WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Особливості соціальних уявлень громадянок України та США - Реферат

Особливості соціальних уявлень громадянок України та США - Реферат


Вчинки, які мали оцінюватись, стосувалися чотирьох сфер повсякденного життя: 1. Професійна; 2. Сфера індивідуально-особистісного вдосконалення; 3. Сімейно-побутова; 4. Соціально-політичної активності.
Опитувальник було перекладено на англійську з дотриманням умов крос-культурних досліджень. В англомовному варіанті за допомогою американських колег підбиралися еквівалентні значення ситуацій та вчинків, які є повсякденними для громадян США.
Аналіз результатів дав можливість визначити як особливості соціальних уявлень та "рівень суб'єктності" в особистісному і соціально-політичному житті наших співвітчизниць, так і порівняти ці особливості з особливостями, притаманним громадянкам держави з усталеними демократичними традиціями, якою є США.
Дослідження соціальних уявлень виявило, що процес активізації, проявів суб'єктності як прагнення робити усвідомлений вибір і нести за нього відповідальність, приймати ризиковані рішення, активно діяти задля можливості змінити своє життя, без огляду на певні неминучі втрати, а також турбота про власне здоров'я та особистісне зростання властиві більшості українських респонденток у трьох перших сферах. Одночасно соціально-політична активність, хоч і розглядається нашими респондентами як необхідна в ідеалі, в їхньому власному житті проявляється досить невиразно.
Досить високий рівень схильності до активної життєвої позиції виявили українські респондентки в професійній сфері, демонструючи готовність до зміни професії, місця роботи, якщо воно не задовольняє їхніх потреб. До цієї сфери належали такі зразки вчинків, як "Змінити професію, яка не подобається", "Організувати власний бізнес", "Прагнути зробити кар'єру", "Піти з місця роботи замість того, щоб чекати, поки начальство виплатить заробітну платню".
Таким чином, активність життєвої позиції, суб'єктність почала виявлятися в особистісній сфері - як такій, що в першу чергу зачіпає інтереси індивіда і де особистість бачить реальні результати своєї власної активності. В цій сфері суб'єкт активності може прогнозувати результати, зважувати альтернативні варіанти рішень, робити вибір, керуючись власними принципами та перевагами.
Низькою є активність у соціально-політичній сфері, що стосується як "електоральної активності", так і прагнення взяти участь у суспільних процесах, впливати на прийняття рішень на місцевому рівні, об'єднуватися з іншими громадянами для захисту локальних інтересів чи власних прав. Наші респондентки, як виявилося, не ідентифікують себе з членами громади, мікрорайону. Для образу "Я" дуже низька вірогідність таких вчинків, як "Дбати про порядок у мікрорайоні", "Брати участь у батьківському комітеті", "Письмово звертатися до органів влади, щоб добитися справедливості", "Зустрічатися з кандидатом у депутати" тощо. Однак ці вчинки оцінюються як високовірогідні для "Жінки західного демократичного суспільства". Можна вважати тенденцією, що подає надію, те, що рольовій позиції "Мій ідеал жінки" приписується значно більша вірогідність здійснення активних вчинків у соціально-політичній сфері, ніж образу сьогоденного "Я".
Для української вибірки кореляційний аналіз дозволив виявити високий ступінь збігу образу "Я" та "Ідеалу жінки", дещо меншу кореляцію образу "Я" з рольовою позицією "Моя мати" та "Жінка, яка досягла успіху в нашому суспільстві", гранично значима кореляція відмічається з рольовою позицією "Типова жінка західного демократичного суспільства" (таблиця 1).
Таблиця 1
