WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Організована злочинність у вимірі глобалізації - Реферат

Організована злочинність у вимірі глобалізації - Реферат

зазначили це). 47 % респондентів у загальній вибірці вважає політику боротьби з організованою злочинністю і контрабандою наркотиків ефективною, 43 % додержується протилежної думки. Спеціалізоване дослідження Єврокомісії "Аналіз громадських настановлень щодо небезпек, побоювання злочинності та запобігання злочинності" (вересень - жовтень, 2002 р.) засвідчило, що майже дві третини респондентів (71 %) упевнені в проникненні організованої злочинності в громадянське суспільство, а близько половини - в економіку (62 %), національний (47 %) та місцевий уряд (45 % респондентів погоджується із зазначеним твердженням) [2].
Глобалізація оргзлочинності призводить до поширення тіньової економіки, зниження інвестиційної та кредитно-фінансової активності у країнах, що перебувають у перехідному стані (таблиця 2) [3, с. 539].
Таблиця 2
Відповіді на запитання: "Організована злочинність (мафіозно-орієнтований рекет, вимагання) у вашій країні: 1 - накладають значні збитки дл бізнесу, 7 - не завдають значних збитків бізнесу". (Представлено 15 країн, бізнес яких, за даними "Огляду конкуренції у світі" Світового економічного форуму 2004 року, найбільше потерпає від організованої злочинності).
Країна Бал
Італія 3,4
Кенія 3,4
Мексика 3,3
Венесуела 3,3
Філіппіни 3,3
Мозамбік 3,2
Польща 3,1
Україна 3,1
Болгарія 3,1
Чад 2,9
Бангладеш 2,8
Македонія 2,7
Ямайка 2,5
Колумбія 2,5
Гватемала 2,3
Середній показник за вибіркою відповідей 8700 респондентів з 104 країн світу виявився на рівні 4,8 бала (оцінки ділових людей Туреччини, Шрі Ланки, Нікарагуа, Малаві, Таїланду та Латвії співпадають із середньовибірковим значенням). Найменший негативний вплив діяльність мафії справляє на бізнес Ісландії (6,9 бала), Фінляндії та Данії (по 6,7 бала). Зокрема, серед охоплених обстеженням республік колишнього СРСР 2004 року підприємці Росії оцінили значимість вартості організованої злочинності, яку сплачує бізнес, в 3,5 бала, Грузії - 3,7. Помітно вирізняються на цьому фоні країни Балтії, особливо Естонія - 5,5 бала та Латвія - 4,8, а у Литві цей показник становить 4,1 бала.
2002 року в межах міжнародного опитування 4600 підприємців, здійсненого під егідою недержавної громадської організації "Світовий економічний форум", витрати організованої злочинності для бізнесу в Україні (опитано 89 осіб) оцінювалася у 2,9 бала (середнє за вибіркою 80 країн - 4,7), що забезпечило нашій країні 72 місце. 2003 року (опитано 7700 респондентів у світі та 67 осіб в Україні) - 3,1 (середнє за вибіркою 102 країн - 4,7), що дало змогу нашій країні посісти 91 місце. 2004 року Україна з 3,1 балами (опитано 101 особу) опинилася на 97 місці (нижня десятка рейтингу): понад 60 % фірм визнали велику вартість організованої злочинності для бізнесу [3, c. 96]. (До речі, на початок 2005 року органи внутрішніх справ України володіли інформацією про існування 114 організованих злочинних груп за участю близько 700 осіб).
Репрезентативні опитування населення, здійснювні Інститутом соціології НАН України, засвідчують, що серед основних соціальних груп, які відіграють домінуючу роль у нашому суспільстві, перше місце посідає мафія, злочинний світ. Зокрема, якщо 1994 року 33,9 % респондентів вважали, що мафія відіграє значну роль у житті українського суспільства, то 2004 року погоджувалися з цим вже 40,2 % респондентів [4]. Отже, громадська думка як країн Заходу, так і України, вважає організовану злочинність значною загрозою, відзначає небезпечні масштаби її впливу на суспільне життя та економіку.
