WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Етнічний світ у малюнках дітей - Реферат

Етнічний світ у малюнках дітей - Реферат

виокремлених етнічних груп: було проведено частотний аналіз та зроблено спробу класифікувати характеристики. Аналізувалися й окремі дитячі малюнки. У ході дослідницької бесіди з'ясовувалося, чому дитина малює саме так, а не інакше, що означає той чи інший символ і до якого етносу вона відносить себе.
Переважна більшість дітей малювала представників етнічних груп своєї статі (74 % дівчаток та 88 % хлопчиків), хоча в інструкції було зазначено: "Намалюйте на окремих аркушах українця, росіянина і американця". Окремі дівчатка зображували дівчаток і жінок - представниць лише того етносу, з яким себе ідентифікували; героями інших малюнків були хлопчики або чоловіки. Всі без винятку діти спочатку малювали українців, хоча в інструкції наголошувалося, що прядок малюнків може бути довільним.
Малюнки дівчаток
Специфіка змісту етнічних образів, які діти переносили на папір, полягала у вираженій символічності. У всіх малюнках є певні символи етнічності. Поряд з українцями діти зображують прапор, тризуб, рушники, калину, вареники, сало. Українці, як правило, вдягнені у національний одяг: дівчатка - у вишитих сукнях, серпанках зі стрічками та з намистом на шиї; хлопці - в шароварах, чоботях та вишитих сорочках. Українці зображені переважно з вусами та оселедцем. Біля росіян діти малюють тополю, березу, хліб та сіль; одягають їх у капелюхи. Американці у дитячих малюнках - переважно юнаки та юнки з темним кольором шкіри, у модному одязі, іноді у ковбойському. 12 % хлопчиків при малюванні американців не скористалися зображенням людей, етнічність передавалась тільки символами: малювали зброю, гроші та американський прапор.
При описі українців діти не використали жодної негативної якості. Українці сприймаються як веселі (40%), розумні (38 %), красиві (36 %), братні (34 %), дружелюбні (26 %), згуртовані (20 %) та незалежні (18 %).
Малюнки хлопчиків
Асоціації дітей щодо представників російського етносу переважно позитивні: розумні (54 %), добрі (46 %), веселі (40 %), хоча зустрічаються й такі, як хитрі (14 %), тупі (12 %), жадібні (10 %). Сприймання американців досить суперечливе. Вони постають добрими (56 %), багатими (46 %), розумними (36 %), веселими (22 %), але водночас - поганими (20 %), злими (20 %), невихованими (18 %) та негарними (16 %).
У ході бесіди, яка проводилася з кожним учасником дослідження, з'ясувалося, що діти малюють українців, росіян та американців за зразком, який чули від дорослих, бачили по телевізору або на малюнках у книжках. Саме цим пояснюється зображення державних і національно-побутових символів. Етнічна ідентичність не є актуальною для молодших школярів. Діти відносять себе до того чи іншого етносу, бо їх так навчили батьки. Значна кількість досліджуваних (24 %) зазначили, що вони є "і українцями, і росіянами", бо їхні батьки мають різну національність, або спілкуються різними мовами, або тому, що "бабуся українка" тощо.
Наведемо приклад роботи з однією із досліджуваних - це вже знайома нам Аня П. Зауважимо, що Аня з російськомовної родини, однак, як і інші діти, першою намалювала українку. В процесі малювання дівчинка була уважною, зосередженою, ретельно підбирала кольори та вимальовувала деталі. Вона пояснила дослідникові, що всі намальовані дівчата - це "міс", які беруть участь у конкурсі краси, тому у них довгі сукні і розпущене волосся.
Малюючи українку, Аня зазначила, що основною ознакою належності дівчини до українського етносу є серпанок і стрічки, росіянка вирізняється своїм розміром, а американка - кольором шкіри. Коли дівчинку запитали, чим ще відрізняються українка і росіянка, то вона сказала, що основна різниця - це мова і імена, оскільки зовні вони дуже схожі. На думку Ані, американка не схожа на українку: вона має інший колір шкіри ("коричневий") і по-іншому розмовляє. Себе дівчинка означила як українку. Дилему, що розмовляє і пише вона російською мовою, Аня розв'язала просто: "Я розмовляю російською, бо так говорить мій тато". При характеристиці українки Аня зазначила, що та "красива, на неї не можна надивитися, розумна, і, така, що її не можна відрізнити від росіянки".
Висновки
Проведене дослідження носить пілотажний характер. Його результати потребують розширення та уточнення, зокрема з урахуванням унікальності уявлень кожної дитини про етнічний світ та своє місце в ньому. На основі отриманих даних навряд чи можна стверджувати, що у молодших школярів існують етнічні стереотипи. Процедура дослідження є штучною - в реальному житті у дітей не виникає нагальних потреб диференціювати себе за етнічною ознакою. Тому більшість досліджуваних не може чітко охарактеризувати представників етнічних груп, пояснити різницю чи схожість між ними, визначити свою етнічну приналежність. У малюнках та асоціаціях дітей радше відображено певні етнічні ставлення, некритично засвоєні від дорослих. Звичайно, брак національного виховання у родині та школі може призвести до ризику негативного наповнення етнічної свідомості дітей, її стереотипізації, і, як наслідок, формування нетолерантного ставлення до власного та інших етносів.
Література:
1. Гнатенко П. И., Павленко В. Н. Идентичность: философский и психологический анализ. - К.: ООО "Арт-Пресс", 1999. - 466 с.
2. Концепція виховання дітей та молоді у національній системі освіти // Інф. збірник МО України.- 1996. - № 13.
3. Крайг Г. Психология развития. - СПб.: Питер, 2002. - 992 с.
4. Мильцева Н. О. Психосемантичне дослідження етнічних стереотипів у молодшому шкільному віці: Дипломна робота. - Житомир: ЖДУ імені Івана Франка, 2004. - 64 с.
5. Barrett M., Short J. Images of European People in a Group of 5-10-year-old English Schoolchildren // British Journal of Developmental Psychology. - 1992. - V.10. - P. 339 - 363.
6. Piaget J., Weil A. M. The Development in Children of the Idea of the Homeland and of Relations with other Countries // International Social Science Bulletin, 1951. - Vol. 3. - P. 561 - 578.
7. Горбунова В. Етнічний світ у малюнках дітей // Соціальна психологія. - 2004. - № 6 (8). - C.77-85
8. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...