WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Дослідження впливу сімейних відносин на виникнення страхів у дітей - Реферат

Дослідження впливу сімейних відносин на виникнення страхів у дітей - Реферат


Реферат на тему:
Дослідження впливу сімейних відносин на виникнення страхів у дітей
У дослідженні простежується залежність виникнення страхів і тривожності у дітей від відносин, що склалися в родині. Пропонується аналіз дитячих малюнків за методикою "Моя сім'я".
Проблема емоційно-психічного розвитку дитини стає актуальною нині, зокрема, й з огляду на розмаїття психологічних проблем, які виникають у батьків. Особливу увагу необхідно надавати дітям дошкільного віку, адже саме в цей період психологічний простір дитини починає набувати семантичної глибини, з'являються і проявляються перші узагальнення переживань, що викликаються зустріччю з новими поняттями і категоріями життя. На жаль, батьки, занурені у побутові турботи й проблеми матеріального забезпечення сім'ї, дуже рідко помічають глибину переживань, характерну для дітей раннього віку. А варто лиш поглянути на похмурі обличчя дошкільнят, звернути увагу на їхні тривоги, а в багатьох випадках і агресивні прояви в поведінці, аби зрозуміти важливість означеної проблеми.
Питання психологічного розвитку дитини досліджувало багато вчених, зокрема, Г. Абрамова, Х. Би, А. Валлон, Б. Ельконін, Н. Кряжева, І. Кулагіна, В. Філіппова.
Об'єктом нашого дослідження є дитячі страхи і тривожність як наслідок певних сімейних відносин.
Предмет дослідження - особливості залежності страхів від сімейних відносин.
Мета роботи - дослідити плив сімейних відносин на виникнення страхів у дітей через діагностичну процедуру за проективною методикою "Моя сім'я".
Ми мали можливість простежити залежність проявів страхів у дітей від психологічної атмосфери, яка панує в родині кожної окремої дитини, залученої до дослідження. Для того, щоб вплинути на поведінку батьків з дітьми в сім'ї та з іншими членами родини, на стиль виховання, ми мали одержати певні факти, окрім відгуків вихователів дитячого садка. Для цього дітям віком від 5 до 7 років ми запропонували зобразити на малюнку свою родину. До середини дитинства дитина пов'язана тісними емоційними зв'язками з батьками (чи з людьми, які її заміняють). Особливості цього віку у кожної дитини ми й мали намір простежити.
Вибірка складала 30 хлопчиків і дівчаток. Один хлопчик (6 років) не погодився виконувати завдання. Пояснення: "Не хочу! Можу намалювати щось інше, або піду гратися". Ми робимо висновок, що дитині неприємні стосунки, які склалися в родині; можливо, недавно трапилася якась подія в сім'ї, на яку дитина так реагує - не хоче згадувати. А наше завдання асоціюється з неприємностями в родині.
20 % дітей не намалювали себе - це свідчить про труднощі самовираження дитини у стосунках з близькими. "Мені важко знайти своє місце тут", "Мені і без них не погано" - все це можливі думки дитини, яка "забуває" намалювати себе на картинці. На цей аспект ми особливо зважаємо, бо це як ні що інше свідчить про наявність певних проблем у вихованні дитини, які можуть відбитися й на відносинах з однолітками у дитячому садку. Може виникати страх не відповідати вимогам батьків, вихователів, вчителів.
Були діти, які намалювали себе дуже маленького розміру у порівнянні з іншими членами родини.
Взагалі на малюнках багато елементів тривожності дітей - це часті стирання вже зображеного. Багато штрихувань, обережних, слабких ліній.
Аналіз важливих елементів малюнка за тестом "Моя сім'я"
Обсяг статті не дозволяє докладно розглянути результати нашого дослідження, тому наведемо деякі найхарактерніші результати.
