WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Тоталітарні групи та їх соціально-психологічний феномен (пошукова робота) - Реферат

Тоталітарні групи та їх соціально-психологічний феномен (пошукова робота) - Реферат

перебудови соціальних відносин (як це сталося в посткомуністичних країнах), а й навіть в розвинених країнах Заходу. Їх виникненню сприяють як об`єктивні процеси в суспільстві, так і суб`єктивні чинники. Час від часу в історії людства трапляються періоди, коли виразно проступає "втеча від розуму", свого роду епідемії "містичного божевілля". Вони змінюються періодами, коли "таємні знання" відступають і не мають серйозного впливу. Але якщо із суспільної та індивідуальної свідомості виганяється чи зникає потреба вірити, церковна віра, зокрема, то це не означає, що вона зникає назавжди; найшвидше вона заганяється в якісь інші закутки людської душі, містичні глухі кути чи шукає нових форм свого виявлення.
Англійський дослідник Дж. Уебб у роботі "Окультизм як суспільне явище" [2] відзначав, що в основі чергування волі розумності та нерозумності містяться духовні фактори. Зібравши великий матеріал щодо поширення нетривіальних ідей, ірраціоналізму, містичних течій минулого і сучасності, він дійшов висновку, що ці течії пов`язані з психологічними і культурними закономірностями суспільного життя, що кожна епоха європейської історії мала специфічний духовний образ. Сучасний ірраціоналізм, потяг до замкнених угрупувань, на його думку, виступає як стихійна ідеологія розгублених мас. Як правило, захоплення людей такого роду ідеями, потяг до утворення замкнених соціальних груп, де ці ідеї можуть мати вираження, настає в епоху крутого зламу соціальних порядків, традиційних вірувань (світських і релігійних), корінного перевороту у соціально-економічній структурі, гострих соціальних колізій, глибокої кризи в ідеології, масовій свідомості людей, психологічної втоми широких верств населення.
В сукупному духовному досвіді кожного суспільства мають місце різні, інколи полярні, суперечливі традиції, ідеї, вірування - міфологічні і наукові, світські й релігійні, утилітаристські й романтичні, егоїстичні й альтруїстичні, сентиментально-ідилічні й тверезо-розважливі. Які з них візьмуть гору - залежить від багатьох обставин у житті людей і конкретної особистості. Тоталітарні групи стають привабливими на етапі, коли саме життя набуває ірраціонального характеру, а на поверхню виходять потяг до таємного знання, пошук істини в зашифрованому - в знаках, символах, в інтуїтивному, чуттєвому. Ці новоутворення швидко пристосовуються до змін у соціальному житті, використовуючи його проблеми, вади на свою користь.
Феномен сучасних тоталітарних груп у вигляді альтернативної релігійності народився в США в 60-ті роки ХХ століття і згодом з`явився на суспільній арені Європи, набираючи різних форм. Поширення тоталітарних груп релігійного спрямування (тоталітарних культів) до певного часу не викликало занепокоєння в урядових структурах, серед громадськості багатьох країн світу, в тім числі і в Україні. Більшість з них існує легально, на законних підставах, реєструючись як духовно-культурні осередки (філософського, культурологічного, медичного, релігійного, естетичного, просвітницького та іншого спрямування, тобто під гаслом розвою духовності, турботи про фізичне і духовне здоров`я людей), а тому претендує на захист своєї діяльності відповідно до засад Європейської конвенції прав людини.
