WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Комп’ютерні хакери в уявленнях та оцінках молоді - Реферат

Комп’ютерні хакери в уявленнях та оцінках молоді - Реферат

поширеною (50 %) є "диференційована" оцінка хакерів, згідно з якою ці люди можуть робити як добрі, так і недобрі справи, і тому кожен їх вчинок треба оцінювати осібно. На другому місці (28 %) була негативна оцінка, на третьому - позитивна (18 %). Цікаво відзначити, що індиферентне ставлення до хакерів було слабо поширеним як у загальній вибірці (4 %), так і майже в усіх її підгрупах. Отже, уявлення про хакерів та про феномен хакерства в студентській масовій свідомості є емоційно забарвленими.
Слід також підкреслити, що оцінка студентами хакерів пов'язана з такими факторами, як стать, тип навчального закладу, вміння працювати на комп'ютері та рівень агресивності. Так, здебільш позитивна оцінка зустрічалась серед студентів, які навчаються в технологічному університеті, та чоловіків (ці фактори тісно пов'язані, оскільки юнаки складали більшість групи студентів-"технарів"). Цікаво, що диференційована оцінка хакерів найчастіше зустрічалась серед студентів, які мають високий рівень особистісної агресивності. Негативна оцінка найчастіше давалась студентами педагогічного університету та жінками (ці два фактори також пов'язані, оскільки більшість групи студентів-"гуманітаріїв" складали дівчата). Індиферентна оцінка частіше зустрічалась серед тих, хто не вміє працювати на комп'ютері, що, в принципі, можна вважати закономірним.
Студенти, які симпатизують хакерам. Під час аналізу результатів окремо вираховувались дані тієї групи студентів, які продемонстрували позитивне ставлення до хакерів. Це дозволяє побудувати соціально-психологічний портрет представників цієї групи. За статтю це переважно юнаки (63 %),головним чином студенти технологічного університету (70 %), які мають поміркований рівень агресивності. В основному (50 %) вони досконало володіють комп'ютером, адже мають "комп'ютерний стаж" від 3 - 5 років (37 %) та понад 5 років (30 %). Більшість із них (70 %) вже має свій власний комп'ютер і хоче мати (67 %) доступ до Інтернету (мають 26 %). Майже всі такі студенти (93 %) вважають, що комп'ютер дає людині знання та вміння, корисні в багатьох сферах життя. Тому загальне емоційне ставлення до комп'ютера позитивне (56 %), вони оцінюють його, як "добрий засіб для роботи і розваг". Працюють респонденти на комп'ютері в основному у себе вдома (86 %), виконуючи певну навчальну або іншу роботу (76 %), створюючи якусь програму (52 %) або граючись (52 %).
Щодо останнього, то найчастіше (57 %) перевага віддається комп'ютерним іграм інтелектуально-логічного типу. Час роботи за комп'ютером складає майже цілу добу (48 %), і більшість студентів цієї групи (43 %) задоволені своїм режимом. Робота закінчується в основному через втому (48 %) або невідкладні справи (43 %). Закономірно, що у більшості студентів цієї групи спостерігаються ознаки синдрому комп'ютерної залежності: 62 % після роботи (або перерви в роботі) на комп'ютері з нетерпінням чекають продовження спілкування з машиною. 71 % відзначає, що іноді оточуючі скаржаться на надто велику кількість часу, яку вони приділяють комп'ютеру. 62 % думають про комп'ютери, комп'ютерні ігри або Інтернет, коли навіть не працюють на ньому.
Висновки
Отримані результати дозволяють окреслити ряд тенденцій і зробити на цій основі такі висновки.
· Хакерська субкультура є одним з напрямків сучасних неформальних молодіжних субкультур, який має свою специфіку, ідеологію, "піднапрямки" і певний рівень популярності в масовій свідомості.
· У більшості українських студентів існують уявлення про хакерів, в основі яких лежать позитивні інтелектуальні характеристики ("розумний", "інтелектуальний" тощо). Частково ці уявлення відповідають реальним характеристикам, частково є неадекватними (дещо перебільшеними і романтизованими).
· Більшість студентів дає диференційовану оцінку хакерам як комп'ютерним спеціалістам, кожен вчинок яких належить оцінювати осібно. Поряд з тим, частина студентської молоді негативно ставиться до хакерів (це переважно студенти, що навчаються за гуманітарним профілем). Позитивне ставлення спостерігається у студентів, що навчаються за технічним профілем. Крім специфіки навчального закладу, ставлення до хакерів пов'язане з такими факторами, як стать, рівень комп'ютерної грамотності та рівень особистісної агресивності.
Перспективними напрямками подальших досліджень, на наш погляд, може бути порівняння уявлень про хакерів та хакерську субкультуру, що існують серед різних груп молоді, та самопрезентаціями самих хакерів, а також динаміка цих уявлень у процесі діяльності, пов'язаної з використанням комп'ютера і мережових технологій.
Література:
1. Башкатов И. П. Психология неформальных подростково-молодежных групп. - М.: Информпечать, 2000. - 336 с.
2. Біленчук П. Д., Романюк Б. В., Цимбалюк В. С. та ін. Комп'ютерна злочинність: навчальний посібник. - К.: Атіка, 2002. - 240 с.
3. Войскунский А. Е., Петренко В. Ф., Смыслова О. В. Психосемантическое исследование мотивации хакеров // Психологический журнал. - 2003. - Т. 24. - № 1. - С. 104 - 118.
4. Войскунский А. Е., Смыслова О. В. Роль мотивации "потока" в развитии компетентности хакера // Вопросы психологии. - 2003. - № 4. - С. 35 - 43.
5. Долныкова А. А., Чудова Н. В. Психологические особенности суперпрограммистов // Психологический журнал. - 1997. - Т. 18. - № 1. - С. 113 - 121.
6. Люди, которые уже постигли азы хакерства и стали знаменитыми //http://www.hackzona.ru/modules.php?name=News&file=article&sid=
1380
7. Моргун В. Ф., Седых К. В. Неформальные подростковые группы // Возрастная психология: детство, отрочество, юность: Хрестоматия / Сост. и научн. ред. В. С. Мухина, А. А. Хвостов. - М.: Академия, 1999. - С. 428 - 436.
8. Рэймонд Э. Как стать хакером // http://linux.perm.ru/doc/linux/hacker-howto.ru.html
9. Социология молодежи: учебник / Под ред. В. Т. Лисовского. - СПб.: Изд-во С.-Петербургского Университета, 1996. - 460 с.
10. Хакер. Все о хакерах. Как стать хакером // http://fire777.h1.ru/hack/txt/
11. Хакеры - герои или злодеи компьютерных просторов? // http://www.bugtraq.ru/library/underground/hackers.html
12. Химанен П. Хакерская этика и дух информационной эры // http://www.ssga.ru/erudites_info/iz/izone408/pub/izone16.htm
13. Дроздов О. Комп'ютерні хакери в уявленнях та оцінках молоді // Соціальна психологія. - 2004. - № 6 (8). - C.161-171
14. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...