WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Конфліктологічна експертиза: від мистецтва до технології - Реферат

Конфліктологічна експертиза: від мистецтва до технології - Реферат

мірі й у якому обсязі готовий витрачати ресурси задля бажаного впливу на ситуацію. Обов'язково треба обговорити термін подання звіту, його формат і чим замовник може допомогти вам в організації дослідження. Що стосується допомоги, то ми вважаємо, що незалежність експерта не суперечить використанню інформаційної бази і деяких організаційних ресурсів замовника.
Зібрана інформація лягає в основу попереднього структурного аналізу ситуації, що передбачає виокремлення її компонентів, особливо тих, на які можна вплинути. Саме керуючись цілями замовлення, термінами проведення, очікуваним фінансуванням, структурою ситуації, слід уточнювати мету дослідження, планувати види й обсяги роботи.
Експертиза включає: 1) вивчення документів, що містять економічну, демографічну, екологічну, географічну інформацію, дані про політичні і неполітичні організації регіону, про криміногенну ситуацію, а також показники, що прямо стосуються пересічного мешканця і можуть стати дестабілізуючим фактором (рівень безробіття, затримки зарплатні, відімкнення електроенергії, гарячої води тощо); 2) конфіденційні бесіди з місцевими експертами, в яких збирається інформація щодо учасників конфлікту, їх союзників та противників, джерела їх доходів та економічні інтереси на даному етапі, розподіл впливу їх прихильників у регіоні, підтримка ЗМІ, їх впливовість і склад читацької аудиторії, версії про причини конфлікту та сценарії його продовження. Експертам пропонується також оцінити й доповнити деякі офіційні дані (справжній рівень безробіття, місце і роль нелегальних та напівлегальних доходів населення тощо); 3) ознайомлення з опублікованими та іншими доступними даними дослідження громадської думки. Дуже корисно зустрітися з місцевими соціологами. Така зустріч часто дозволяє скласти оцінку достовірності отриманих ними даних, дізнатися про динаміку певних показників, одержати додаткову інформацію, що не була опублікована або не ввійшла до звітів; 4) проведення соціологічного дослідження. Коли потрібно знати всі варіанти і нюанси громадської думки, то найефективнішим, є, на нашу думку, поєднання фокус-груп і опитування; 5) аналіз публікацій у місцевій пресі за певний період.
В результаті виконання таких робіт маємо отримати опис ситуації, що включає також коротку історію розвитку конфлікту. Аналіз має обов'язково виявити ресурси сторін, сприятливі і несприятливі для них фактори, а також загрози інтересам.
На основі зібраних матеріалів експерт має визначити глибинні причини конфлікту і проблеми-наслідки, найважливіші фактори, що можуть вплинути на його перебіг, та моменти, у які вплив на ситуацію є вирішальним. Виходячи з цього опису найважливіших структурних компонентів ситуації, аналітики розглядають імовірні сценарії розвитку подій і дають рекомендації щодо впливу на ситуацію, зокрема виділяють так звану "стартову проблему", вирішення якої в існуючих умовах є першочерговим, а політтехнологи пропонують певні заходи для зміни ситуації в бажаному напрямку.
Конфліктологічна експертиза проводиться на тлі боротьби або протистояння сил, що мають різні інтереси. Таким чином, обов'язковим компонентом експертизи є перешкоди, які створюються на шляху дослідника зацікавленими силами. По-перше, це намагання місцевих "помічників" дезінформувати експерта, описуючи ситуацію згущено чорними або ж рожевими фарбами, залежно від власного інтересу. По-друге, намагання вплинути на результати дослідження, пропонуючи свою "допомогу" чи "своїх людей" на роль експертів для участі в опитуванні, в фокус-групі тощо. Крім того, можливі "підстави" від сторони, незацікавленої в об'єктивному аналізі ситуації. Якщо ця сторона має адміністративну владу, то це може бути неофіційна заборона бюджетним організаціям співпрацювати з нами, не надаючи нам приміщення чи іншим трибом. Або людина, яка взялася організувати фокус-групи, зволікає з виконанням своєї частки роботи, а потім несподівано зникає саме тоді, коли часу на організацію дослідження вже не лишилося. Ще гірше, коли вам збирають не тих людей, і ви маєте вирішувати: відмовлятися від цієї групи і такого "помічника" і збирати нову групу невідомо коли і невідомо з чиєю допомогою чи спробувати якимось незапланованим чином використати цю групу, а потрібну інформацію зібрати якось інакше.
Певна корисна інформація може бути одержана тільки за умови виходу на "потрібних людей". Наприклад, видаються щоквартальні статистичні збірники для службового користування, які можна отримати через "своїх людей" в обладміністрації, лише бізнесмен зможе "зсередини" змалювати справжні стосунки представників бізнесу і певних державних установ (податкової адміністрації, митниці, місцевої адміністрації, органів МВС), лише "силовик" або журналіст, що має широкі зв'язки в МВС чи СБУ, дадуть відомості про вплив кримінальних авторитетів на ситуацію в регіоні.
Особливе питання - отримання інформації безпосередньо від працівників МВС і СБУ. Єдиний відомий надійний варіант - залучення до групи експертів колишнього співробітника цих установ, який має потрібних знайомих. Оскільки експертиза поєднує обидва види діяльності - дослідження і розслідування, то видається доцільним поєднувати в експертній групі вчених і людей, які мають досвід слідчої діяльності.
Для науковця, який проводить експертизу, доступнішим джерелом інформації є місцеві колеги. Іноді вони можуть дати необхідну інформацію, а частіше - посприяти "виходу" на людей, які володіють нею. Для підключення до "неформальної мережі" інтелектуалів регіону важливо заручитися рекомендацією авторитетної для них людини. Кожен, хто мав справу з такою проблемою, мусив конструювати свою систему пошуку потрібних людей через спільних знайомих. Якщо місцеві експерти і не мають причин приховувати від вас інформацію, то вони все ж витрачають свій час, тому ви маєте бути готовими "заплатити" за неї. Майже завжди коректною платнею є інша інформація, і про її підбір варто подумати заздалегідь.
Проведення власного дослідження - важливий компонент експертизи. На наш погляд, бажано, щоб людина, яка синтезує різні аспекти проведеної роботи, сама мала стосунок до збирання інформації та знала, яке з її джерел варторозглядати як безумовно достовірне, яке - як більш-менш достовірне, яке - як ненадійне тощо. Здебільшого експерт потребує не так точності даних, як уявлення про параметри можливої похибки.
Зокрема, недостовірність соціологічних даних зумовлюється використанням адмінресурсу в процесі їх збирання (анкети передаються керівникові підприємства, він ставить завдання підлеглим їх заповнити), браком належного контролю за інтерв'юерами, а також іншими чинниками. Певну роль можуть відігравати латентні чинники - залучення до дослідження "зручних" респондентів, наприклад, опитування жителів приміських сіл чи розташованих біля залізниць, автотрас, а не тих, до яких дістатися важче.
Зупинимося на факторах, що впливають на формування фокусних груп, та особливостях обговорення конфліктних питань.
Слід відзначити, що далеко не завжди в регіонах місцеві соціологи чітко уявляють, що таке фокус-група. Вербувальники часом не досить відповідально ставляться до відбору учасників таких груп. Тому ваші вимоги слід сформулювати письмово й вимагати від вербувальників подавати заповнені фільтруючі анкети на кожного учасника. Оскільки участь у групі оплачується, у вербувальників може виникнути спокуса зробити послугу комусь із своїх

 
 

Цікаве

Загрузка...