WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Освіта – не товар, студенти – не покупці (пошукова робота) - Реферат

Освіта – не товар, студенти – не покупці (пошукова робота) - Реферат

слід було своєчасно обґрунтувати, для яких галузей бакалавр достатня освіта.
Проблем з розпізнаванням наукових ступенів теж більше, ніж досить. В Європі є один ступінь. Стати доктором наук(доктором філософії), що еквівалентно нашому кандидатському диплому, там можна лише через аспірантуру. У нас це не обов'язково. Тим самим під сумнів поставлено двохступеневу систему (кандидат - доктор), яка пройшла в Україні випробування часом. Природно, виникли й побоювання, що у нас залишиться лише докторський ступінь. Він нібито не визнаватиметься за кордоном.
Вчені Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України вирішили повернутися обличчям до Європи і створили прецедент. Вони вирішили видавати власний диплом усім, хто захистить у них кандидатську дисертацію. Незалежно від майбутнього рішення ВАКу, до якого пошукувач теж відправлятиме необхідні документи.
Слід погодитися: діяльність атестаційної комісії стає все більш вибірково вимогливою і бюрократичною. Дивна річ, але на нашому добробуті ніяк не позначилося збільшення останнім часом в 70 разів кількості економістів з науковим ступенем. А от кількість докторів наук з хімії зменшилась майже в десять разів. Не зростає кількість захистів з природничих і технічних наук, а їх рівень знижується.
Всі погоджуються, що освітня галузь досить консервативна, розвивається за своїми внутрішніми законами, обумовленими національними особливостями. І водночас, за будь-яку ціну, якнайшвидше рекомендується впроваджувати в життя настанови Болонської декларації. Адже формування європейського освітнього простору передбачається завершити 2010 року.
Має рацію В. Андрущенко: необхідність приєднання до Болонського руху обумовлена становленням інформаційного суспільства, викликами глобалізації, посиленням міграційних процесів, мобільності ринку праці, міжкультурних обмінів. Головне ж, на його думку, об'єктивно формується потреба навчитися "жити разом", зберігаючи власну етнічну, культурну, релігійну особливість, розуміючи і поважаючи один одного у відповідності зі спільними нормами і стандартами, оскільки світ втомився від тероризму та безперервних конфліктів.
Все так. Але чи враховується при цьому різний рівень стартових можливостей країн, які стали на шлях постіндустріальної трансформації? Валовий продукт України більш як на половину складається з сировини, а от розвинені країни, навпаки, на 80 - 90 % своїх багатств формують за рахунок впровадження досягнень техніки, наукоємних технологій. Тому голова Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України С. Ніколаєнко мав підстави заявити на парламентських слуханнях 13 травня 2004 року: болонські "примочки" не допоможуть в умовах самовиживання вищої освіти.
Болонська декларація фактично уніфікує, а не зближує національні освітні системи. І вже першим кроком на цьому шляху є об'єктивна необхідність "створення єдиного семантичного простору з уніфікованою термінологією, понятійним апаратом". Прихильники Болонського руху уникають конкретизувати те, що лишиться від власних традицій (тільки бідність?). Чи не перетворить європейська "педагогічна рада" (Болонська декларація) простір у своєрідну бурсу, де все регламентовано і немає місця для самодіяльності? Вже зараз тести, рейтинги, кредити, модулі тощо не тільки й далі формалізують навчання і виховання, але й певною мірою дегуманізують його, суперечать концепції "людиноцентризму".
Школяра доречно позбавили небезпеки стати другорічником. Водночас 12-тибальна система оцінок розмиває усталене уявлення про "що таке добре, а що - погано", створює сприятливі умови для безвідповідальної, інфантильної поведінки. Діти й дорослі постійно "перекладають" нинішні оцінки на звичні, значно конкретніші.
Виникла сприятлива ситуація для того, аби без особливого напруження відвідувати школу аж 12 років. Між тим в країні катастрофічно не вистачає людей, здатних до важкої, напруженої праці. Майже 5 мільйонів з них перебувають за кордоном, значна частина молодих і не зовсім чоловіків деградує в охоронцях. Чи враховувалась, коли приймали рішення про подовження терміну навчання, та обставина, що відбувається помітна акселерація і деіндивідуалізація юнаків і дівчат? І за бажанням дитини, її батьків можна нині піти в перший клас навіть у 6 років, а за індивідуальною програмою дозволяється вчитися вже з трьох - чотирьох років. Тому, напевно, не слід особливо захоплюватися профільним навчанням у старших класах. Самовизначення підлітків може затриматись, а помилки, зроблені під чужим впливом, мало чому вчать.
Продовження періоду перебування в школі так чи інакше позначається на процесі соціалізації, загострює конфлікт культур різних поколінь. Вічний конфлікт "батьків і дітей" поглиблюється і за рахунок постійного оновлення соціокультурної ситуації. Так, кредитно-модульна система допомагає здійснювати перехід між спорідненими напрямками й спеціальностями. І цією можливістю вже скористалися окремі приватні вищі навчальні заклади, які випускають фахівців з двома дипломами. В подібних випадках навантаження на студентів перевищує всі допустимі норми, а спеціальності складно назвати спорідненими. Як правило, це юристи й економісти. Їх кількість зараз явно не відповідає потребам України. Переважна більшість державних і приватних університетів готують таких фахівців. А де вони беруть кваліфікованих викладачів для їх підготовки? Риторичне запитання. Відтак справжніх професіоналів днем з вогнем не знайдеш.
Кажуть, що акумулююча модульна система дозволяє дати комплексну оцінку діяльності студента, в тому числі його участі в наукових дослідженнях, олімпіадах, конференціях. І знову риторичне запитання. Чи багато студентів реально тяжіє до науки? І як стимулюється така діяльність? Модулі скасовують екзаменаційні сесії, і нам випало бути свідком того, як це відбувалося в одному із столичних університетів. За два місяці, посеред семестру, коли студенти ще не встигли як слід опанувати термінологію складного предмета, пристосуватися до вимог викладача, їм довелося готуватися до модульного іспиту. При цьому заняття не припинялися, і дехто із студентів вимушений був їх прогулювати. Вже тоді, на самому початку, експеримент викликав одностайне несприйняття. І не тому, що нове завжди потребує долання інерції мислення, витрачати більше часу й зусиль, а саме через недоцільність такого радикального втручання в навчальний процес.
Все ж часи тотального "одобрямсу", здається, відходять у минуле. Тому підносять голос (хоча їх і небагато) критично налаштовані спеціалісти, котрі сприймають Болонську декларацію скоріш як ознаку кризи європейської університетської освіти, ніж програму виходу з неї. Адже на ринках праці перевага віддається нині американським фахівцям, все більше іноземних громадян прагнуть навчатися в США. На думку опонентів, скорочення строку навчання бакалаврів (їм навіть не передбачено виробничої практики) сприятиме подальшому зниженню якості освіти, остаточно перетворить Україну на "експортера" дешевих

 
 

Цікаве

Загрузка...