Кореляцийна матриця рольових позицій для української вибірки
Я Ідеал Мати Типова жінка нашого сусп. Типова американка Жінка, до якої ставлюся з презирством Жінка, особисте життя якої не вдалося Жінка 20 років тому Жінка, яка досягла успіху
Я 1
Ідеал 0,822 1
Мати 0,631 0,273 1
Типова 0,337 -0,112 0,721 1
Амер. 0,498 0,788 -0,221 -0,454 1
Презир. -0,621 -0,873 -0,072 0,314 -0,784 1
Невдаха -0,422 -0,721 0,064 0,516 -0,681 0,786 1
20 років тому 0,033 -0,144 0,553 0,408 -0,469 0,255 0,259 1
Успішна 0,745 0,929 0,124 -0,156 0,881 -0,862 -0,675 -0,358 1
Рольові позиції "Моя мати" та "Ідеал" пов'язані значно менше, що свідчить про знецінення досвіду батьківської сім'ї, батьківських цінностей та ідеалів. Образ "Моя мати" збігається з рольовою позицією "Жінка нашого суспільства 20 років тому" і не має кореляції з рольовою позицією "Жінка, яка досягла успіху у нашому суспільстві". Відповідно, "Жінка нашого суспільства 20 років тому", за уявленнями досліджуваних, - це не та жінка, "яка досягла успіху у нашому суспільстві" (заперечна кореляція).
Цікаво, що образ "Типової жінки нашого суспільства" має позитивні кореляційні зв'язки з позиціями "Жінка, до якої я ставлюся з презирством", "Жінка, особисте життя якої не вдалося" та "Жінка нашого суспільства 20 років тому". Таким чином, наші респондентки вважають, що типові сучасні жінки мають багато спільного з жінками нашого суспільства 20 років тому, і себе з ними не ототожнюють. В їхніх очах типові сучасні жінки є негативним образом.
Рольова позиція "Типова жінка західного демократичного суспільства" у сприйнятті досліджуваних має високі кореляційні зв'язки з образом "Жінки, яка досягла успіху в нашому суспільстві", а також "Моїм ідеалом жінки" та дещо менше - з образом "Я". Тобто ідеалом наших досліджуваних є жінка західного демократичного суспільства. Можна припустити, що імпліцитно цей образ викликає уявлення про демократичні цінності, які повинна сповідувати така типова жінка. Опосередковано можна зробити висновок, що для наших жінок, які відкидають цінності і норми, характерні для суспільства 20 років тому, на перший план виходять такі цінності, як право вибору, свобода і відповідальність за власне життя. Однак наші жінки не можуть поки що ототожнювати себе з таким образом.
Найбільша подібність між образами "Я" і "Мій ідеал жінки", а також "Жінкою західного демократичного суспільства" помітна у професійній сфері та сфері індивідуально-особистісного вдосконалення. В сімейній сфері, завдяки традиційним культурним відмінностям, певні вчинки вважаються мало прийнятними для себе та ідеалу, але характерними для жінки західного суспільства ("Прожити життя, не одружуючись", "Одружитися з чоловіком, якого кохаю, навіть якщо він не може забезпечити сім'ю", "Зрадити чоловікові у відповідь на його зраду").
І зовсім не схожі образи "Я", "Ідеалу" і "Жінки західного демократичного суспільства", якщо порівнювати їх поведінку у соціально-політичній сфері (громадянська активність). На думку респонденток, для узагальненого образу "Жінки західного демократичного суспільства"типовими є такі вчинки, як: "Вступити в громадську жіночу організацію", "Брати участь у страйку або мітингу протесту", "Письмово звертатися до органів влади, щоб домогтися справедливості" тощо. Образові "Я" наших досліджуваних така поведінка притаманна незначною мірою. Цікаво, що для образу "Ідеалу" рівень активності у соціально-політичній сфері дещо менший, ніж для образу "Жінки демократичного суспільства", але вищий, ніж для уявлення про власне "Я".
Таким чином, сучасні українські жінки переглядають свої цінності та ідеали, які розходяться з цінностями жінок нашого недавнього суспільства;

 
 

Цікаве

Загрузка...