WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Миколаївська модель управління соціальним захистом населення - Реферат

Миколаївська модель управління соціальним захистом населення - Реферат

свої внутрішні резерви. Паралельне існування на паритетних засадах двох структур (відділу соціального захисту та територіальних центрів) в умовах економічної кризи не давало змоги діяти злагоджено. Названі підрозділи не обмінювалися інформацією, не взаємодіяли, хоча кожен з них сам по собі працював досить інтенсивно. У той же час кожна зустріч з пенсіонерами, інвалідами переконувала, що їхні звернення і проблеми вимагають комплексного підходу. Стало очевидно, що найоптимальнішою моделлю соціального захисту на рівні міста, району має бути об'єднана структура.
Другий етап реорганізації розпочався з грудня 1993 року на базі 8 районів області. Це був експеримент зі створення принципово нової структури - районного управління соціального захисту населення, яке об'єднало відділ соціального забезпечення та територіальний центр [8].
У складі управління було виділено: відділ з пенсійних питань, відділ соціальної допомоги, об'єднана бухгалтерія та господарська група. Реорганізація проводилася у межах лімітів кількості працівників і фонду оплати праці. Начальник управління отримав повноваження заступника голови районної державної адміністрації. Внаслідок новацій за короткий час поліпшилася керованість соціальними процесами, було ліквідовано різнобій у діяльності соціальних служб. Завдання, що поставали перед органами соціального захисту в цих пілотних районах, вирішувалися чіткіше й організованіше.
Результати експерименту було схвалено облдержадміністрацією. 1994 року в усіх містах та районах області були утворені управління соціального захисту населення. Це позитивно вплинуло на стан соціальної роботи в цілому [9]. Адже ця модель дає можливість без розширення штатів та залучення додаткових коштів оперативніше та на якісно вищому рівні вирішувати проблеми малозабезпечених верств населення.
Переваги нової моделі в 1992 - 1994 роках проявилися, у першу чергу, в процесі реалізації таких довгострокових програм, як обласна комплексна програма "Турбота", Комплексна програма розв'язання проблем інвалідності в Миколаївській області, Програма першочергових заходів щодо організації натуральної і грошової допомоги малозабезпеченим верствам населення, Програма зайнятості населення, Програма поліпшення становища жінок, сім'ї та охорони материнства і дитинства.
Згодом досвід реформування соціальної роботи в нашій області вивчило Міністерство соціального захисту населення України. Президент України видав розпорядження про його підтримку, на підставі чого Кабінет Міністрів прийняв відповідну постанову.
Таким чином, напрацьований в області досвід зі створення управлінь соціального захисту населення став надбанням усієї країни, отримав схвалення і був рекомендований для поширення.
На третьому етапі реорганізації (1995 - 1998 роки) при районних управліннях соціального захисту населення було створено нові підрозділи: відділ субсидій та відділ соціальних гарантій і компенсацій. Для максимального наближення служб соціального захисту до людей було сформовано сільські та селищні відділи (центри) соціального захисту [10]. Відтоді структура управлінь соціального захисту населення в нашій області складається із пенсійного відділу, відділу субсидій, відділу соціальних гарантій і компенсацій, відділу соціальної допомоги, а також об'єднаної бухгалтерії та кадрової служби. В свою чергу, при відділах соціальної допомоги було створено вісім структурних підрозділів: з наданням населенню достатнього мінімуму послуг, відділення соціального обслуговування вдома, стаціонарні відділення, відділення медико-соціальної роботи з пенсіонерами, центри ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів, продовольчі фонди, пункти реалізації продуктів харчування, пункти збору речей, господарсько-побутові групи.
Але час владно вимагав ще більшого наближення органів соціального захисту населення до потреб людей. Ось чому влітку 1995 року на базі Прибузької та Галицинської сільських рад Жовтневого району було розпочато новий експеримент [11]. За рахунок коштів, передбачених чинним законодавством, у межах затверджених асигнувань створювалися сільські центри соціального захисту населення. Міністерство соціального захисту населення, Кабінет Міністрів підтримали ініціативу Миколаївського обласного управління соціального захисту. В області при виконкомах сільських та селищних рад було створено центри соціального захисту населення. Вони покликані виступати як місцеві підрозділи управління соціального захисту, на їх працівників покладено функції призначення пенсій, соціальних допомог, державних допомог сім'ям з дітьми; субсидій; здійснення надомного обслуговування; координації роботи організацій та підприємств, що перебувають на території сільської ради, з питань соціального захисту населення; інформування населення з соціальних питань.
Виступаючи в ролі низового (міського) підрозділу в структурі управління соціального захисту населення, центр за характером роботи, по суті, відрізняється від районної ланки соціального захисту. Якщо остання працює зі зверненнями громадян, то працівники центру за результатами обстежень самостійно, не очікуючи звернень, ведуть роботу з оформлення пенсійних справ, нараховування субсидій, надання необхідної соціальної допомоги тощо. Таким чином, відбулися перерозподіл та передача виконавчих повноважень від управління до центру.
Але процес реорганізації системи органів соціального захисту населення на цьому не завершився. Так, у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні, в 2000 році відбулося об'єднання двох обласних управлінь - управління соціального захисту населення та управління праці та зайнятості населення - в головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації. Відповідні зміни відбулися і на місцевому рівні.
З 1 лютого 2001 року питання нарахування та виплати пенсій були передані органам Пенсійного фонду. Нині новостворена модель включає:
1. Первинну ланку - сільські (селищні) центри соціального захисту населення, центри у віддалених мікрорайонах міст як підрозділи виробничого забезпечення соціального захисту.
2. Районну (міську) ланку - районні (міські) управління праці та соціального захисту населення, які здійснюють організаторську та контрольну функції, надають методичну допомогу сільським центрам.
3. Обласну ланку - головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації,

 
 

Цікаве

Загрузка...