Дмитрик (6 років) намалював себе поруч з мамою в такому співвідношенні, що вона здається справжнім велетнем. Вихователька описує поведінку хлопчика як тривожну, він часто невпевнений у своїх діях, боїться зробити помилку, націлений на уникнення невдач. Ці факти, як і підтверджує малюнок, свідчать про авторитарний стиль виховання дитини. Хлопчик, судячи з усього, не має можливості висловлювати свою думку, повинен безумовно підкорятися бажанням матері. Це може викликати тривожний тип реагування на щось нове в житті, страх допуститися помилки, а відтак може сформуватися стійка відраза до активних дій.
На малюнку немає батька. Він або взагалі не бере участі у вихованні сина, або потрапив під вплив домінуючої в родині дружини. Такі відносини в сім'ї дуже негативно впливають на подальше формування міжособистісних відносин хлопчика з іншими, особливо з дівчатками. Сам хлопчик характеризує матір як сувору.
Стирання на малюнку та штрихові лінії свідчать про підвищений рівень тривожності хлопчика стосовно матері; можливо, він навіть боїться її. Значущим елементом є те, що мати не має опори, тобто намальована ніби відірвано від землі (також мають місце стирання). А син, навпаки, стоїть на землі. Це можна проінтерпретувати як неусвідомлюване підвищення статусу матері.
Лера (6 років). На її малюнку немає батька. На запитання "Хто тут намальований?" відповіла, що намалювала маму, бабусю, себе та гойдалку. Батько не уміщався на картинці - замість нього дівчинка вирішила намалювати гойдалку. Тобто, для дитини важливішою була наявність на малюнку гойдалки, ніж батька. Звичайно, це обумовлено роллю батька в сім'ї та вихованні дівчинки. З психоаналітичної точки зору (за З. Фройдом) у дівчинки можна припустити нерозвиненість "Супер-Его". При спостереженні в неї було помічено ознаки поведінки, не сумісної з суспільними нормами, і такі, що відрізняються від загальних морально-етичних норм. Ці норми поведінки дітям прищеплюються дітям в дитсадку, їх належить прищеплювати й вдома, адже саме завдяки цим нормам формується адекватна поведінка в суспільстві. Як видно з малюнка, найближчим часом, якщо ситуація не зміниться, не зміниться стиль виховання дитини в сім'ї, то подальше успішне формування "Супер-Его" дівчинки буде неможливим.
Інша дівчинка, Юля (6 років), була у розпачі, коли виявилося, що їй дісталися темні кольорові олівці й попросила замінити коробку. Ми очікували, що її малюнок буде яскравим, кольоровим. Але вона використала тільки три кольори: червоний - для сукні матері, жовтий - для сонечка і платтячка молодшої сестрички та чорний - основний колір, яким вона намалювала батька, брата, себе, хрещену матір. Себе Юля намалювала одного розміру з молодшою сестрою, тобто вона відчуває себе маленькою, незначною - в дівчинки занижена самооцінка.
Вибір чорного кольору свідчить, що у дівчинки немає прагнення щось робити, тенденція до негативних переживань, разом з цим агресивна стосовно оточення.
Довгі шиї у всіх членів родини свідчать про нездатність емоційно стримувати себе у спілкуванні з іншими та у відносинах з членами сім'ї. Дитина вважає, що дорослі вже виховані, їм не треба бути стриманими, відтак дівчинка хоче швидше подорослішати. Вірогідно, їй будуть властиві необдумані вчинки, нестриманість тоді, коли вона вирішить, що вже стала дорослою (кризові періоди).
Червоний колір плаття у матері і чудернацька зачіска, яка нібито відштовхує усіх від неї, свідчать про агресивні почуття до мами. Дівчинкадалеко стоїть від неї, їх розділяють молодша сестра і старший брат. Найближча людина за малюнком для Юлі - це хрещена мати (в них навіть схожі зачіски).
Узагальнюючи, можна стверджувати, що у стосунках дівчинки з рідними немає місця емоційно теплим почуттям. Свої відносини з матір'ю вона намагається змінити, переносячи це на ровесників у дитячому садку. Спостерігаючи за дівчинкою протягом досить тривалого часу, ми помітили, що вона не дозволяє своїй найближчій подрузі дружити з кимось іншим, постійно свариться з нею та з "конкурентами". Так вона намагається знайти заміну матері, наблизити подругу до себе і

 
 

Цікаве

Загрузка...