WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Організована злочинність у вимірі глобалізації - Реферат

Організована злочинність у вимірі глобалізації - Реферат


Реферат на тему:
Організована злочинність у вимірі глобалізації
Організована злочиннісь еволюціонує одночасно (паралельно) з глобальною економічною трансформацією. Ці процеси, по суті, залежать одне від одного: мафія сповна користується плодами глобалізації та модерної ринкової економіки.
Поряд із значною економічною ефективністю процес глобалізації господарського та політичного життя спричиняє низку негативних явищ, пов'язаних з розшаруванням країн на бідні, технологічно відсталі (периферія, Південь) та багаті метрополії транснаціональних корпорацій (центральний простір, Північ). У перших, зокрема, спостерігається культурна, соціально-економічна відсталість та уповільнена модернізація, велика зовнішня заборгованість, зубожіння населення і високий рівень його експлуатації, нераціональне використання природних ресурсів, екологічні лиха, зорієнтованість економічної діяльності на сільськогосподарський та сировинний сектори.
Такі процеси збільшують міграцію в розвинені країни Заходу, слугують каталізатором екстремізму, соціальних конфліктів та опосередковано стимулюють зростання організованої злочинності й корупції. У доповіді ООН про розвиток людини за 1999 рік підкреслюється, що глобалізація створює нові загрози безпеці людини як у багатих, так і в бідних країнах. Її наслідками є фінансова й економічна нестабільність, негарантованість зайнятості та доходів, ризики для здоров'я, незадовільна особиста безпека, загострення політичних, гуманітарних і суспільних проблем. У свою чергу, зниження рівня соціального контролю в пострадянських країнах, з одного боку, та перехід до капіталізму - з іншого, супроводжуються навальним поширенням тіньової економіки та посиленням східноєвропейських злочинних організацій.
Спостерігається також тенденція до локалізації (розширення автономій), регіоналізації, а звідси - зростання націоналізму та фундаменталізму (у деяких мусульманських країнах), що призводить до протистояння носіїв такої ідеології з центральними органами влади, а також до міжнаціональних конфліктів. Цією ситуацією й користуються злочинні організації: свого часу вони налагодили великий балканський наркотрафік, работоргівлю в Чечні. Поряд із цим, етнічні конфлікти стимулюють постачання зброї конфліктуючим сторонам, що також є досить прибутковою сферою для оргзлочинності, посилюють переміщення людей до країн "золотого мільярда". Це теж приносить неабиякі прибутки організованій злочинності, а деякі представники утворюваних при цьому етнічних діаспор нерідко вдаються до поширення нелегальних товарів (наркотиків, зокрема).
За умов, коли зростає вільний рух робочої сили, послуг і капіталу, а також спеціалізація країн на виробництві певних видів продукції та деяке послаблення ролі держави, оргзлочинність стає особливо небезпечною, перетворюючись на активного учасника глобалізаційного процесу. Структура злочинних угруповань удосконалюється, набуваючи гнучкості й високої адаптивності за рахунок децентралізації та мережевої організації, посилюючи оперативні та комунікаційні зв'язки. Організованій злочинності нині притаманні такі риси, як зростаюча професіоналізація, інтернаціоналізація та укладання стратегічних союзів задля оптимізації злочинних промислів, збільшення економічної шкоди та посилення впливу на політичне життя.
