштовхує і підсвідоме прагнення знайти всеосяжну систему знань, надія віднайти в нових ідеях і специфічних магічних обрядах, медитаційній практиці інструмент для раціоналізації суб`єктивної сфери, який виходить за рамки наук. Як правило, ця частина молоді захоплюється астрологією, нумерологією. Її приваблюють витончені формули типу: "Ми - остання надія людства". Сюди можна віднести і представників інтелектуалізованих верств населення, спроможних нести нове "вчення" в маси, - педагогів, лікарів, інженерів, творчу інтелігенцію (люди з вищою і незакінченою вищою освітою - основний кістяк таких груп).
Третю групу складають особистості з тонкою душевною організацією, багатою уявою, нестабільною емоційною системою, податливі до навіювання. У них фіксується сильний вроджений потяг до таємничого, до релігійності. Для них багато важить моральна підтримка з боку "учителя життя", "гуру". Вони страждають від пануючого прагматизму, раціоналізму, шукають способів оформлення своїх переживань, почуттів, прагнуть віднайти розраду в нових ідеях, в ірраціональному.
До четвертої групи можна віднести осіб, які долучаються до тоталітарних груп із природної людської цікавості, можливості в різного роду групах, сектах, культах отримати "кайф". Вони впевнені, що, потішивши себе, отримавши сподівану насолоду, так же легко й безболісно облишать це заняття.
П`яту групу становлять особи, які або ж втратили зв`язок з традиційними церквами в силу різних причин, або ж були атеїстами чи досить поверхово знають філософсько-релігійні вчення.
Представники усіх цих груп не усвідомлюють наслідків свого перебування в тоталітарній групі. Перш за все - руйнації, десоціалізації особистості, формування її психологічної залежності від групи, часткової чи повної ізоляції від суспільства, несприйняття нею інших людей, а людьми - її.
Соціалізацію особистості можна визначити як процес, що здійснюється в ході діяльності та спілкування індивіда, результатом якого є засвоєння та активне відтворення ним соціального досвіду, набутого суспільством. Наслідком процесу соціалізації є не лише засвоєння індивідом цінностей, регулюючих принципів і норм людського співжиття, а, насамперед, засвоєння духовності, культури свого народу, його національного духу, способу життя, соціальних ролей. В ході десоціалізації відбувається процес засвоєння деяких нових субкультурних цінностей, норм, ролей, навичок замість попередніх, характерних для певних політичних, культурних, релігійних, соціальних груп та інститутів, недостатньо засвоєних, застарілих чи модифікованих або відкинутих особистістю. В умовах тоталітарної групи, де особистість десоціалізується, її система цінностей, моралі руйнується і формується нова особистість, податлива на впливи, контроль з боку групи. У десоціалізованої особистості спотворюється аксіонормативна система, зокрема регулюючі чинники (соціальні настановлення, світоглядні ціннісні орієнтації) та детермінуючі чинники (успадковані й набуті потреби) з допомогою соціально-психологічних механізмів соціального наслідування, навіювання, ідентифікації себе з групою, прищеплюються псевдопотреби.
Незважаючи на різноманітність тоталітарних груп, у своїй основі, методах роботи і психологічної обробки особистості вони мають багато спільного. По-перше, в них широко використовуються різноманітні прийоми світського та релігійного місіонерства, вчення якого являє собою еклектику різних, інколи суперечливих ідей (східних і західних, світських і релігійних), тут поширюються і набувають нового тлумачення апокаліпсичні теми. По-друге, залякуючи людей картинамисудного дня, "пророки" обіцяють легкий шлях позбавлення від усіх нещасть і лих в обмін на сліпе наслідування "духовних учителів", неухильне виконання їхньої волі. По-третє, використовуючи різні форми і прийоми впливу на людей, лідери цих груп під виглядом свободи слова, віросповідання наживають великі статки, проявляючи байдужість до рядових членів груп, громад, їхніх проблем, запитів, потреб (кредо керівника сайєнтологічного руху Хаббарта: хочеш заробити мільйон - створи секту. На богослужіннях церкви так званого Повного Євангелія, що діє в Києві, пастор, закликаючи віруючих до щедрої милостині, час від часу повторює, що гроші є колесами Євангелія). Своїх послідовників "духовні учителі" розглядають як юрбу, необхідну для реалізації своїх цілей. Відбувається своєрідна "торгівля душами": увійди в наше коло - отримаєш зцілення, приведи друзів - матимеш прощення, долучайся до групи - і ми знайдемо порятунок не лише для тебе, а й для всієї країни, людства; лише з нами, "обраними", ти зможеш вирішити всі свої проблеми. По-четверте, в цих групах індивідам пропонують хибні життєві орієнтири, а вирішення їх нагальних проблем, світоглядних і віросповідних питань переноситься, як правило, в сферу потойбічного світу, закріплюючи залежність людини від зовнішніх сил, її пасивність, обмежуючи можливості, особисті права і свободи. По-п`яте, небезпека перебування особистості в такій групі, як правило, не усвідомлюється нею.
Створення тоталітарної групи відбувається за чітко відпрацьованим алгоритмом:
o поява фігури - лідера, яка поступово обростає невеликим колом

 
 

Цікаве

Загрузка...