WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Довіра до соціальних інститутів: крос-національні зіставлення - Реферат

Довіра до соціальних інститутів: крос-національні зіставлення - Реферат


Реферат на тему:
Довіра до соціальних інститутів: крос-національні зіставлення
Аналіз літератури свідчить про колосальний інтерес наукової думки до проблеми довіри (Р. Патнам, Н. Луман, Б. Барбер, П. Штомпка, Р. Інглхарт та інші), її значення для побудови громадянського суспільства та економічного розвитку, ефективного державного управління, збільшення соціального капіталу [1; 2]. Водночас виникає проблема крос-культурного порівняння результатів соціологічних опитувань, співставності даних (в одних дослідженнях подається відсоток, в інших - середній бал) [3; 4] та визначення основних тенденцій довіри до соціальних інститутів в Україні. Метою публікації є огляд новітніх емпіричних результатів соціологічних досліджень довіри у світі та в нашому суспільстві, виявлення на цій основі характерних закономірностей громадської думки, окреслення деяких причин ерозії довіри.
Вивчення довіри: глобальна перспектива
Проект "Глобальний барометр", розпочатий 1991 року, охоплює близько 50 країн світу. В них проведено понад 250 досліджень щодо соціальних, політичних та економічних умов, у тому числі й довіри. Результати опитувань використовуються Світовим банком для обчислення агрегованих індикаторів "Латинським барометром", що діє з 1995 року (охоплено 17 країн), "Афробарометром" (з 1999 року охоплено 15 країн), "Східно-Азійським барометром" (з 2001 року охоплено 8 країн) і "Новим європейським барометром" (з 1991 року охоплено 17 посткомуністичних країн).
Дані опитувань населення щодо довіри до соціальних інститутів та інших людей коректно порівнювати в межах певного регіону, оскільки шкали запитань організацій, які беруть участь у "Глобальному барометрі", дещо відрізняються. Так, за даними "Латинського барометра", з року в рік за ступенем довіри найвище місце посідає церква, далі йдуть телебачення, поліція, армія, уряд, юридична система, національні конгреси, політичні партії та народ.
Одне з перших глобальних досліджень довіри респондентів 20 країн світу Global Issues Monitor було проведено компанією Environics International 2001 року. Про важливість такого феномен, як довіра та його виміру свідчить порядок денний Світового економічного форуму у Давосі 2003 року, на якому компанія Gallup International презентувала дані обстеження громадської думки Voice of People (2002 рік) [5]. Було опитано близько 36 тисяч респондентів у 47 країнах світу. У таблиці 1 показано відсоток осіб, які переважно або цілком довіряють соціальним інститутам і суб'єктам, та рейтинг довіри, обчислений як різниця між протилежними думками - часток тих, хто довіряє інститутові, і тих, хто йому не довіряє. Результати соціологічного опитування "Голос народу" свідчать, що 5 з 17 соціальних інститутів не користуються особливою довірою.
Виявилося, що найвищою довірою у різних країнах світу користується армія, що може бути пов'язано з посиленням ролі цього соціального інституту у забезпеченні безпеки та боротьби з тероризмом. Зокрема, найбільшу довіру до збройних сил виявляють громадяни Індії, Ізраїлю, Пакистану та Сполучених Штатів Америки. Латинська Америка та Африка виявились регіонами з найменшою довірою до армії, що, радше за все, пояснюється недавньою історією правління в цих регіонах військових режимів та громадянськими війнами.
Таблиця 1
Рейтинг довіри до соціальних інститутів і суб'єктів у світі, 2002 рік
Рівень і рейтинг довіри до: Частка осіб, котрі виявляють деяку або значну довіру Різниця між часткою осіб, які довіряють і які не довіряють інститутові
армії 69 43
недержавних громадських організацій 59 27
системи освіти 62 26
ООН 55 21
релігійних інститутів 57 19
поліції 57 17
системи охорони здоров'я 57 17
Світової торговельної організації 44 5
уряду 50 3
ЗМІ 49 2
профспілок 47 2
Світового банку 43 2
системи правосуддя 47 -2
Міжнародного валютного фонду 39 -2
