WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Переживання суб’єктом свого дорослішання - Реферат

Переживання суб’єктом свого дорослішання - Реферат

негативного очікування при наступних спробах зняти актуальність потреби. До того ж всі наступні спроби відбуватимуться за принципом уникнення "-", що, знову ж таки, зменшує вірогідність отримання справді бажаного об'єкта.
Але частіше, як засвідчило інтерв'ю, в юності люди відчувають на собі дію не внутрішніх перешкод, а зовнішніх (їх поява зумовлена оточуючим світом), які, в свою чергу, зумовлюють виникнення та розвиток внутрішніх перешкод. Такими зовнішніми перешкодами на шляху задоволення значущої потреби стають, перш за все, заборони з боку соціального оточення (батьків, вчителів, дорослих взагалі) та брак необхідних умов (починаючи від місця та способу проживання й завершуючи фінансовим станом родини). Оскільки поява будь-якої сторонньої перешкоди блокує реалізацію прагнень, що фруструє індивіда, його природною реакцією стає протест проти усталеного порядку речей.
У поведінці протест може набувати форм агресивних дій (агресія як відреагування та агресія як подолання, інакше - агресія-захист та агресія-напад), або ж форм пасивного спротиву (нічого не робиться для подолання ситуації) [8]. На рівні потреб відбувається швидка актуалізація потреби у незалежності. Однак на рівні почуттів респонденти дали дуже цікаву картину: вважалося, що підлітковий протест з'являється на основі злості від небажання миритися з існуючим станом справ. Проте виявилося, що протест, агресія є наслідком розчарування дитини, а згодом і юнака, в цьому світі ("світ не такий, як я думав"). Тобто, конкретні об'єкти для реалізації смисложиттєвих потреб виявилися "неістинними" для нього, вони просто розчарували його, і у внутрішньому світі залишається образа на цей світ ("він не мав права так зі мною чинити"). Причому ця образа є не ситуаційним почуттям, а контролює світобачення юної людини в цілому, виправдовуючи її претензії до життя.
Парадоксальне почуття образи пронизувало у прихованому вигляді репліки майже всіх респондентів - поява таких реплік залежала від ступеня їх відкритості. Парадоксальність же його полягає в тому, що хоча взагалі людина й усвідомлює безглуздість цього почуття, проте все одно його відчуває. Частіше люди ще й заперечують, що переживають образу (лише 6,3 % респондентів зізналися в переживанні цього почуття, яке посилилося під час перехідного періоду). Однак у кожного з досліджуваних під час бесіди хоч раз траплявся опис ситуації,яка була ними оцінена як несправедливий для них збіг обставин. Нерідко образа виникала навіть тоді, коли не було кого звинувачувати ззовні, тобто реально існували лише внутрішні перешкоди на шляху задоволення значущої потреби. Це засвідчує, що юні особи (і, як свідчить екзистенціальна психотерапія, дорослі також) не бажають брати на себе відповідальність за своє існування. Щоправда, вони це виправдовують своєю залежністю від батьків. І справді, 56,3 % респондентів уперше відчули відповідальність за своє життя лише тоді, коли стали жити окремо, або коли сталися події, що наділили їх новими обов'язками (вступ до вищого навчального закладу, тимчасова відсутність батьків, поява молодших сіблінгів). Решта або ще не брали на себе відповідальності, або це почуття було відоме їм з дитинства (як правило, цьому активно сприяло найближче доросле оточення).
Однак відповідальність за своє існування передбачає не лише відповідальність за спосіб життя, але й за свої почуття. А щоб почуття відповідальності виникло, необхідно відчути, що щось у цьому світі від тебе залежить. Для цього, у свою чергу, людині необхідно відчути власну автономію. Дитина ж бо злита з батьками - вони її доглядають, беруть відповідальність за її життя на себе. В юнацькому віці людина стоїть на порозі соціальної самостійності, отже ще в цю пору повинна відчути відповідальність за себе. Таким чином, теоретично, ранньоюнацький та юнацький віки є сенситивним періодом для формування такого почуття. Проте реально, незважаючи на те, що всі респонденти залишали за собою право контролю власного життя (як мінімум, на 50 % та максимум на 90 %), виникнення почуття образи на цей світ викривало їхнє бажання залишитися дитиною, яка ні за що не відповідає. Дехто (25 % на момент інтерв'ю) вважав, що їх дорослішання ще не завершилося, бо іноді вони почуваються дітьми; а 6,3 % взагалі висловили небажання набувати статусу дорослої людини: бо "дітям легше".
Отже (висновок), узагальнено специфічними (тобто притаманними саме цьому віковому періоду) переживаннями перехідного віку при реалізації смисложиттєво значущих потреб стає трикутник почуттів, вершини якого складають страх, віра та образа (вони є сутнісними почуттями людської екзистенції). Страх - це зворотний бік бажання досягнути об'єкта потреби: відчувається тривога за можливе недосягнення. Віра виникає як упевненість в істинності своїх бажань (те, до чого прагну, справді потрібне). Образа є реакцією на підтвердження страху та невиправдання сподівань. І поява серед переживань юного індивідуума цього трикутника не залежить від того, відбуватиметься чи ні задоволення смисложиттєво значущих потреб.
Література:
1. Абрамова Г. С. Возрастная психология. - Екатеринбург: Деловая книга, 1999. - 621 с.
2. Выготский Л. С. Педология подростка: Собр. соч-й в 6 т. - М.: Педагогика, 1984. - Т. 4. - С. 5 - 242.
3. Зейгарник Б. В. Теория личности Курта Левина. - М., МГУ, 1981. - 118 с.
4. Зиглер Д., Хьелл Л. Теории личности. - СПб.: Питер, 1998. - 608 с.
5. Психологическая помощь и консультирование в практической психологии / Под ред. М. К. Тутушкиной. - СПб.: Дидактика Плюс, 1999. - 352 с.
6. Роменець В. А. Психологія творчості. - К.: Либідь, 2001. - Вид. 2-ге, доп. - 288 с.
7. Фрейд З. Я и Оно. Труды разных лет. - Тбилиси: Мерани, 1991. - Книга 2 - 426 с.
8. Фурманов И. А. Психологические основы диагностики и коррекции нарушений поведения на подростковом и юношеском этапах онтогенеза: Автореф. дис… доктора психол. наук. - Минск, 1997. - 34 с.
9. Юнг К.-Г. Тэвистокские лекции. Аналитическая психология: её теория и практика. - К.: Синто, 1995.
10. Лановенко Ю. Переживання суб'єктом свого дорослішання // Соціальна психологія. - 2004. - № 4 (6). - C.113-122
11. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...