Бюджет транснаціональних злочинних організацій можна порівняти з бюджетами деяких країн. Якщо на початку 1990-х років доходи від основних промислів організованої злочинності оцінювалися близько $500 мільярдами, то на початку 2000 року лише обсяг наркоторгівлі становив понад $400 мільярдів, або 8 % обсягу світової торгівлі! Згідно з дослідженням Інституту Світового Банку, щорічний обсяг сплачуваних хабарів становить $1 трильйон. За даними ООН, у світі близько 185 мільйонів осіб споживають наркотики, що становить 3 % від загальної кількості людства (!), або 4,7 % від кількості людей, старших 15 років.
Істотну загрозу глобальній безпеці створює також посилення процесів кооперації терористичних угруповань і міжнародних злочинних організацій. Ці проблеми загострюються з розвитком сучасних технологій, що мають подвійне призначення, а також із посиленням загрози використання невійськової техніки у військових цілях, небезпекою техногенних та екологічних катастроф, що можуть спричинятися "малобюджетними війнами" або терактами.
Насамкінець зазначимо, що організована злочинність є своєрідною матрицею ринкових відносин, які розвиваються за законами попиту і пропозиції. В сучасному світі головним інститутом є ринок, який колосально впливає на політику, право, мораль. Злочинні організації, історично створені на ґрунті субкультури, легко адаптуються до ринкових вимог. Співвідношення попиту і пропозиції, конкуренція, демпінг, створення картелів за домовленістю про єдину цінову політику, оптимізація податкових відрахувань тощо є тими ринковими механізмами, якими керуються і злочинні організації.
У глобальному масштабі Північ потребує працівників, які б виконували непрестижну роботу, і на такі умови погоджується багато людей з країн третього світу (з Півдня). Слід також згадати про мережу нелегального трафіку: контрабандою доправляються антикваріат, рідкісні породи тварин, цінна деревина тощо. Поряд з цим, платоспроможні представники країн "золотого мільярда" можуть користуватися послугами нарко- або секс-туризму. За даними проекту Євросоюзу "ВЕСТ" (Women East Smuggling Trafficking), щороку у світі більше 700 тисяч жінок поповнюють лави повій, з них понад півмільйона "осідає" в Європі. Зважаючи на нелегальне становище таких осіб та малолітніх дітей, переважно вихідців з країн з перехідною економікою або третього світу, вони зазнають сексуальної експлуатації. Щорічні доходи сутенерів оцінюються у $7 - 12 мільярдів. З іншого боку, в країнах, що розвиваються, існує попит на синтетичні наркотики та викрадені предмети розкоші, що постачаються контрабандою з країн Заходу.
Розвиток організованої злочинності нині вирізняється двома особливостями - відмиванням грошей від злочинних промислів і посиленнямвпливу на політику.
Відмивання "брудних" грошей здійснюється для надання їм легального вигляду шляхом використання кількох рахунків, створення для прикриття законних компаній, смерфінгу, розміщення коштів на фондовій біржі, придбання депозитних сертифікатів, антикваріату і нерухомості, інвестування в гральний бізнес тощо. На дев'ятому конгресі ООН з питань запобігання злочинності (1993 р.) зазначалося, що за рахунок коштів, одержаних в результаті цієї діяльності, причетні до цього організації одержують можливість законно придбати підприємства та використовувати їх для маскування незаконних операцій. Такі підприємства бувають доволі великими і їх протиправне використання може негативно впливати на життя багатьох людей.
Групи, пов'язані із злочинними діловими операціями, часто використовують складні фінансові угоди як засіб, що дає змогу приховати джерело придбання їх майна та не допустити його конфіскації. Це часто обумовлюється значними за обсягом операціями з відмивання коштів, переказуванням грошей через кілька банківських рахунків у різних країнах або шахрайським використанням цінних паперів для створення можливостей залучення злочинно отриманих коштів у сферу легальної економіки.
Розвиток світової фінансової системи і новітніх засобів комунікації сприяє, зокрема, відмиванню грошей

 
 

Цікаве

Загрузка...