WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Основні напрямки мотивуючого впливу директивних документів на офіцерів - Реферат

Основні напрямки мотивуючого впливу директивних документів на офіцерів - Реферат

підпорядковуватися некомпетентному начальнику, виконувати його вимоги та неминучістю каральних санкцій у разі "непослуху". Їх виконання пояснюється усвідомленням певних незручностей, неприємностей, покаранням, які можуть мати місце у разі невиконання дій. Передбачення можливості неприємностей і покарання внаслідок невиконання дій та прагнення їх уникнути - ось що стимулює до активності, коли йдеться про дію негативної мотивації. Виконання документів заохочувального характеру пояснюється небажанням виконувати неконкретні доручення "некомпетентного" начальника та їх "нецікавим" змістом, "…тому що такі документи не містять конкретних дієвих заходів та носять описовий характер".
2-й фактор (внесок у сумарну дисперсію - 10,2 %) інтерпретовано як "особистісний" напрям мотивуючого впливу. Він пов'язаний з небажанням виконувати накази негативного, "неприємного" змісту. У цей напрям також об'єднано мотивування, що свідчать про афіліацію та небажання підпорядковуватися некомпетентному начальнику.
Позитивний полюс цього фактора представлений такими мотиваційними конструктами:
· виконую такі накази, тому що не хочу втрачати довіру командира і не бажаю псувати відносини з начальством - 0,738;
· виконую такі накази, бо розумію, що сім'ю потрібно годувати - 0,711;
· вважаю, що такі накази виконують лише ті, на кому звикли "їздити" - 0,530;
· думаю, що виконання таких наказівнеможливе, бо в них, як правило, не вказано конкретних шляхів їх виконання - 0,446;
· виконую їх, тому що поважаю рішення командира та не звик підводити свого начальника - 0,413;
· виконую такі накази, бо не бачу себе поза армією - 0,345.
На протилежному полюсі цього фактора міститься такий мотиваційний конструкт:
· розглядаю виконання таких наказів як свій обов'язок - 0,123.
Директивні документи в цьому напрямі з більшою ймовірністю "пробуджують" мотивацію "уникнення неприємностей". Говорячи мовою респондентів, сюди слід віднести "відчуття невпевненості в завтрашньому дні", "відчуття тривоги і песимізму", "відчуття апатії та байдужості" тощо. Різке зниження життєвого рівня офіцерів на фоні серйозного ускладнення умов діяльності державних структур стає важливою причиною уникнення ними виконання вимог директивних документів. Страх перед можливими неприємностями чи покаранням і намагання цього уникнути - ось що спонукає до діяльності під впливом негативної мотивації.
Мотивуючий вплив директивних документів у цьому напрямі виявився слабким, а виконання документів офіцери мотивують бажанням налагодити довірчі відносини як з колегами, так і з вищим керівництвом, можливістю поспілкуватися на більш високому рівні та небажанням виконувати вимоги некомпетентного начальника.
Особливість цього фактора для офіцерів виявляється в тому, що "спонукальна" сила впливу вказаних груп директивних документів невиразна та має "нульове" факторне навантаження. Це дає підстави вважати особистісний напрям мотивуючого впливу недостатньо усвідомленим офіцерами. Саме спрямування "афіліаційних" елементів директивних документів до "маси" офіцерського складу збільшить "вагу" впливу професійно значимих особистісних якостей офіцерів.
3-й фактор (внесок у сумарну дисперсію 6,81 %) увібрав у себе окремі групи директивних документів. Аналіз мотивів, якими пояснюється об'єднання в такі групи, дало підстави сформулювати робочу назву цього напряму - напрям "міжособистісних взаємин".
До позитивного полюса цього фактора увійшли корпоративні статути та документи заохочувального характеру (1-а група):
№ з/п Назва типу директивних документів Факторна вага
1 Корпоративні статути (організації роботи, службові обов'язки персоналу, інструкції персоналу тощо) 0,598
2 Документи заохочувального характеру
(про премії, заохочення) 0,467
На протилежному полюсі опинилися директивні документи негативного змісту та документи професійного призначення (2-га група):
№ з/п Назва типу директивних документів Факторна вага
1 Документи негативного змісту: недоліки, порушення робочого дня, розпорядку роботи установи, фірми тощо - 0,663
2 Документи професійного призначення - 0,339
Можна констатувати, що корпоративні статути та документи заохочення (1-а група) мотивуються офіцерами почуттям певної приналежності "до себе подібних" та самоствердженням:
· виконую такі накази, бо не бачу себе поза армією - 0,137;
· виконую такі директиви, бо вважаю себе старанним і сумлінним офіцером, розглядаю їх виконання як можливість проявити себе - 0,133.
Прагнення до самоствердження - це важливий мотив, який спонукає офіцерів багато працювати і розвиватись. На думку А. Маслоу, це прагнення до повної реалізації своїх здібностей, впевненість у собі, здатність відчувати свою професійну значущість.
Таким чином, можна припустити, що виконання документів 1-ї групи офіцери пояснюють прагненням відчувати свою майстерність і компетентність. Виявляється, що для військової людини важливо, щоб її помітили, визнали, відзначили, нагородили чи підвищили у статусі, тобто застосували до неї позитивні, заохочувальні (як формальні, так і не формальні) санкції.
2-а група (документи негативного змісту та документи професійного призначення) має тенденцію пробуджувати мотиви, пов'язані з небажанням виконувати накази некомпетентного начальника:
· думаю, що виконання таких наказів неможливе, бо в них, як правило, не вказано конкретних шляхів їх виконання - 0,185.
Можна припустити, що виконання документів 2-ї групи офіцери мотивують поєднанням "батога і пряника". Необхідність і доцільність застосування цього механізму пояснюється життєвою необхідністю. Адже нерідко для того, щоб отримати бажане, офіцер вимушений робити необхідне.
Для того, щоб офіцери були зацікавлені, аби між ними утворилися відносини співробітництва, партнерства, вони повинні, насамперед, пересвідчитися в тому, наскільки і у якому відношенні їхні колеги є креативними і, при необхідності, вдаватися до використання прескрептивного соціально-психологічного механізму мобілізування. Це означає бути активними, розворушити, запалити, надихнути на гранично можливий для офіцерів рівень власне людського існування, зокрема, на актуалізацію особистісних смислів, сутнісних сил і суб'єктних

 
 

Цікаве

Загрузка...