транснаціональних компаній 39 -9
великих національних компаній 42 -10
парламенту 38 -13
Недержавні громадські організації, включаючи природоохоронні та правозахисні групи, за рейтингом довіри посіли друге місце в цьому дослідженні. Найбільшою довірою важлива складова громадянського суспільства користуються у громадян Європейського Союзу та Північної Америки.
Організація Об'єднаних Націй також має порівняно високий кредит довіри, особливо серед громадян Північної Америки, Західної Європи та Африки. Найменшою довірою ця організація користується на Середньому Сході (Туреччина та Ізраїль) і в Латинський Америці.
Мас-медіа найбільше довіряють у країнах азійсько-тихоокеанського регіону (особливо в Індії, Індонезії та Малайзії) та Африці (насамперед у Нігерії та Південній Африці). Невисокий рейтинг ЗМІ отримують на Середньому Сході (Туреччина та Ізраїль) і в деяких європейських країнах (передусім у Швейцарії та Великій Британії).
В цілому світі урядам зазвичай довіряють більше, ніж парламентам. Зокрема, національні уряди сьогодні користуються більшою довірою у Північній Америці та деяких Європейських країнах (Данія і Швейцарія), а меншу довіру до них виявляють жителі Середнього Сходу (Туреччина) та Латинської Америки (особливо Аргентини, Болівії, Гватемали і Панами).
Транснаціональні компанії та великі національні фірми мають однаковий рейтинг недовіри, випереджаючи в цьому сенсі лише законодавчу владу. В цілому довіра до міжнародних фінансових інститутів - Світової організації торгівлі, Світового банку та Міжнародного валютного фонду - виявилась невеликою.
Згідно з даними проекту "Голос народу", виборним законодавчим органам більше довіряють у Північній Америці, деяких країнах Європи (Данія, Норвегія, Швеція і Швейцарія) та країнах азійсько-тихоокеанського регіону (особливо в Малайзії, а також у Гонконзі, Індії та Індонезії).
Проблема ерозії довіри, декапіталізації соціального капіталу привертає пильну увагу вчених [4; 6; 7]. Ряд науковців (С. Роуз-Аккерман, Е. Асланер, М. Палдам, Р. Роуз, К. Бджорнсков та інші) наголошують на змістовому і статистичному зв'язку між корупцією і довірою.
Цікаво, що в межах проекту "Голос народу" здійснювалося також дослідження установок населення різних країн щодо корупції [8]. Респондентам пропонувалося обрати інституцію, в якій, за допомогою чарівної палички, було б доцільно усунути корупцію в першу чергу. Майже третина респондентів (29,7 %) бажала б зменшити корупцію у політичних партіях (наводяться альтернативи запитання, які були сформульовані у цьому проекті Transparency International (на нашу думку, зміст явища "корупція у політичних партіях" не є цілком зрозумілим), 13,7 % - в судах, 11,5 % - у поліції, 7,5 % - в системі освіти, 7 % - у сфері ліцензування бізнесу, 8,4 % - у сфері медичних послуг, 5,2 % - у податкових органах, 4,2 % - в митних органах, 4,1 % - в комунальній системі (телефонна служба тощо), 3,3 % - у паспортно-імміграційній службі, 3,1 % - у приватному секторі.
Отже, можна зробити попередній висновок, що низькадовіра до парламентів пов'язана з корупцією у політичних партіях (ймовірно, мається на увазі перерозподіл суспільних благ через парламент або прихід представників правлячої партії до уряду; проведення виборчих кампаній з порушенням законодавства, підкуп виборців тощо).
Насамкінець слід зазначити, що існує кілька регіональних проектів, спрямованих на виявлення рівня довіри до соціальних інститутів та інших суб'єктів. Вони реалізуються тривалий час, зокрема, у Північній Америці. У США Field Institute опитує населення різних штатів щодо довіри, починаючи з 1973 року. Так, 1997 року 1007 каліфорнійцям потрібно було визначитися з довірою до 34 організацій та інститутів США. З кінця 1980-х компанія Gellup здійснює регулярні опитування американців на вибірці більше 1000 осіб щодо аналогічних питань.
Довіра до соціальних інститутів: європейський вимір
Європа є тим регіоном, де дослідженню довіри до соціальних інститутів вчені надають чи не найбільше уваги. Існує понад 10

 
 

Цікаве

Загрузка...