WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Методи психосемантики в дослідженні соціальних уявлень (пошукова робота) - Реферат

Методи психосемантики в дослідженні соціальних уявлень (пошукова робота) - Реферат

- довірливий
сильний - млявий
поступливий - впертий
самостійний - залежний ,78
,58
,57
,56
-,55
,46
Ф3 Я Ф4 Я
егоїстичний - чуйний
заздрісний - безкорисливий
жадібний - щедрий
замкнутий - товариський
тривожний - упевнений
принижений -гордий
,76
,74
,57
,57
,54
,51
лінивий - працьовитий
хаотичний - гармонійний
транжира - хазяйновитий
-.73
-,51
-,50
Зважаючи на зміст шкал, які утворили фактор 1, ми назвали його - відкритість позитивним почуттям (або людяність). Якість "красивий" почуття не описує, але, як засвідчивкластерний аналіз, у семантичному просторі респондентів вона щільно пов'язана з іншими ознаками, що увійшли до цього фактора. Тобто вона описує не зовнішню привабливість, а красу людини взагалі. Якості "красивий" і "розумний" утворюють один пучок в ієрархічному дереві образу "Я". Це свідчить, що в уявленнях респондентів розум забезпечує їм відкритість позитивним почуттям - душевну красу, і, навпаки, людяність запобігає отупінню.
Фактор 2 ми назвали - соціальна сила. В уявленнях респондентів для того, щоб відчувати себе незалежним індивідом в сучасному суспільстві, необхідно бути сильними і наполегливим, критично дивитися на світ, не допускати наївності й довірливості, уміти продемонструвати себе.
Фактор 3, на нашу думку, вказує на тип невротизації та захисні механізми, яких можна чекати у респондента при зазіханнях на його особистість, його "Я". Ми назвали його - психологічний захист. Для респондентів характерна поведінка за типом психостенії. Якщо таку людину ображати, зневажати, принижувати, то вона починає непокоїтися, постійно сумніватися в правильності своєї поведінки й цінності власного "Я", і, зрештою, замикається в собі. Основний захисний механізм - ізоляція.
Фактор 4 ми назвали - ідеальне "Я". Кластерний аналіз образу "Я" показав, що якості "працьовитий" і "гармонійний" щільно пов'язані. Тобто, на думку респондентів, щоб стати гармонійною особистістю, вони повинні працювати над собою і бути хазяйновитими (мабуть, мається на увазі збереження і раціональне використання всіх здобутків).
Образ-типаж "Типовий сучасний українець" (ТСУ ч). В результаті факторного аналізу було виділено три значущих фактори, які пояснюють, відповідно, 27.5, 11.1 та 8.7% вкладів у загальну дисперсію (таблиця 2).
Фактор 1 утворили майже такі шкали, як і Ф1 образу "Я" (відкритість позитивним почуттям (людяність)). Єдина суттєва різниця - збагачення фактора якістю "сильний", яка надає образу мужності.
Фактор 2 за своєю суттю відповідає Ф3 образу "Я"(психологічний захист). На думку респондентів, типовий українець при зазіханні на його особистість вдається до активного захисту свого "Я". Основні захисні механізми - заперечення й раціоналізація.
Фактор 3 схожий на Ф2 образу "Я"(соціальна сила). На думку респондентів, самостійність і соціальну незалежність українцеві забезпечує комунікативна компетентність і впевненість у собі.
Таблиця 2
Ф1ч Ф2 ч
любимий - ненависний ,77 заздрісний - безкорисливий ,74
гостинний - самітник ,76 хитрий - наївний ,65
люблячий - байдужий ,75 жадібний - щедрий ,63
добрий - злий ,70 амбіційний - без претензій ,63
веселий - депресивний ,69 критичний - довірливий ,58
красивий - звичайний ,68 демонстративний - скромний ,57
розумний - тупий ,65 егоїстичний - чуйний ,55
дружелюбний - озлоблений ,64
сильний - млявий ,61
доброзичливий - злопам'ятний ,60
Ф3 ч
тривожний - упевнений -,77
принижений - гордий -,76
хаотичний - гармонійний -,69
обмежений - інтелектуальний -,66
лінивий - працьовитий -,53
самостійний - залежний -,53
замкнутий - товариський -,51
Образ-типаж "Типова сучасна українка" (ТСУ ж). В результаті факторного аналізу було виділено чотири значущих фактори, які пояснюють відповідно 25.5, 9.9, 7.4 та 6.1% вкладів у загальну дисперсію (таблиця 3).
Фактор 1 утворили майже такі шкали, як Ф1 образів "Я" та ТСУ ч (відкритість позитивним почуттям (людяність)). Зупинимося лише на кількох цікавих моментах. По-перше, з фактора зникають якості "розумний" і "веселий", але з'являється "релігійний". Залишається якість "сильний", яка надає образу мужності. По-друге, змінюється вага факторних навантажень якостей "люблячий" і "любимий". В образі "Я" вони посідають, відповідно, першу і третю позиції, в образі ТСУ ч - третю і першу, а в образі українки - першу й четверту. Проаналізувавши усі зміни, можна дійти висновку, що в уявленнях респондентів типовий українець - це той, кого люблять, а типова українка - це та, яка любить. Українець відчуває себе сильним, розумним, веселим, людяним - коли його люблять. Українка - навпаки. Саме власна любов, до того ж любов не розумом, а душею (любов-релігія) наділяє її силою і людяністю.
Фактор 2 за своєю сутністю подібний до факторів образів "Я" та ТСУ ч, які ми назвали - психологічний захист. На думку респондентів, для українки при зазіханні на її особистість характерна поведінка дуже активного, можна сказати навіть агресивного захисту свого "Я". Основні захисні механізми - раціоналізація і гіпертрофована самоприв'язаність (ригідність удаваного самовдоволеного "Я").
Якості, які увійшли до фактора 3, входять у протиріччя з образом, змальованим трьома іншими факторами. Ми назвали цей фактор "жіночність". З одного боку, це таємне бажання кожної жінки (усвідомлене чи підсвідоме) бути хоч іноді слабкою, довірливою і не дуже розумною; таємне бажання чоловіка бачити її саме такою, а себе поряд з нею - захисником, порадником і авторитетом. З другого боку, це маска, яку жінка одягає для досягнення своїх цілей.
Фактор 4 подібний до факторів образів "Я" та ТСУ ч, які ми назвали - соціальна сила. На думку респондентів, самостійність і соціальну незалежність українці забезпечують такі чесноти, як самодостатність, впевненість у собі й оптимізм.
Таблиця 3
Ф1ж Ф2 ж
люблячий - байдужий
красивий - звичайний
гостинний - самітник
любимий - ненависний
сильний - млявий
дружелюбний - озлоблений
релігійний - атеїст
,79
,75
,70
,63
,57
,55
,52
жадібний - щедрий
егоїстичний - чуйний
заздрісний - безкорисливий
хаотичний - гармонійний
добрий - злий
грубий - ніжний
амбіційний - без претензій
замкнутий

 
 

Цікаве

Загрузка...