WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Масова культура і моделі поведінки - Реферат

Масова культура і моделі поведінки - Реферат

фільмів, де показується ні до чого не зобов'язуючий секс, має низку наслідків у формуванні певних моделей поведінки: зростає терпимість до позашлюбних сексуальних зв'язків; зміцнюється уява, що жінка має бути сексуально безвідмовною; менш збудливий партнер здається малопривабливим; чоловік починає сприймати жінку перш за все як сексуальний об'єкт.
У цьому контексті важливо розглянути питання про "сексуальні сценарії". У більшості підлітків, коли вони входять в пору юності, виникає плутанина в уявленнях про "сексуальні сценарії" (сценарії - це взірці соціальної поведінки, які засвоюються з культури). Отже, сексуальні сценарії юнаків передбачають, що традиційна жіноча роль - чинити опір чоловічим сексуальним домаганням, а чоловіча роль - наполегливо добиватися мети. До речі, зґвалтування на побаченні часто відбувається саме тому, що чоловік не сприймає слова жінки за чисту монету (він вважає, що коли жінка говорить "ні", то це не завжди правда).
Соціальні психологи говорять (у всякому випадку, це підтверджено в лабораторних умовах), що показ сцен, де чоловік бере гору над жінкою в сексуальних сценах, принижуючиїї, а та при цьому збуджується, може перекрутити уявлення про справжнє реагування жінки на сексуальне приниження і водночас підвищувати агресивність чоловіків у стосунках з жінками. Є чимало свідчень, що порнографія, яка показує сексуальну агресію приємною для жертви, підвищує вірогідність застосування насилля в реальних сексуальних стосунках. Порнографія може провокувати чоловіка на агресивну поведінку з жінкою. Відомо, що у багатьох країнах, услід за масовим поширенням порнографічних журналів і фільмів (1960 - 1970 роки), різко зросла кількість зґвалтувань (окрім тих країн, де порнографія була під контролем). Тобто, сплеск фізичного і сексуального насилля співпав у часі зі збільшенням демонстрації в засобах масової інформації кривавих і непристойних сцен. За даними американських дослідників, сексуальні злочинці зазвичай є активними споживачами порнографічної продукції. Однак цей взаємозв'язок повністю не доводить, що поширення порнографії є основною причиною масового сексуального насилля. Є дані, згідно з якими тимчасові обмеження на порнографію знижують кількість зґвалтувань, але якщо обмеження стають жорсткішими, то кількість сексуального насилля може зрости.
Популярною теорією порнографії є модель катарсису: порнографія розглядається просто як спосіб, що дозволяє чоловікам безпечно для суспільства позбутися потягу до таких антисоціальних поведінкових актів, як зґвалтування чи агресія проти жінки. Як доказ наводиться "датський експеримент": за умов лібералізації законів про порнографію і зростання доступності порнографічних матеріалів помітно зменшилась кількість сексуальних злочинів (правда, до числа сексуальних злочинів, рівень яких знизився, не відносилися зґвалтування).
Теорія наслідування прикладу є альтернативою моделі катарсису. В ній передбачається, що чоловіки, які бачать порнографічні матеріали, де демонструється агресія щодо жінки, відчувають більшу схильність до наслідування цій агресії. Е. Доннерстейн (1980 р.) отримав результати, згідно з якими перегляд порноматеріалів, що демонструють насилля, посилює жорстокість у чоловіків стосовно жінок. Якщо піддослідні були попередньо роздратовані діями помічника експериментатора - жінки, то їх агресивність ще більше посилювалась.
Е. Доннерстейн і Л. Берковіц (1981 р.) [2, с. 400 - 405] провели низку експериментів, в одному з яких помічниця дослідника намагалася роздратувати чоловіків-учасників. Потім чоловікам показували один із чотирьох фільмів: три з них мали еротичне спрямування, але різнилися за ступенем агресивності змісту (чисто еротичний без насилля, агресивно-еротичний з позитивним завершенням, агресивно-еротичний з негативним фіналом), один фільм був нейтрального характеру щодо сексу й агресії. Після перегляду одного з цих фільмів чоловіки брали участь в експерименті, в ході якого жінці - помічниці експериментатора завдавались удари електрошоком щоразу, коли вона помилялася при виконанні завдання. При цьому учасники експерименту самі обирали рівень шоку, який хотіли застосувати. (Насправді помічниця не зазнавала удару). В результаті чоловіки, які переглянули фільм із жорстокістю і насиллям, наносили найінтенсивніші удари, а ті, хто дивився порнографічний фільм без насилля, завдавали менш інтенсивних ударів. Дослідники стверджують, що зображення в порнографічних фільмах жінок, які ніби отримують задоволення від сексуального насилля над ними, може слугувати виправданням агресії і сприяти послабленню загального стримування агресивності. Піддослідні, які дивилися агресивно-еротичний фільм з позитивним завершенням, вважали, що фільм менш агресивний, а жертва сама винна в тому, що потрапила у складну ситуацію, ніж учасники, що дивилися варіант того ж фільму з негативним фіналом.
Цікавим є висновок, на кого покладається відповідальність за насилля. Позитивну реакцію з боку жертви зґвалтування піддослідні розглядали як причину перенесення на жертву більше відповідальності за її дії. Саме таке "перенесення" відповідальності на жертву може бути однією з причин того, що ставлення до зґвалтувань стає все бездушнішим. Вчені завважують, що так само, як сексуальні стимули можуть викликати сексуальні реакції, споглядання агресії може привести до тимчасових реакцій фасилітації (полегшення скоєння певних дій у присутності інших людей) агресії. Тобто, коли піддослідні переглядали агресивно-еротичні фільми, виникав ефект, згідно з яким агресивний зміст фільмів міг стимулювати агресію глядачів. І ці реакції, посилені за рахунок високого рівня збудливості глядачів, могли виразитися в підвищенні інтенсивності атак на жінку-мішень. Більше того, дослідники вважають, що вищий рівень агресії проти мішені-жінки у порівнянні з мішенню-чоловіком пояснюється саме

 
 

Цікаве

Загрузка...