WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Методи психосемантики в дослідженні соціальних уявлень (пошукова робота) - Реферат

Методи психосемантики в дослідженні соціальних уявлень (пошукова робота) - Реферат

- товариський ,75
,70
,70
,60
-,59
,59
,52
,49
Ф3 ж Ф4 ж
поступливий - упертий
обмежений - інтелектуальний
критичний - довірливий
демонстративний - скромний ,70
,60
-,54
-,49
тривожний - упевнений
транжира - хазяйновитий
самостійний - залежний
веселий - депресивний
принижений - гордий -,70
,61
,55
,53
-,44
Образ-типаж "Типові сучасні українці очима інших національностей" (ТСУ як со).
В результаті факторного аналізу було виділено чотири значущих фактори, які пояснюють, відповідно, 25,5; 12,4; 8 та 6,4% вкладів у загальну дисперсію (таблиця 4).
Фактор 1 утворили майже такі шкали, як і Ф1 інших образів (відкритість позитивним почуттям (людяність)), але всі з протилежним знаком. Можна сказати, що це образ ворога. До того ж ворожість якого викликана не різницю у поглядах або конкуренцією, а природженоюзлостивістю і мізантропічністю.
Фактор 2 - це протилежний полюс фактора соціальна сила (інших образів): соціальна безпорадність. На думку респондентів, українці в очах представників інших національностей здаються такими, що "не можуть дати собі ради", та й не прагнуть до цього. Вони не мають жодної позитивної риси.
Фактор 3 ми назвали - егоцентризм. Він виступає як додатковий до перших двох, ніби пояснюючи, звідки береться злостивість і безпорадність українця. Він підкреслює також незрозумілість українця для інших ("хаотичний").
Фактор 4 був названий нами - людяність. До нього увійшли якості, які, за уявленнями респондентів, не вдається знецінити представникам інших етнічних груп. Завдяки саме цим якостям українця сприймають як людину, а не як "монстра".
Таблиця 4
Ф1 Ф2
веселий - депресивний
гостинний - самітник
дружелюбний - озлоблений
красивий - звичайний
любимий - ненависний
добрий - злий
щирий - лицемірний
доброзичливий - злопам'ятний
люблячий - байдужий
замкнутий - товариський -,75
-,70
-,68
-,67
-,67
-,64
-,60
-,59
-,59
-,54 самостійний - залежний
хитрий - наївний
аполітичний - активіст
розумний - тупий
критичний - довірливий
амбіційний - без претензій
обмежений - інтелектуальний
тривожний - упевнений
сильний - млявий -,77
-,76
,68
-.63
-,63
-,62
-,62
,53
-,46
Ф3 Ф4
хаотичний - гармонійний
жадібний - щедрий
егоїстичний - чуйний
заздрісний - безкорисливий
транжира - хазяйновитий
лінивий - працьовитий ,70
,67
,65
,64
,58
,56 демонстративний - скромний
грубий - ніжний
принижений - гордий
люблячий - ненависний
,70
-,62
-,51
,51
Для респондентів образ "Типові сучасні українці в очах представників інших національностей" - так зване соціальне очікування (СО) - припущення людини щодо оцінки її особистості оточуючими. СО включають, по-перше, усвідомлення людиною того, яких форм поведінки чекають від неї інші; по-друге, усвідомлення людиною можливих реакцій оточуючих на її поведінку; і, нарешті, усвідомлення людиною тих вимог, які ставлять до неї оточуючі. Вони виникають у відповідь на ставлення до людини групи або інших індивідів. Виступаючи ланкою, яка пов'язує індивідуальне в особистості із соціальним, СО відіграють особливо важливу й активну роль у процесах саморегуляції поведінки.
Завдяки СО процес саморегуляції поведінки детермінується не лише самосвідомістю особистості, але й тим реальним досвідом спілкування, взаємодії з навколишнім середовищем, у процесі яких очікування постійно підлягають соціальній апробації. Людина в різних соціальних системах, виходячи з очікувань щодо неї представників певної групи, здійснює відповідну лінію поведінки. СО, наділені високим ступенем обов'язковості, формалізованості та виразності, складають роль. Поведінка людини, що має певну позицію, розцінюється як рольова і підлягає оцінці з погляду відповідності очікуванням.
На підставі аналізу наведених даних можемо зробити висновки:
· емоційно-оцінний компонент етнічних автостереотипів українського студенства університетів має позитивне спрямування і середній рівень загальної емоційної орієнтації. Рівень привабливості автостереотипу середній. Основними осями семантичного простору автостереотипів є "відкритість позитивним почуттям" (людяність), "соціальна сила" і "психологічний захист". Автостереотип українського студентства має позитивне забарвлення і є емоційно насиченим;
· соціальні очікування українського студентства щодо власної етнічності є так званим комплексом меншовартості. Найбільш очікувані атрибуції - злостивість, мізантропічність, соціальна безпорадність, егоцентризм, хаотичність.
ІІ. За допомогою методики СД-УФразео було проведено реконструкцію семантичного простору, в якому розташовані рольові позиції стереотипних образів-типажів. Семантичний простір має описувати й диференціювати уявлення про психологічні особливості як сучасного типового представника українського етносу, так і ролей-типажів, які мають входити до структури "Я"-концепції, бути щільно пов'язаними з етносоціальними уявленнями і здійснювати значний вплив на життєдіяльність людини.
Перший етап - створення методики й проведення процедури оцінювання.
а) У якості експериментального матеріалу ми вибрали з "Фразеологічного словника української мови" [8] 99 фразеологізмів, що належать до групи дієслівних. Вони мають низку особливостей, які дозволяють ефективно використовувати їх у психосемантичних дослідженнях як особистості, так і соціуму, а також дають змогу досліджувати свідомість і самосвідомість (індивіда або групи), для чого інші методи непридатні.
1. Фразеологізм є різновидом фольклору, в якому закумульовано сукупний суспільний досвід. Він є відбитком структури буденної свідомості. В ньому віддзеркалено національно-культурну специфіку мови.
2. Фразеологізм має цілісну, неадитивну будову елементів, із яких він створений. Ці елементи в сукупності задають нове цілісне значення.
3. Фразеологізм має метафоричний, образний характер, зафіксований у понятті фразеологічної ідіоматичності, яка є основною його ознакою. Фразеологізми подають абстрактне через конкретне, узагальнене через

 
 

Цікаве

Загрузка...