WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Кар'єра і соціальні стереотипи - Реферат

Кар'єра і соціальні стереотипи - Реферат


Реферат на тему:
Кар'єра і соціальні стереотипи
У статті розглядаються результати багатьох сучасних досліджень вітчизняних і зарубіжних учених, у яких показано, що жінки й чоловіки оцінюють свою діяльність в організаційно-управлінській сфері відповідно до соціальних стереотипів, які очікуються від кожної статі. Ці проблеми актуальні й для сфери фізичної культури і спорту.
Актуальність проблеми полягає в тому, що в сучасному світі швидко збільшується кількість жінок, які беруть участь у прийнятті рішень у сфері управлінської діяльності як на макро-, так і на мікрорівнях. У США, Канаді й Німеччині, наприклад, кількість жінок - керівників фірм зростає швидше, ніж кількість керівників-чоловіків. У зв'язку з цим однією з найактуальніших проблем у сфері організаційно-управлінської діяльності стають гендерні відмінності. Гендерна амбівалентність виявляється в стилі керівництва та методах впливу на підлеглих.
Тим часом, специфіка професійної діяльності керівників свідчить, що багато жінок позбавлені можливості реалізувати себе як в економічній, так і в політичній сфері. Шлях до рівності жінок і чоловіків вимагає нового типу мислення, у якому стереотипи мають поступитися місцем гуманній філософії, що визначає усіх людей, незалежно від статі, носіями соціальних змін.
Можна припустити, що знання відмінностей та їхніх проявів в організаційно-управлінській діяльності керівників-чоловіків і керівників-жінок дозволить менеджерам, зокрема, фізкультурно-спортивних організацій, специфікувати керівництво трудовим процесом з врахуванням гендерних особливостей, що, у свою чергу, позитивно позначиться на результатах їхньої діяльності.
Мета цієї роботи полягає у визначенні факторів, що перешкоджають кар'єрному просуванню жінок.
"Жінки більше переймаються соціальними проблемами і активніше підштовхують уряди до вирішення цих проблем. Крім того, вони менше упевнені в завтрашньому дні й обачніші, ніж чоловіки, і тому більше уваги приділяють таким витратам, як податок на профілактику здоров'я, дитячі установи та пенсії", - зазначає М. Дедеріхс у книзі "Хілларі Клінтон і влада жінок" [3].
На думку багатьох авторів, жінки користуються своїм унікальним умінням керувати не так, як чоловіки, і домагаються успіху не всупереч тому, що певні людські риси завжди вважалися "жіночими" і ніби не відповідали вимогам, що висуваються до керівника, а саме завдяки цим рисам [1, 2]. У доповіді за 1995 рік, присвяченій становищу жінок, проблемам гендерного розвитку людського потенціалу і приуроченій до IV Всесвітньої конференції з становища жінок, що відбулася в Пекіні, відзначається, що розвиток людського потенціалу - це процес розширення можливостей усіх людей, а не тільки окремих соціальних груп. Соціальні умови, у яких жінки позбавлені можливості реалізувати себе в економічному і політичному житті, - це хронічна вада розвитку всіх сучасних суспільств. Шлях до рівності жінок і чоловіків є не технократичною метою, а процесом політичного характеру.
Широко побутує думка, що кар'єра і сімейне щастя несумісні. Але жодних серйозних підстав вона не має, оскільки то є різні форми реалізації особистісного потенціалу людини, які вона цілком може поєднувати.
Такі дослідники, як Дж. Мак-Кі та А. Шерріффс [9] дійшли висновку, що типово чоловічий образ - це набір рис, пов'язаний із соціально необмеженим стилем поведінки, компетенцією і раціональними здібностями, активністю й ефективністю. Типово жіночий образ, навпаки, включає соціальні і комунікативні уміння, теплоту й емоційну підтримку. В цілому чоловікам приписується більше позитивних якостей, ніж жінкам. При цьому автори вважають, що надмірна акцентуація як типово маскулінних, так і типово фемінінних рис набуває вже негативного оцінкового забарвлення: типово негативними якостями чоловіків визнаються брутальність, авторитаризм, надмірний раціоналізм тощо, а жінок - формалізм, пасивність, зайва емоційність і т. п. [4].
Дж. Уільямс і Д. Бест [10] запропонували учасникам експерименту з 25 країн використати 300 найбільш уживаних прикметників, що описують особистісні риси, для характеристики чоловіків і жінок. Вони виявили, що чоловікам приписувалися 48 "епітетів", а жінкам - 25 (див. таблицю).
Якості, що асоціюються тільки з чоловіками чи тільки
з жінками мінімум у 19 з 25 країн
(кількість країн зазначена в дужках)
Якості, що асоціюються
з чоловіками Якості, що асоціюються
з жінками
Агресивний (24), активний (23), амбіційний (22), безпристрасний (20), владний (24), голосний (21), грубий (23), зухвалий (24), домінуючий (25), жорстокий (21), жорстокосердий (21), зарозумілий (20), винахідливий (22), ініціативний (21), митецький (19), міцний (23), ледачий (21), логічний (22), мудрий (23), мужній (25), напористий (20), недобрий (19), незалежний (25), неорганізований (21), необережний (20), неотесаний (21), нестерпний (19), невблаганний (24), неемоційний (23), опортуністичний (20), прогресивний (20), раціональний (20), реалістичний (20), самовпевнений (21), серйозний (20), сильний (25), схильний до ризику (25), суворий (23), тверезомислячий (21), тупоголовий (21), переконливий (25), упевнений (19), хвалькуватий (19), хоробрий (23). Боязка (23), добра (19), манірна (20), жіночна (24), залежна (23), соромлива (19), лагідна (19), зацікавлена (21), мрійлива (24), м'яка (21), м'якосерда (23), ніжна (24), чарівна (20), покірна (25), приваблива (23), приємна (19), говірка (20), сексуальна (22), сентиментальна (25), слабка (23), спокійна (21), марновірна (25), тривожна (19), чуттєва (24), емоційна (23).
Загальна закономірність полягає в тому, що чоловіки сприймаються як владні, незалежні, агресивні, домінуючі, активні, сміливі, неемоційні, грубі, прогресивні й мудрі. Про жінок, навпаки, говорять як про залежних, лагідних, слабких, боязких, емоційних, чуттєвих, ніжних, мрійливих і марновірних. При цьому в ряді країн при описі чоловіків і жінок була своя специфіка. Наприклад, у Нігерії слова зарозумілий, грубий, ледачий, гучний були віднесені до жінок. У Японії хвалькуватими, нестерпними і неорганізованими теж були жінки. В одних країнах (Німеччина, Малайзія) диференціювання статей було різко вираженим, в інших (Індія, Шотландія) - слабко вираженим. У ряді країн опис чоловіків був негативнішим.
Аналіз літератури дозволив виявити вплив

 
 

Цікаве

Загрузка...