WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Основні напрямки мотивуючого впливу директивних документів на офіцерів - Реферат

Основні напрямки мотивуючого впливу директивних документів на офіцерів - Реферат


Реферат на тему:
Основні напрямки мотивуючого впливу директивних документів на офіцерів
В кожному суспільстві функціонують структури, в яких мотивування є одним з основних механізмів діяльності. Зокрема, у збройних силах існує більша, ніж в інших сферах, необхідність застосування механізму мотивуючого впливу на особистість. Перш за все це пов'язується з готовністю військових підрозділів до їх застосування за призначенням. Так, льотчики-винищувачі за короткий термін повинні підняти літак у повітря й перехопити ворожу ціль, підводний човен - непомітно вийти в заданий район і торпедувати ворога, підрозділ спеціального призначення - захопити й знищити стратегічний об'єкт противника тощо.
Сукупність відомих соціально-психологічних механізмів впливу на людину можна поділити на різні типологічні групи залежно від обраних для цього критеріїв. Зокрема, досить чіткий типологічний розподіл, обгрунтований В. Татенком, дозволяє застосовувати критерій "свобода - необхідність": одні механізми дають можливість вибору і свободи дій об'єктові впливу, а інші вимагають підпорядковуватися правилам, нормам, звичаям, традиціям і, зокрема, вимогам суб'єкта впливу. В цьому випадку йдеться про прескриптивні соціально-психологічні механізми впливу (вимагання, санкціонування, зобов'язування, вправляння тощо) [1, с. 69]. Якраз військова діяльність і підтверджує необхідність та доцільність застосування таких механізмів. Особливо це стосується офіцерського корпусу, чиї професійні обов'язки пов'язані, насамперед, з військовою Присягою та захистом Батьківщини. Адже для такої категорії військовиків важливі честь, доблесть, відповідальність за справу, спільно прийняте рішення, клятва, які дають моральне і юридичне право застосувати прескриптивні механізми впливу.
Успішність управління військовими підрозділами безпосередньо пов'язується з наявністю у військового керівництва відповідних засобів мотивуючого впливу, від яких не тільки залежить забезпечення високої бойової готовності підрозділів, але й підтримання на необхідному рівні психологічного стану особового складу.
Проте проблема мотивуючого впливу директивних документів на особовий склад розроблена науковцями ще недостатньо, що утруднює процес управління взагалі, а також виховання військовиків на патріотичних та гуманістичних засадах.
Узагальнена класифікація засобів мотивуючого впливу в практичній діяльності військових фахівців виступає як комплекс засобів, де в різних пропорціях представлено і вербальні, і невербальні, і енергоінформаційні, і предметно-матеріальні засоби психологічного впливу. Однак при всьому цьому військова людина, проявляючи свою соціальну сутність, віддає пріоритет вербальним засобам як найефективнішим. Виходячи з цього контексту, ми й розглядаємо директивні документи як засіб ефективного психологічного впливу на офіцерів.
Сучасне розуміння поняття "директивний документ" неоднозначне. Аналізуючи літературу з функціонально-цільового призначення, читацької адреси документа, характеру інформації тощо, можемо констатувати, що директивний документ має спонукальний, наказовий зміст і виконує такі функції:
· активізації поведінки (спонукання до дії в заданому напрямку);
· інтердикції (заборони певних дій або небажаних різновидів діяльності);
· дестабілізації (порушення певних автономних форм поведінки і діяльності).
Водночас припускаємо, що різні типи директивних документів чинять неоднаковий мотивуючий вплив на військовослужбовців. По-перше, директивних документів дуже багато, вони дуже різні - за змістом, стилем викладу, частотою (періодичністю) доведення особовому складові, кількістю надходження. По-друге, одні документи частіше повторюються, інші з'являються значно рідше, а деякі (найважливіші) виходять навіть одноразово; очевидно, що сила та характер впливу цих документів у кожному випадку буде різною. По-третє, навіть один документ (наказ, директива, інструкція) може породжувати навіть у однієї людини різні, в тому числі й протилежні мотиви, які можуть одночасно спонукати як до виконання, так і до невиконання наказів. По-четверте, кількість цих мотивів і кількість офіцерів (у яких вони виникають як реакція на накази) є величезною. По-п'яте, хоча і вважається (апріорі), що кожен конкретний директивний документ має породжувати визначені ним мотиви і поведінку офіцерів, але це далеко не завжди означає, що саме так воно реалізується в дійсності (підтвердження цьому командування відчуває в окремих випадках). І, нарешті, нам не відомі випадки цільового дослідження директивних документів щодо того, який їх тип (і у якій формі виконаний) які типи мотивів породжує.
І тоді постає питання, як зорієнтуватися, в який бік спрямувати мотивуючий вплив у цілому, як побачити за окремими випадками загальну картину, щоб з'ясувати, які саме психологічні елементи директивних документів і яка їх маса загалом рухає офіцерами, як вони насправді керують мотивами і поведінкою в цілому.
Відтак перед нами постала необхідність укрупнити і розробити основні типи директивних документів і основні типи мотивів та спробувати пов'язати їх між собою. І в такий спосіб дати відповідь, як основні типи директивних документів пов'язуються з основними типами мотивів.
Для цього нами було застосовано метод репертуарних особистісних граток Дж. Келлі [2], де елементами стали типи директивних документів, а конструктами - основні типи мотивів, які спонукають офіцерів до їх виконання чи ухилення від виконання [3].
Об'єкти класифікації
В якості елементів інформантам пропонувалися назви 6 груп директивних документів:
1. Документи концептуального спрямування.
2. Документи внутрішньої діяльності організації, установи, фірми.
3. Документи професійного призначення.
4. Документи заохочувального характеру (про премії, винагороди тощо);
5. Документи негативного змісту: недоліки, порушення робочого дня, розпорядку роботи установи, фірми тощо.
6. Корпоративні статути (організації роботи, службові обов'язки персоналу, інструкції персоналу тощо).
Відбір типів директивних документів відбувався згідно з вимогами до елементів репертуарних ґраток [4]:
а) елементи повинні репрезентувати вибірку, з якої вони взяті. Дотримання цієї вимоги

 
 

Цікаве

Загрузка...