Громадське занепокоєння виникло у зв`язку з протиправними та антигуманними діями членів тоталітарних груп у Джонстауні (Гайяна, 1978 р.), де через релігійні переконання 900 осіб покінчило життя самогубством; в штаті Техас (США, 1993 р.), де 80 прихильників адвентистсько-розкольницької групи "Гілка Давида" спалили себе; у Швейцарії (1995 р.), де 30 членів групи "Храм Сонця" (п`ятеро з них діти 14 - 15 років) спалили себе. Активно діяли в цьому напрямку релігійні організації "Аум сінрікьо" в Японії та Росії (посягання на масове знищення населення), Великого білого братства в Україні (неодноразові пророцтва кінця світу і воскресіння 144 тисяч білих братчиків), у Греції, Франції, Канаді, Німеччині та інших країнах, де провокувалися масові голодування, небезпечні для життя і здоров`я людей. З часом тоталітарні групи привернули до себе увагу й урядових структур, оскільки стали проявлятися їхні тіньові риси - організована злочинність, порушення прав людини, спроби проникнення у владні структури, претензія на світове панування "розумних людей" над "рабами-добровольцями", ухиляння від сплати податків, торгівля зброєю, наркотиками, незаконна лікарська практика тощо.
Поява тоталітарних груп у посткомуністичних країнах співпала з періодом демократизації світського і релігійного життя, релігійного відродження. Вона стала своєрідною формою дисидентства, протесту проти комуністичної ідеології, а згодом, як і на Заході, - альтернативою традиційним релігіям і суспільно-політичним рухам та об`єднанням. Появі цих груп сприяло також падіння престижу і вагомості так званої інституціональної церкви, традиційних вірувань, духовний вакуум, що утворився у зв`язку із крахом марксистсько-комуністичної ідеології та свідомості.
Нинішнє тяжіння до утворення замкнених соціальних груп має свої особливості. Воно набуває масового характеру, рекрутуючи в свої ряди все більше молоді, а не людей похилого і середнього віку, і стає для неї черговим "модним" напрямком. На цьому фоні дещо потьмяніли такі молодіжні течії, як "рокери", "панки", "металісти" тощо. Цьому сприяє ряд кардинальних змін у суспільстві. Втрата соціальних орієнтирів, соціальної опори, звичних гарантій і забезпеченого хоча б за мінімумом існування викликає у людей розгубленість. Нова система цінностей, ідеалів, норм формується поза аксіологічним контекстом загальнолюдських цінностей, національно-етнічних, релігійних традицій. В таких умовах соціально-психологічний чинник набуває дедалі більшої ірраціональності, а світоглядно-ідеологічний вакуум легко заповнюється альтернативними, еклектичними міфологемами, символами, які сприймаються некритично, на віру, особливо коли вони до свідомості молодої людини доносяться привабливо, з застосуванням впливу не лише на свідомість, а й підсвідомість.
У діяльності тоталітарних груп найгострішими є кілька аспектів:
а) практично-правовий, пов`язаний з можливістю їх легального існування на законних підставах, відповідно до чинного законодавства (рішенням Європейського парламенту в лютому 1996 року щодо сект в Європі діяльність таких груп визнана соціально небезпечною);
б) групи за умов безконтрольного існування з боку суспільства виробили відпрацьовану стратегію і тактикусвітоглядної і психологічної обробки особистості, методику введення її у стійку психологічну залежність від групи;
в) розірвати зв`язок члена групи після стійкої залежності від групових процесів досить важко.
Зазначимо, що деструктивність групі надає не її програма, вчення, вірування, доктрина (вони найчастіше є соціально прийнятними, що й дозволяє тоталітарним групам офіційно реєструватися і діяти в соціально-правовому просторі), а те, що вона робить з особистістю, як впливає на неї, на які вчинки, лінію поведінки спонукає, який спосіб життя нав`язує. Діяльність тоталітарних груп стала можливою і завдяки недосконалості законодавчої бази в цьому питанні, світоглядній і психологічній неграмотності населення, неспроможності людей протистояти методикам перетворення психіки та контролю за діяльністю особистості, невмінню передбачити негативні впливи.
Тоталітарні групи мають суто прикладну спрямованість (вони є не формою пошуку Абсолюту, Бога, філософської ідеї, а своєрідною формою розв`язання власних проблем особистості нетрадиційним

 
 

Цікаве

Загрузка...