WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Комп’ютерні хакери в уявленнях та оцінках молоді - Реферат

Комп’ютерні хакери в уявленнях та оцінках молоді - Реферат


Отримані дані було піддано процедурі контент-аналізу та якісному опрацюванню з використанням комп'ютерної програми ОСА. Поряд із загальними результатами вираховувались результати окремих підгруп (за статтю, специфікою навчального закладу, рівнем комп'ютерної грамотності та особистісної агресивності). Окремо вираховувались результати тієї групи піддослідних, що позитивно оцінює хакерів. В цілому можна вести мову про такі тенденції.
Образ хакера. В результаті контент-аналізу відповідей на запитання "Хто такі хакери і які особливості, на вашу думку, притаманні цим людям?" було виділено 7 смислових груп характеристик, якими піддослідні описували образ хакера (таблиця 1).
Перша група (умовно - "загальні характеристики" - 40,7 % всіх відповідей) складалась із характеристик, що стосувалися загальних емоційних оцінок хакерів, опису їх здібностей, можливостей, вчинків. Залежно від характеру оцінок, ця група характеристик поділялась на 3 підгрупи: позитивна, нейтральна та негативна. Прикладами позитивних характеристик є "Професіонали у своїй справі / в комп'ютерній техніці", "Спеціалісти усвоїй діяльності", "Майстри". До нейтральних характеристик відносились відповіді на кшталт "Програмісти", "Багато знають про комп'ютери", "Тямлять в комп'ютерах", "Можуть використовувати свої знання як у добрих цілях, так і поганих", "Вміють зламувати програми / чужі комп'ютери". Негативними характеристиками були такі оцінки: "Запускають віруси в чужі комп'ютери", "Роблять капості", "Залізають, куди не треба".
Друга група характеристик (19,6 %) стосувалась характерологічних особливостей хакерів і також поділялась на 3 підгрупи. Приклади позитивних характеристик: "Цілеспрямований", "Фанатичний", "Старанний", "Терплячий". Нейтральні характеристики представлені відповідями на зразок: "Не від світу цього", "Заглиблений у власний світ", "Мовчазний", "Замкнений у собі", "Азартний" тощо. До негативних належать оцінки: "Самовпевнені", "Егоїстичні", "Не вміють спілкуватися (погано спілкуються) з іншими", "Нахабні" тощо.
Третя група відповідей (18,7 %) характеризувала інтелектуальні здібності хакерів і, як і попередні групи, поділялась на 3 підгрупи. Позитивні характеристики базувались на таких оцінках, як "Розумний", "Творчий", "Кмітливий", "Мають гострий (гнучкий) розум", "Уміють логічно мислити". Прикладами нейтральних характеристик були оцінки: "Люди, для яких цікаві заборонені речі", "Вузький, специфічний обсяг знань". Негативна підгрупа характеристик: "Дурний", "Зациклений на комп'ютерах", "Нудний".
Четверта група відповідей (10,5 %) містила уявлення про особливості способу життя типового хакера. Тут респонденти часто давали такі характеристики: "Увесь свій час просиджує за комп'ютером", "Любить пиво (каву)", "Порушений режим дня", "Постійно сидить в Інтернеті", "Комп'ютер для них - все життя (частина життя)".
П'ята група характеристик (6 %) стосувалась опису зовнішності хакера. Типовими прикладами відповідей цієї групи є: "Неголений", "Неохайний", "Мало уваги звертає на власну зовнішність", "Фізично слаборозвинений (несимпатичний)".
До шостої групи характеристик (2,1 %) належали відповіді, в яких згадувалась наявність у хакерів певних проблем (аномалій): "Самотня істота", "Залежність від комп'ютера", "Мають проблеми психологічного характеру".
До сьомої групи відповідей (умовно - "різне", 2,4 %) були віднесені різнобічні характеристики, які не увійшли до жодної із згаданих груп (приклади: "Досить забезпечена людина", "Чоловік", "Схожий на мене" тощо).
Таблиця 1
Результати контент-аналізу характеристик образу хакера
Характеристики образу хакера Частота, %
Групи Підгрупи
1. Загальні характеристики Позитивна 13,0
Нейтральна 13,9
Негативна 13,9
2. Характер Позитивна 6,6
Нейтральна 7,2
Негативна 5,7
3. Інтелектуальні здібності Позитивна 15,7
Нейтральна 1,2
Негативна 1,8
4. Спосіб життя 10,5
5. Зовнішність 6,0
6. Наявність проблем 2,1
7. Різне 2,4
Загалом 100
Можна бачити, що найчастіше з поняттям "хакер" у опитаних студентів асоціювались інтелектуальні характеристики. Частково це має об'єктивне підгрунття, адже хакінг і справді передбачає уміння користуватися комп'ютером, знання мережових технологій, уміння програмувати. З іншого боку, такий "інтелектуалізований" образ може бути наслідком тиражованого засобами масової інформації іміджу хакера як "комп'ютерного супермена".
В цілому аналіз одержаних даних дозволяє описати образ хакера, поширений у масовій свідомості сучасної студентської молоді. Це людина, яка на досить високому професійному рівні володіє комп'ютером, уміє працювати з різними програмами та Інтернетом, створювати власні програми. Завдяки знанням та умінню хакер може написати та поширити небезпечну програму-"вірус", може "проникнути" до чужого комп'ютера, вкрасти якусь інформацію або навіть пошкодити комп'ютерну систему.
Щодо інтелекту, то це досить розумна людина, яка має високий рівень IQ, розвинуте логічне і творче мислення, кмітливість. За характером це інтроверти, особи, відчужені від реального світу і заглиблені у світ віртуальний. Вони відзначаються наполегливістю, цілеспрямованістю, азартністю, які можуть доходити до фанатизму. Водночас їм може бути притаманна завищена самооцінка; вони самовпевнені, не вміють спілкуватися з іншими. Типовий хакер уявляється неохайною, неголеною та невродливою людиною, яка просиджує за комп'ютером дні і ночі.
Оцінка хакерів. Одне з закритих запитань авторської анкети, яка пропонувалась піддослідним, стосувалось загальної оцінки хакерів та їх діяльності ("Яке ваше ставлення до осіб, які "залазять" до чужих комп'ютерів, порушують їх роботу за допомогою комп'ютерних "вірусів" тощо (так звані "хакери") ?"). Дані наведено в таблиці 2.
Таблиця 2
Відповіді на запитання про загальне ставлення до хакерів
Групи піддослідних Варіанти відповідей та % респондентів
Негативне, це звичайні злочинці Байдуже
Необхідно конкретно оцінювати кожний їх вчинок Позитивне, це професіонали
Загалом 28 4 50 18
Чоловіки 18 0 60 22
Жінки 39 8 39 14
Студенти технол. ун-ту 14 0 59 27
Студенти педаг. ун-ту 41 8 41 10
Вміють прац. на комп. 27 1 52 20
Не вміють прац. на комп. 31 14 41 14
Висока агресивність 18 0 73 9
Помірк./ низька агрес-ть 30 5 45 20
Результати свідчать, що в цілому серед опитаних студентів найбільш

 
 

Цікаве

Загрузка...