Нині злочинні організацій у своїх діях не лише опікуються традиційними промислами (наркобізнес, незаконний обіг зброї, контроль за проституцією, вимагання, викрадення та перепродаж автомобілів, антикваріату і культурних цінностей, контрабанда, піратство), а й значно урізноманітнюють діяльність (таблиця 1). Вони беруться за утилізацією токсичних відходів (зокрема, у міжнародних водах), виробництво порнографічної продукції, торгівлю людьми. Великі збитки економічній сфері можуть завдавати фінансові шахрайства (наприклад, псевдобанкрутства), силове захоплення бізнесу та проникнення у сферу легального підприємництва (інвестиції в будівництво, ігорний бізнес, сфера розваг, нерухомість, сільськогосподарські підприємства) і міжнародну фінансову систему, відмивання "брудних" грошей, таємна конкуренція в державних конкурсах за прибутковими проектами, отримання шляхом підкупу державних контрактів на будівництво, імпорт сировини і товарів, що мають важливе значення для країни.
Таблиця 1
Характеристика найвідоміших злочинних організацій (за матеріалами ООН)
Назва Основна діяльність Характеристика Міжнародні зв'язки
Кокаїнові
картелі Спеціалізація на виробництві й доправленні наркотиків до будь-якої країни світу.
Мають жорстку пірамідальну структуру, сфери впливу поділені географічно. Штаб-квартири розташовані у Колумбії і Мексиці. Зв'язки з Коза-Ностра, Ла Коза Ностра, тріадами, якудза.
Тріади Наркотики, надання грошових позичок, ігорний бізнес, рекет, внески у сервісний сектор, інвестиції у сферу послуг, відмивання "брудних" грошей, контроль системи підпільної імміграції. У бізнесі тріад задіяно до 170 тис. осіб. Пірамідальна структура складається з солдатів. Її очолюють бос, його заступник та бос, відповідальний за кадровий добір. Найвідомішими є "Сун І Вон", "14К", "Федерація Ву" (Гонконг), "Банда чотирьох морів" (Тайвань), "Об'єднаний бамбук", "Велике коло" (Тайванська провінція Китаю). Ведуть активну діяльність в Азії, Європі, США. Основна сфера діяльності - Гонконг, Мьянма, Тайвань, Філіппіни і США.
Якудза Участь в усіх сферах кримінальної діяльності (рекет, шахрайство, наркотргівля, контроль проституції, виробництво порнографії тощо). В Азії спеціалізуються на перевезенні метамфетаміну. Складається з 60 тисяч постійних членів і 25 тисяч асоційованих співробітників. Вирізняється складною організаційною структурою, яка включає дрібні групи і родини. Пов'язана з оргзлочинністю США, Колумбії, Німеччини, Китаю, країн СНД.
Коза Ностра (Італія) Найвідоміша злочинна організація. Здійснює великомасштабну контрабанду наркотиків, організовує та розробляє нові маршрути доставки, контролює фінансові розрахунки. Координує зусилля дрібних груп, допомагає їм відмивати "брудні" гроші. Використовує вимагання, шахрайство з кредитами і контрактами на громадські роботи. Має вертикальну структуру і налічує приблизно 5 тисяч членів. Базується на о. Сицилія, має свої філії на всіх континентах. Підтримує зв'язок з кокаїновими картелями, Ла Коза Ностра і угрупованнями з країн СНД.
Ла Коза Ностра (США) Сфера діяльності - наркобізнес, незаконний ігорним бізнес, контрабанда зброї, вимагання, контроль проституції, вплив на профспілки. Складається з 3 тисяч солдатів і 25 сімейств, з яких 5, що базуються в Нью-Йорку, є найвпливовішими. Пов'язана з наркокартелями і Коза Ностра, а також з мафією країн СНД.
Мафіозні угруповання, що базуються в колишньому східному блоці. Наркобізнес, торгівля зброєю і ядерними матеріалами, контрабанда людей і товарів. Близько 200 груп мають складну розвинену структуру. Пов'язані з оргзлочинністю США, кокаїновими картелями і Коза Ностра.
Найбільша активністьтранснаціональних злочинних організацій - японської Якудзи, американської та італійської мафії, латиноамериканських наркокартелів, азійських тріад, східноєвропейських груп - спостерігається саме в ринкових суспільствах. Результати опитування населення в 15 країнах Євросоюзу в межах проекту "Євробарометр" у жовтні - листопаді 2002 року засвідчили, що 76 % населення відчуває занепокоєність організованою злочинністю. Ця проблема є другою (перша - міжнародний тероризм) з десяти проблем, що можуть спричинити тяжкий ефект для світу [1, р. 13]. Боротьба з організованою злочинністю посідає п'яту позицію з п'ятнадцяти за пріоритетністю (89 % населення Євросоюзу

 
 

Цікаве

Загрузка...