WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Культура супроводу освітніх психолого-педагогічних технологій - Реферат

Культура супроводу освітніх психолого-педагогічних технологій - Реферат


Реферат на тему:
Культура супроводу освітніх психолого-педагогічних технологій
В сучасному світі освіта є провідним культурно-цивілізаційним фактором забезпечення розвитку людини та її професійного становлення. Щоб досягти успіху в розвитку, необхідно, по-перше, перебороти роз'єднаність політичних еліт і наукових спільнот із збереженням своєрідності кожної з них, оскільки саме вони безпосередньо впливають на культурно-цивілізаційні процеси в суспільстві. По-друге, абсолютний пріоритет у бюджеті будь-якої країни повинна мати освіта, адже саме вона сприяє розвиткові усіх видів творчості. По-третє, існує гостра потреба забезпечити рівновагу між нововведеннями і традиціями в освітянській сфері. По-четверте, необхідно вирішити, що слід зробити, аби примножити внесок педагогів і вчених у якісні зміни у вищій освіті, зберегти інтелектуальний потенціал вищих навчальних закладів, враховуючи глобалізацію освітнього процесу.
Ось такі пекучі проблеми постають, зокрема, і перед нашим суспільством, яке перебуває в процесі суспільної трансформації. І не тільки перед суспільством в цілому, а й перед кожною людиною зокрема. А там, де діє людина, виникають і певні психологічні проблеми.
Вдосконалення освітянської сфери - проблема одвічна, перманентна. Вона постійно перебуває в динаміці, завжди існує як проблема соціальна, економічна і, насамперед, як психолого-педагогічна. Адже завдання школи (передусім - вищої) допомогти кожній людині в становленні свого індивідуального образа. Тим часом нині вищу школу в Україні "поставила на коліна" фінансова скрута. Відтак освітянська сфера змушена посилювати "прагматичні підходи", інакше їй не вижити. І якщо нинішня ситуація затягуватиметься, то ми не тільки не навчимо молодь думати, мислити, але й елементарно щось обчислювати.
Метою статті, відтак, є висвітлення важливості культури супроводу освітніх технологій у вирішенні соціально-психологічних проблем підготовки фахівців у вищій школі.
Сталося так, що наша країна з її багатою історією, культурою, традиціями, матеріальними ресурсами опинилася в стані духовної і матеріальної убогості, а тому й "маємо те, що маємо"… Що ж стосується виховного процесу у вищому навчальному закладі, то характерною його особливістю сьогодні є те, що і студенти, і викладачі втратили почуття корпоративності. Студентам часто "незручно" за викладачів, викладачам - за студентів. Немає тієї культури соборності, єднання, яка в навчальному процесі називається педагогічною взаємодією. Ця культура може бути суб'єкт - суб'єктною, може бути й дистанційною. Вона може бути й алгоритмічною або технологічною. Та в усіх випадках має бути гуманною.
Варто пам'ятати Ю. Лотмана: "Люди вчаться Знанню, люди вчаться Пам'яті, люди вчаться Волі". Це три складові, які повинні бути змістом культури дій у будь-якій школі, в будь-якому навчальному закладі.
Проблемою гуманітарного знання є розширення свідомості і, насамперед, психолого-педагогічної культури в ній. Знання психології дають і те й інше, а педагогічні знання певним чином визначають міру, обсяг та зміст необхідного гуманітарного знання [5].
Проблема, на перший погляд, підлягає розв'язанню - можливість одержати такі знання існує. Не вистачає лише управлінської уваги стосовно її вирішення. У кращому випадку ця увага індиферентна. Спеціальні знання, а особливо в інженерно-технічних напрямках, - це теж частка змістова, оскільки у цій сфері ми досягли значних успіхів ще в часи науково-технічного прогресу.
Можемо стверджувати, що нині перспективним у підготовці професіонала, успішної ділової людини є наголос саме на знанні психології людей та супроводі технологій професійної підготовки. Бо уміння спілкуватися полегшує людині життя і входження (адаптацію) її в суспільство. Це уміння забезпечує особі ширші можливості для успішної культурної діяльності як фахівця, як професіонала в організації. Останнє ж потребує впровадження та супроводу саме психолого-педагогічних технологій. Але такий супровід і нині лишається не до кінця вирішеною проблемою. Тому створення психологічних служб у закладах освіти та головні напрямки їх функціонування є досить складним, комплексним завданням, яке потребує окремого детального розгляду [1, с. 63 - 69].
Коли справа доходить до спроб комплексно розв'зати проблему, то тут же бачимо, як навально зростає кількість перешкод в культурі (технологіях) управління як у вищій школі, так і в соціальних організаціях усіх типів. Причина - наявність як позитивних, так і негативних тенденцій у функціонуванні цих організацій.
Негативні тенденції в галузі педагогічного менеджменту, обумовлені специфічними соціальними процесами в країні:
· недосконалість законодавчої бази;
· брак чітких економічних і психологічних механізмів регуляції діяльності вищої школи та стимуляції викладачів;
· недостатній менеджерський досвід в управлінні системою вищої школи (керівників вищих навчальних закладів у нас не готують).
Ці тенденції особливо чітко висвітлюються саме на рівні освітніх організацій, оскільки система професійної освіти належить до економічно незабезпечених соціальних сфер.
Водночас у системі вищої освіти помітні й певні позитивні зрушення:
· створюються нові типи навчальних закладів; розширюються міжнародні контакти освітян;
· відбувається пошук нових форм взаємодії з міжнародними партнерами; впроваджуються нові освітні технології;
· триває переструктурування робочого середовища, створюються ліпші умови для професійної самореалізації, підвищення кваліфікації працівників, змінюється
Loading...

 
 

Цікаве