WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Масова культура і моделі поведінки - Реферат

Масова культура і моделі поведінки - Реферат

асоціаціями між стимулом і реакцією: зв'язок між помічником експериментатора-жінкою і жертвою-жінкою з фільму явно призвів до посилення її ролі як сигналу до агресії. Саме тому вона притягувала до себе агресивніші дії з боку роздратованих чоловіків.
Отримані дані вказують, в цілому, на те, що реакції аудиторії на події, які демонструються засобами масової інформації, можуть визначатися багатьма чинниками: рівень збудливості, послаблення стримування, інтерпретації і судження глядачів, асоціації між стимулами і реакціями.
Наведені вище результати досліджень свідчать, що масове мистецтво, особливо в його екранних видах (кіно, відео, телебачення), демонструючи насилля і агресивну еротику, змінюється, набуваючи негативного характеру. А це не може не турбувати суспільство. Хочемо ми того чи ні, але насилля і жорстокість підвищують криміналізацію сучасного життя, впливаючи, в першу чергу, на дітей і молодь.
Принагідно зазначимо, що, як не парадоксально, але такі позитивні види соціальної поведінки, як любов і альтруїзм, тільки недавно стали об'єктом вивчення психологів. Постає питання: звідки у людей з'являється уявлення про романтичне кохання? Без сумніву, воно формуються під впливом того, як нас любили в дитинстві, як наші батьки любили одне одного, які книжки ми читаємо, які фільми проглядаємо, які пісні співаємо, яку музику слухаємо.
Особливого вивчення і соціально-психологічного аналізу в цьому зв'язку потребує такий різновид сучасної масової культури, як рок-музика. Не йдеться про її заперечення як жанру, тим більше - різновидів, пов'язаних з народними традиціями, політичною і авторською піснею. Йдеться про об'єктивний аналіз зарубіжної і вітчизняної продукції різних напрямків цієї музики. Адже для соціальних психологів рок-музика (у всіх її проявах) може стати надзвичайно багатим джерелом пізнання, відповіддю на безліч запитань (чому, наприклад, так званий "важкий метал" носить агресивно-вандалістський характер; чому молодь часом втрачає людську подобу й перетворюється на робота чи маріонетку; що впливає на спотворення природного людського голосу при виконанні такої музики тощо?). Є психофізіологічні дослідження, які свідчать про негативні ефекти впливу на молодь сучасної рок-музики за умов надмірного їїпрослуховування. Ці негативні ефекти порівнюють з впливом наркотичних і психотропних засобів. Американський психіатр Дж. Даймонд дослідив вплив різних видів і жанрів музики на людей і з'ясував, що класична і фольклорна музика, традиційний джаз і ранній рок-н-рол здійснюють позитивний психофізіологічний вплив на піддослідних; "важкий рок", "металічний рок" порушують нормальний психофізіологічний ритм організму, спричиняють прояви агресивності та інші негативні емоції [5, с. 225].
Загалом можна констатувати, що музичне середовище в результаті розвитку сучасних засобів масової комунікації значно розширило свої межі. Саме тому його позитивний чи негативний характер має глибинне значення для емоційно-естетичного світу індивідів, їх світосприйняття, настрою. Водночас у межах самого цього середовища спостерігається тенденція до порушення нормальної ієрархії різновидів, жанрів. У наш час народна, духовно-класична музика стає все більш елітарною, її аудиторія звужується. Цілісний соціально-психологічний підхід до вивчення впливу мистецтва (музики, літератури, кіно, театру) на масову свідомість і поведінку передбачає врахування не тільки характеристик твору, але й особистісних особливостей митця, який стоїть за ним, а також аудиторії, яка сприймає чи не сприймає твір. Тут може виникнути проблема, яку називають проблемою особистісної сумісності митця (та його твору) з аудиторією. Окремі аспекти проблеми сумісності-несумісності певних різновидів мистецтва і реципієнтів досліджувалися деякими психологами, зокрема Г. Айзенком. Йдеться, передусім, про дані стосовно різних типів живопису, яким надають перевагу інтроверти чи екстраверти.
Висновки
Масова культура надає великий спектр і вибір різних взірців поведінки: від альтруїстичних, високоморальних (таких, на жаль, не дуже багато), чуттєво-естетичних, пасивно-споглядальних аж до брутальних, непристойних і відверто негативних, антисоціальних (пияцтво, вживання наркотиків, насилля, жорстокість, злочинні дії тощо). А це, у свою чергу, спричиняє переоцінку цінностей у великої маси людей (формуються нові погляди на соціальну реальність); формування терпимого ставлення до сучасного кінематографа, рок-музики, нових розважальних жанрів, до різних напрямків образотворчого мистецтва (фотореалізм, поп-арт тощо); нехтування нормами етики і моралі, зростання випадків агресії і насилля в реальному житті.
Наш час характеризується широким культивуванням масової культури на естраді, в кіно, музиці, театрі, дизайні. Масова культура, тиражована телебаченням, радіо-, відео-, аудіозаписами, ілюстрованими журналами, розмиває, а часом і змінює критерії художнього смаку. Це реальність, з якою потрібно рахуватися, яка вимагає ґрунтовного наукового осмислення.
Література:
1. Аронсон Э., Уислсон Т., Эйкерт Р. Социальная психология. Психологические законы поведения человека в социуме. - СПб.: Прайм-Еврознак, 2002. - 560 с.
2. Доннерстейн Э., Берковиц Л. Реакции жертвы в фильмах агрессивно-эротического содержания как фактор, влияющий на насилие над женщинами // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. - СПб.: Питер, 2000. - 528 с.
3. Майерс Д. Социальная психология / Перевод с англ. - СПб.: Питер, 1996. - 684 с.
4. Перспективы социальной психологии / Перевод с англ. - М.: ЭКСМО-Пресс, 2001. - 688 с.
5. Социальная психология / Под ред. А. Н. Сухова, А. А. Деркача. - М.: Академия, 2001. - 600 с.
6. Орбан-Лембрик Л. Масова культура і моделі поведінки // Соціальна психологія. - 2005. - № 2 (10). - C.38-44
7. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...